Av. Esra Aydın Ekici

avesraaydinekici@enbursa.com

AİHM, EYT mağdurlarının lehinde karar verirse ne olacak?

25 Temmuz 2019 Perşembe, 13:37

Enbursa.com'dan herkese merhaba...

Bilindiği üzere gündemimizde olan konulardan bir tanesi de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT).

Her ne kadar zaman zaman Meclis'te görüşülse de henüz bir sonuca ulaşılmış değil. Fakat tabii bu kişiler de haklarını aramaya devam ediyorlar.

Aldığımız bir bilgiye göre İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'ne bu konu ile ilgili hak ihlali olduğundan bahisle 1800'ü aşkın başvuru yapılmış durumda. Bu başvurulardan henüz sonuçlanan bir başvuru yok. Fakat sonuçlandığı ve lehe bir karar çıktığı durumda EYT'liler bakımından nasıl bir etki doğuracak ona bakalım.

Öncelikle kanunumuza göre usulüne uygun onaylanmış uluslararası sözleşmeler normlar hiyerarşisinde kanunla eş düzeydedir, fakat önemli bir husus var ki kanunlar bakımından anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi' ne başvurulabilirken bu sözleşmeler bakımından başvurulamıyor. Bu da demek oluyor ki aslında pratikte kanundan da üst Anayasa'nın altı konumda.

İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi de ülkemizin taraf olduğu usulüne uygun onaylanmış bir sözleşme olduğu için kanunun üstü konumunda. Bu sebeple EYT'liler bakımından lehe bir karar çıkarsa, çıkan kararda hak ihlali olduğu kanunların buna uyarlanması ve hak ihlaline ilişkin tazminat ödenmesi şeklinde bir karar olacaktır. Fakat Türkiye bu zamana kadar kanunlarını bu karar doğrultusunda uyarlamak veya değiştirmek ya da yeni bir kanun yapmak konusunda çekimser davranmakta.

Yine de ne olursa olsun kararda çıkan tazminatı ödemekle yükümlü olacaktır. Bu sebeple lehe bir karar çıkması halinde kanunlarımıza herhangi bir etki yapması çok muhtemel olmasa da EYT'lilerin hak ihlalinden kaynaklı tazminat alacağı muhtemel görünüyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar