'Suriyeli'ye verilen hak EYT'liye verilmiyor'

'Suriyeli'ye verilen hak EYT'liye verilmiyor'

GÜNCEL, 11 Eylül 2019 Çarşamba, 13:18
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, enbursa.com'a EYT konusunda açıklamalarda bulundu. "Suriyeli'ye verilen hak EYT'liye verilmiyor" diyen Gürer, sorunun tüm siyasi partilerle çözülebileceğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nce (EYTSYDD) Ankara Tandoğan'da düzenlenen mitingte enbursa.com'un sorularını yanıtladı.

'BU SORUN MUTLAKA AŞILMALI'

1999 yılında çıkarılan yasanın birçok kişiyi mağdur ettiğini, 2008 yılında yapılan düzenlemeyle mağduriyetin daha da büyütülerek, "mezarda emekliliğe" dönüştürüldüğü belirten Gürer, "Şu an 1 milyona yakın insan mağdur durumda. Primini ödemiş, gününü tamamlamış, emekliliği hak etmiş, ama devlet diyor ki 'Sen emekli olamazsın.' Bunun yarattığı büyük bir mağduriyet var. Arkadaşlarımız kendi sorunlarını dile getirerek, çözüm istiyor. Bugün emeklilikte yaşa takılan, gününü primi doldurduktan sonra, eğer işsiz kalırsa sağlık güvencesinden bile yararlanamıyor. Suriyeli'ye verilen hak emeklilikte yaşa takılana verilmiyor. Böyle garip bir durum var. Bu sorunu tüm siyasi partiler birlikte çözebiliriz. '65 yaşını bekle' demek, insanı açlığa mahkum etmek demektir. Bu sorunun mutlaka aşılması gerekiyor" dedi.

Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'ndan EYT ile ilgili rapor istemesi konusundaki soruyu da şöyle yanıtladı:

'SAMİMİLERSE DESTEK VERİRİZ'

"Adalet ve Kalkınma Partisi, 18 yıllık iktidarında emekçiler lehine düzenleme hiç yapmadı. Yapıyormuş gibi gösterdi. Örneğin taşeron... '1 milyon 200 bin kişiye kadro' dedi, 400 bin kişiye kadro verdi. Böylece olayı gündemden düşürmek ister gibi politikalar var. Umarım, dilerim, bu konuda samimidirler. Samimilerse biz de bu desteği veririz."

CHP'li Gürer, miting sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da "#TürkiyeEYTyiKonuştu. #EYT salt hakkını isteme noktasını aştı. Sorunların demokratik yollarla nasıl gündeme taşındığının örnek bir göstergesi de oldu." diye konuştu.

EYT için mutlaka çözüm üretilmesi gerektiğini kaydeden Gürer, "Binlerce #EmeklilikteYaşaTakılanlar zor durumdadır. İktidar ve muhalefet birlikte çözüm üretebiliriz. @EytSydDernegi bir siyasi oluşum değil, çözüm için var olan yapıdır. Birlikte bu sorun TBMM ile ortadan kaldırabiliriz." açıklamasını yaptı.

GÜNCEL 11 Eylül 2019 Çarşamba, 13:18

Öne Çıkanlar

Diğer Haberler

İranlı kadınlara "milli maç" müjdesi

İranlı kadınlara "milli maç" müjdesi

Akar: B ve C planlarımız hazır

Akar: B ve C planlarımız hazır

Netanyahu'ya "başbakan ben olurum" şartı

Netanyahu'ya "başbakan ben olurum" şartı

ABD'den Suudi Arabistan'a nükleer şartı

ABD'den Suudi Arabistan'a nükleer şartı

Nijerya'da 34 bin çocuk açlıkla karşı karşıya

Nijerya'da 34 bin çocuk açlıkla karşı karşıya

ABD, Ruhani ve Zarif'e vize verdi

ABD, Ruhani ve Zarif'e vize verdi