'EYT gündemde, çalışma da var!..'

'EYT gündemde, çalışma da var!..'

GÜNCEL, 09 Ekim 2019 Çarşamba, 17:50
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda iktidar cephesinden ardı ardına gelen açıklamalara Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'dan tepki geldi. Devleti yönetenlerin konuya hakim olmadığını söyleyen Erdursun, "Bu işe devlet ciddiyetiyle bakılmalı, millet bu konuda son derece ciddi" dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Youtube kanalından EYT konusundaki son gelişmeleri yorumladı.

'KONUYA HAKİM DEĞİLLER'

AK PARTİ ve hükümet cephesinden gelen açıklamaları değerlendiren Erdursun, "EYT'liler kimdir, ne istiyorlar, sayıları nedir, maliyeti nedir, maalesef hükümetin bunları bilmediği anlaşılıyor. Hükümet yetkilileri de konuya hakim değil. AK PARTİ Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, EYT'lileri erken yaşta emekli olmak isteyen bir kitle olarak görüyor. Bakan Albayrak'ın uzaktan yakından bir bilgisi olmadığını konuşmasından gördüm. Sayın Bakan'a sormak lazım: EYT nedir? Klişe sözlerle bu iş çözülmez. Devlet ciddiyetiyle bu işe bakılmalı, millet bu konuda son derece ciddi" dedi.

EYT'de 750 milyarla başlayan maliyet açıklamalarının 30 milyara kadar düştüğünü söyleyen Erdursun, "Konuyu bilmiyorlar, araştırma da yapmıyorlar" diye konuştu.

'EYT GÜNDEMDE, ÇALIŞMA VAR'

"Biz biliyoruz ki EYT gündemde, bir çalışma da yapılıyor" diyen Erdursun, ülkeyi yöneten kişilerin halkın mağduriyetine duyarsız kalmayacağını belirterek, bir açıklama yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

EYT'lilerin ne istediklerini bildiğini kaydeden Erdursun, "Hiç kimse 38 yaşında emekli olmayacak. Yasalar değişti, 65 yaşa kadar emeklilik uzatıldı. EYT'liler 10 yıl, 15 yıl ötelenen haklarını istiyor." dedi.

'ÇALIŞMA OLMASAYDI GÖREVLENDİRME YAPILMAZDI'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'den rapor istediğini hatırlatan Erdursun, "Görevlendirme olmasaydı, kafasına göre Saray'a dernekleri çağırıp görüşmezdi. Bizler de bu çalışmaları boşuna yapmadık ve kendilerine de sunuldu. Madem bu konu gündemde yok, neden dernekleri çağırdılar, neden bu dosyayı aldılar? Neden görüştükleri heyetlere 'Evet haklısınız, biz bu konuda bir çalışma yapacağız' dediler." ifadelerini kullandı.

EYT konusunda karar vericinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olacağını kaydeden Erdursun, ek bir maliyetin bütçeyi sarsmayacağını, ama bir düzenleme yapılmazsa milletin sarsılacağını söyledi.

GÜNCEL 09 Ekim 2019 Çarşamba, 17:50

Öne Çıkanlar

Diğer Haberler

Bursa'da hamamda yangın paniği

Bursa'da hamamda yangın paniği

Seyir halindeki otomobil alev alev yandı

Seyir halindeki otomobil alev alev yandı

Dağlık alanda çocuk cesedi bulundu

Dağlık alanda çocuk cesedi bulundu

Milli Savunma Bakanlığı açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı açıkladı

Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı

Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (31 Mayıs 2020 Pazar)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (31 Mayıs 2020 Pazar)