Alper Özüpak

TRT bir gün EYT belgeseli yapacak!

26 Ekim 2019 Cumartesi, 10:56

Haklı davamızın mağdur insanları her yerde, her konuda mağdur olmaya devam ediyor.

Asgari ücret geçen sene 2 bin 20 TL'ye çıkmıştı. Cumhurbaşkanımızın 74 bin 500 lira olan maaşı 2020'de 81 bin 250 liraya yükselecek.

Asgari ücretlilerle emeklilere hayat pahalılığı ve geçim zorluğu hiç uğramıyor olmalı ki bize zammı hep az yapıyorlar.

Cumhurbaşkanımızın maaşının orantısına göre bu yıl asgari ücret 3 bin 200 TL olmalı.

Peki sizce ne kadar olur asgari ücret bu sene?

Her alanda mağdur olan işçi kesimi bu yıl vergilerde de mağdur edilecek; patrona indirim, işçiye bindirim!..

Emekçinin sırtına yük vurmaya devam ediyorlar.

Hayatın yorgunluğunu atmak, rahat bir nefes almak için emekliliği bekleyen bizler ne yazık ki emekli olsak da çalışmaya mahkum bordrolular olarak kalmaya devam edeceğiz. Çünkü bugün emekli olsam bin 200 TL maaş alacağım. "Çift dikiş" yapmadan hayatımı idame ettirebilir miyim?

Babam edebiyat öğretmeniydi, İstanbul'a tayini çıktı. 10 yaşındaydım. Evi bir kamyonla taşıdık. Eyüp Silahtar'tan geçerken Demirdöküm fabrikasının önünde davul zurnayla grev yapan işçi ağabeyleri görünce, babam kamyonu durdurdu ve halaya katıldı.

İlk grevi canlı olarak orada gördüm. Birlik beraberlik içinde halayla türküyle grev yapan insanlar beni etkiledi. Aklıma geldikçe özlemle o günleri anarken tüylerim diken diken oluyor.

Örgütlü yapıdaki işçi sınıfının dayanışması her zaman başarı kazanmıştır. Yaşasın örgütlü mücadelemiz!..

Yıllar geçti, biz büyüdük ve bugün haklı bir davanın peşinde, mağdur dostlarımızla var gücümüzle gasp edilen haklarımızı almak için gece gündüz mücadele ediyoruz.

Babam rahmetli oldu. Bugün Vakkas Hoca hayatta olsa, gelini, yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak'la gurur duyardı.

Yokluk içinde, ama mutlu bir çocukluk yaşattı bize. Tek maaşla üç çocuk büyüten devlet memuru babam aklıma geldikçe bir ah çekiyorum ve gururla anıyorum.

Bugün bizim alacağımız maaşla kendimizi geçindiremezken bizim çocuklarımız bizi nasıl anacak çok merak ediyorum?

Yaşarken mağdur edilen benim kuşağım yaşlanınca da mağdur olacak. Bu kesin... Ama biz örgütlü ve birlik beraberlik içinde olursak bugün EYT'nin örgütlü ve beraberlik içindeki eylemlerinden nasıl bahsediliyorsa yarın bu maaşlara karşı verdiĞimiz mücadele içinde bizim çocuklarımız da bizimle gurur duyacaklardır.

Çünkü EYT namuslu bir hak arayışıdır.

Belki bu maaşlarla çocuklarımıza rahat ve huzurlu bir hayat veremeyeceğiz. Ama verdiğimiz mücadele ile ülkenin siyasi gidişatını değiştirmiş olanları bir gün TRT belgesel yapar, bizim çocuklarımız da belki bu şekilde bizimle gurur duyar.

Yaşasın EYT kardeşliğimiz!..

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar