DİSK'ten Albayrak'a EYT tepkisi

DİSK'ten Albayrak'a EYT tepkisi

EKONOMİ, 09 Ekim 2019 Çarşamba, 15:04
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın EYT açıklamasını yorumladı. Çerkezoğlu, Albayrak'ın hükümetin gerçek niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

TELE1 TV'de "Teleekonomi" programında konuşan Çerkezoğlu, şunları söyledi:

'ONAYLAMAK MÜMKÜN DEĞİL'

"EYT önemli bir mağduriyettir. Oyunun kuralının sonradan değişmesi kaynaklı ortaya çıkan bir mağduriyettir. Bu mağduriyetin derhal giderilmesi gerekir. Bunun için yeterli kaynak da vardır. Kaldı ki bu temel bir haktır. Bu hakkın engellenmesi, bu hakkın teslşm edilmemesi, devleti yönetenlerin takındığı tutumu onaylamak mümkün değil.

'DAMAT BAKAN GERÇEK NİYETİ ORTAYA KOYDU'

Ankara'daki büyük miting öncesi Saray heyetinden biri, Cumhurbaşkanı'nın danışmanı EYT Derneği Başkanı ile görüştü. Orada bir umut da verildi. Sorunlar dinlendi, dosya sunuldu. Görevlendirme yapıldı. Ama iktidarın gerçek niyeti damat bakan tarafından ifade edilmiş oldu. Bırakın EYT mağduriyetini çözmeyi, aslında hükümetin gündeminde olan şey, en son yeni ekonomik programda da açıkladıkları gibi, emekliliği tümüyle bir hak olmaktan çıkaran, piyasaya açan, özel emeklilik sistemlerini zorunlu hale getiren, kazanılmış tüm hakları ortadan kaldırmayı hedefleyen, 'BES'e entegre bir kıdem tazminatı fonu kuracağız' diye en veciz bir biçimde ifade ettikleri politikadır AKP'nin politikası. Bu ülkenin işçisine, emekçisine, bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş ve emekliliği hak etmiş insanlara reva gördükleri budur.

'OMUZ OMUZA YÜRÜMEYE KARARLIYIZ'

EYT'liler çok önemli bir mücadele veriyor. Hem dernek olarak, biz de başından beri DİSK olarak yanındayız. Bizim de birçok üyemiz çünkü EYT'li konumunda. Bu sürecin içerisindeyiz. Verilen mücadele son derece haklıdır. Bu mücadele aslında Türkiye toplumunun vicdanında kazanılmış bir mücadeledir. İktidar inatla ve ısrarla haklarını gasp etmeye çalışırken, mücadele de bir yandan sürmektedir. Biz de omuz omuza yürümeye kararlıyız.

EKONOMİ 09 Ekim 2019 Çarşamba, 15:04

Öne Çıkanlar

Diğer Haberler

Araç sayısı arttı, kaza sayısı azaldı

Araç sayısı arttı, kaza sayısı azaldı

Çin''den ABD'ye 'ırkçılık' çağrısı

Çin''den ABD'ye 'ırkçılık' çağrısı

50 gün sonra döndü, aldığı önlem şaşırttı

50 gün sonra döndü, aldığı önlem şaşırttı

İran'da ölü sayısı artışa geçti

İran'da ölü sayısı artışa geçti

Sınırda 200 cennet papağanı yakalandı

Sınırda 200 cennet papağanı yakalandı

Sazan mevsimi başlıyor!

Sazan mevsimi başlıyor!