Av. Esra Aydın Ekici

avesraaydinekici@enbursa.com

O eli bir indir! Trafikte tacize son...

11 Temmuz 2019 Perşembe, 12:40

enbursa.com'dan herkese merhaba...

Geçtiğimiz hafta korkunç bir olaya şahit olduk. Sürücü ve hamile eşi anayolda seyir halindeyken emniyet şeridinden giden araca yol vermedikleri için araçlarının önleri kesildi ve söz konusu araçtan çıkan iki şahıs arabayı tekmeleyerek önce aracın aynalarını kırdı, camları kırmaya çalıştı, daha sonra da kaputun üstünde zıplamaya başladı. Hamile kadının ''Polisi arıyorum'' demesine de aldırış etmeyen bu iki saldırgan, hem hamile kadına hem de eşine korku dolu dakikalar yaşattı. Yaşanan olayı videoya alan çift sayesinde bizler de yaşananları izledik ve köşemizde bu olayı hem hukuki hem de toplumsal açıdan değerlendirme ihtiyacı hissettik.

Söz konusu olaya ilişkin İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, çıkan haberler ve şikayetler üzerine harekete geçti. Başsavcılık sonradan adları Hasan Sel ve Hüseyin Sel olduğu öğrenilen saldırganlar hakkında ''mala zarar verme'' ve ''trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçlarından soruşturma başlattı.

Bu iki suçu da kanun maddeleriyle birlikte değerlendirelim.

Mala zarar verme (TCK md.151)

(1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan,tahrip eden,yok eden,bozan,kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi,mağdurun şikayeti üzerine,dört aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

Görüldüğü üzere bu suçun iki şartı vardır:Başkasına ait bir mal ve zarar verme kastı.Yaşanan olayda çok açık ki saldırganlar kasten yani kendi istekleriyle arabaya; aynasını kırarak,tekme atarak zarar veriyorlar.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma (TCK md.179)

(2) Kara,deniz,hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat,sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi,üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Maddeden anlaşılacağı üzere trafik güvenliğini kasten veya taksirle tehlikeye düşürme suçu nedeniyle bir zarar meydana gelmesi şart değildir.Önemli olan kusurlu hareket neticesinde,trafik güvenliğinin kasten veya taksirle tehlikeye düşürülmesidir.Olayın meydana Pendik D-100 karayolunda geldiğinin de altını çizerek,son derece işlek bir yolda giden aracın önünü kesip,trafik akışını durdurmak ve yolda seyir eden bir aracı zarar verme amacıyla taciz edercesine önünü kesmek,bu suçun işlendiğinin açık birer göstergesidir.

Savcılık her ne kadar bu iki suç açısından da soruşturma başlatsa da bizce hürriyeti yoksun kılma suçu da işlenmiştir.Hürriyeti yoksun kılma suçunu kanun maddesiyle birlikte inceleyelim.

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu (TCK md.109)

(1) Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye,bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

(3-b) Ayrıca suç birden fazla kişi tarafından birlikte işleniyorsa suçun nitelikli hali oluşur ve ceza bir kat arttırılır.

Söz konusu olayda videoda görüldüğü üzere sürücü gitmek için çaba sarf ederken saldırganlar arabanın önünde durarak sonradan da arabanın üstüne çıkarak mağdurların gitmesini engelliyorlar.Maddeden de anlaşılacağı üzere bu suçun nitelikli hali gerçekleşmiş olup,bizce savcılık tarafından bu suç da soruşturma kapsamına dahil edilmelidir.

Trafikte böyle bir durumla karşılaştık, ne yapmalıyız?

Öncelikle yaşadığımız olayla alakalı elimizde ne kadar delil bulundurabilirsek,süreç o kadar hızlı ilerleyecektir.Bu yaşanan olayda mağdurlar gibi olay anını videoya çekmek bizim yararımıza olacaktır.Her zaman hazırlıklı olmak adına aracımıza araç içi kamera taktırma ya da polisi arayarak duruma onların müdahale etmesini istemek de mantıklı çözüm yollarından biridir.

Maalesef ki bu trafik magandalarının trafikte yaşattığı ne ilk ne de son taciz olayı...Bu olayların azalmasını temenni etmekle birlikte bize düşen elimizden geldiğince bu durumla karşılaşırsak hazırlıklı olmak,kendi canımızı tehlikeye sokmadan saldırganları adalete teslim edebilmek.Umuyoruz ki trafik magandalarına caydırıcı nitelikte bir ceza verilir ve bu sergilediği saldırgan tavırları güç gösterisi zanneden magandalar trafikte tacizlerine bir son verir.

Haftaya başka bir yazıyla görüşmek üzere...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar