Çoban borsası yükseldi! İşte aldıkları maaş..

GÜNCEL, 22 Nisan 2018 Pazar, 11:57

Sivas'ta çobanların yüksek ücret taleplerinden bıkan besici, artan maliyetleri de düşünerek eline değneği alıp kendi sürüsüne çoban oldu.

Sivas'ta bu yıl yemin az olacağı beklentisi endişelere yol açarken buna birde çobanların yüksek ücret talebinin eklenmesi besicileri zora soktu. Altınyayla ilçesinde koyun ve sığır besiciliği yapan Metin Subaşı, çobanlara talep ettikleri yüksek ücretleri ödememek için eline değneği alıp kendi sürülerinin başına geçerek çobanlık yapmaya başladı. Subaşı çobanların 10 büyük baş hayvan için 3 bin 500 lira maaş istediğini belirterek, "10 sığır için 3 bin 500 lira istiyorlar. Maliyetler zaten çok yüksek. Bu yıl ot da olmayacak. Afganlar bin 600 liraya çalışıyor. Bu bizim için çok iyi oluyor. Ancak buna da izin verilmiyor. Bende kendi hayvanlarımı kendim yaymaya başladım" dedi.

BESİCİDE YEM ENDİŞESİ

Subaşı, bu yıl karların erken erimesi ile bitkilerin beklenenden erken yeşerdiğini dile getirerek, "Şuanda çok güzel taze bir ot var. Sürüleri yayıyoruz. Ancak yağmur yağmadı. Yağmur yağmazsa 15 gün içerisinde bu ot kuruyacak ve ot sıkıntısı baş gösterecektir. Şu anda bile otlar sararmaya başladı. Eğer ot olmazsa bu üretim maliyetlerini ve et fiyatlarını olumsuz etkileyecektir" şeklinde konuştu.

''ÜLKEMİZDE CİDDİ ANLAMDA BİR ÇOBAN SIKINTISI VAR"

Sürü sahipleri, aylık 4 bin TL'lik maaşla çoban bulamayınca ücreti 6-7 bin TL'ye çıkardı.

Aylık 6-7 bin lira maaş verildiği halde çoban bulmakta güçlük çektiklerini söyleyen hayvan sahipleri, çoban bulamadıkları için kadın ve çocukların çobanlık yaptığını belirtiyor.

Hayvancılığı zor koşullarda yaptıklarını dile getiren hayvan sahiplerinden biri, "Birçok hayvan sahibi çoban bulamadıkları için hayvanlarını satmak zorunda kalmıştır. Benimde şu anda 300 koyunum var. Çoban bulamazsak, hayvanlarımızı satmak zorunda kalacağız. 6-7 bin lira maaş verdiğimiz halde kimse çobanlık yapmıyor. Bunun dışında birçok özel masrafları var. Buna rağmen çoban bulamıyoruz." dedi.

GÜNCEL 22 Nisan 2018 Pazar, 11:57

Benzer Haberler

İspanya'da salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 27 bin 135'e çıktı

Bursaspor'a siyasilerden ziyaret

Lübnan'da çıkan protestolarda 35 kişi yaralandı

Almanya'da ırkçılık karşıtı protestoya binlerce kişi katıldı

İngiltere'de binlerce kişi Floyd cinayetini protesto etti

Karpuzlu trafik magandası pes dedirtti