Av. Esra Aydın Ekici

avesraaydinekici@enbursa.com

Bir Tweet 7 yıl eder mi?

16 Temmuz 2019 Salı, 16:07

Enbursa.com' dan herkese merhabalar. Bildiğiniz üzere Selen Pınar Işık namı diğer Pucca' nın attığı tweet sebebiyle TCK 190. Madde kapsamında uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma başlığın altında bulunan uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı alenen özendirme suçundan 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 666 TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Bugün ki konumuz da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı alenen özendirme suçu, suçun unsurları ve cezası nedir ?

Öncelikle TCK 190/2 maddeye bakalım.

" Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapan kişi, beş yıldan on yıla kadar hapis ve bin günden onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır."

Bu maddeye göre bu suçun oluşabilmesi için uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi alenen özendirmek VEYA özendirici yayınlar yapmak gerekmektedir. Bu eylemlerden ikisini birlikte veya ikisinden birinin yapılması halinde suç oluşmuş olmaktadır.

Özendirmek ile kastedilen ise, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı konusunda kişileri teşvik etmek, onları isteklendirmek, bu eylemi yapmaları hususunda heveslendirmektir.

Burada dikkat edilmesi gereken ise, uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ne olduğu hususudur. Türk Ceza Kanunumuz uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi tanımlamamakla birlikte, gerek Türkiye' nin taraf olduğu sözleşmeler gerekse yönetmeliklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Her ne kadar açıklanmış bile olsa gelişen bilim ve teknikler dikkate alındığında çeşitleri ve sayıları her gün değişmekte olduğundan sayılması bir liste şeklinde düzenlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle; kişilerde uyuşturucu veya uyarıcı etki yapan doğal veya yapay tüm maddelerin bu suçun konusunu oluşturacaktır.

Yani kişileri uyaran veya uyuşturan tüm maddelerin kullanılması konusunda kişileri heveslendiren isteklendiren veya teşvik eden ayrıca bunu alenen yapan kişiler bu suçtan cezalandırılacaktır. Burada yine önemli olan bu eylemin alenen yapılmasıdır. Alenen yapılması demek ise, bu özendirme fiilini, birden fazla kişi tarafından duyulmasına olanak sağlayacak şekilde gerçekleştirmesi demektir. Özendirmenin neticesiz kalması veya hiç kimsenin bu eylemden kaynaklı uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmamış olması suçun oluşmasına etki etmeyecektir. Yani kişinin alenen bunu özendirmesi yeterlidir.

Gelelim Pucca olayına. Öncelikle dosyayı tüm kapsamıyla bilmeden ve görmeden her ne kadar sağlıklı yorum yapmak mümkün olmasa da medyadan duyduğumuz kadarıyla yorumlamak gerekirse, Pucca' nın attığı tweet bir uyuşturucu satıcısının hayatının anlatıldığı bir dizinin yorumlaması. Bu yorumlama da dizinin geçtiği şehirde fakir insanların uyuşturucu satarak hayatta kaldıklarından bahsetmiş. Bakıldığı zaman uyuşturucu satıcılığı bir kazanç kapısı olarak yorumlanmış ve Pucca' nın twitter hesabında 1 milyonu aşkın takipçisi olması sebebiyle aleniyet unsurunun gerçekleştiği kabul edilerek bu suçun oluştuğuna mahkeme tarafından kanaat getirilmiş. Eğer sadece bu tweet yüzünden cezalandırılmış ise bu dizi yorumlaması, dizide olan olayların aktarılması olduğundan kanımızca suç oluşturan bir eylem değildir. Tabi itiraz sonucu üst mahkeme ne diyecek hep beraber göreceğiz. Haftaya başka bir konu ile görüşmek üzere.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar