Av. Esra Aydın Ekici

avesraaydinekici@enbursa.com

Sosyal medyada konuşulan sosyal medyada kalıyor mu?

22 Nisan 2019 Pazartesi, 15:49

Enbursa.com'dan merhaba...

Bugünkü konumuz sosyal medya üzerinden çok daha kolay işlenebilen suçlardan biri olan ve Türk Ceza Kanunu 215'te düzenlenen suçluyu ve suçu övme suçu.

Türk Ceza Kanunu, bu suçu nasıl tanımlanmış ona bakalım:

"İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, bu nedenle kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması hâlinde, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Şimdi ise suçun unsurlarına bakalım:

Öncelikle bu suçun işlenebilmesi için bir suçu veya suçluyu övmek gerekmektedir. Övmek ise o kişiyi işlediği suç dolayısıyla iyi görmek, haklı bulmak anlamına gelmektedir. Fakat sadece övmek bu suçun işlenmesi için yeterli olmamakta. Kanun sadece övmek değil, alenen övmek eylemini suç olarak kabul etmiş. Yani kişinin kendi düşünceleri veya bir kişi ile konuşması esnasında övme bu suçu oluşturmayacak olup, alenen övmesi gerekmektedir. Alenen ile kastedilen ise bu hususla ilgili pankart asmak, makale yazmak, gazetede yazı yazmak, sosyal medyada yazı yazmak, öven fotoğraf paylaşmak veya bir sokakta bağırarak işlenebileceğidir. Ayrıca övülen eylemin suç olması gerekmektedir. Suç oluşturmayan veya idari para cezası, disiplin cezası gerektiren eylemler suç olmadığından bu eylemlerin övülmesi de TCK 215 suçu oluşturmayacaktır.

Bu konudan bahsetmemizin sebebi, sosyal medyanın hayatımızın her alanına etki eden bir alan olması. İnsanların yediği içtiğine kadar bu platformlarda paylaşması, hatta işlediği suçlar bakımından bile kendini öven insanlar mevcut olması. Ve aynı şekilde sosyal medyada önünü arkasını düşünmeden, bazen sadece dikkat çekmek ve beğeni artırmak için yazılar yazılması.

Şimdi ise bu suça gerçek hayattan örnekler verelim:

Yeni Zelanda'da geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir kişinin Cuma namazı vakti camiye gerçekleştiği saldırıda çocuktan yetişkine çok fazla kişi hayatını kaybetmişti. Bu olay ile ilgili sosyal medyada, "Keşke daha fazla kişi ölseydi" veya "Başka camiilere de yapılsın" tarzı sosyal medyada yazılan yazılar, maalesef ki oldu. Bu yazılar bu suçu oluşturduğu gibi, ekran görüntüsü alınmış olması halinde de silinmesi faili cezadan kurtarmıyor.

Yine aynı şekilde, cinsel istismara uğrayan veya öldürülen yaklaşık her kadın haberinin altında yazılan yorumlar... Örneğin, "Öyle giyinen birini görsem ben de yapardım, böyle karım olsa ben de öldürürdüm" demekle bu suç oluşmakta.

Son olarak, Ankara'da şehit cenazesine katılan Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı bakımından ise de, ki bu saldırı TCK bakımından suç oluşturmakta olup, "Oh olmuş keşke daha fazla yapsalardı, az bile yapmışlar, çok hoşumuza gitti" gibi yorumlar yapan ve sosyal medyada paylaşan kişiler de bu suçun faili konumunda. Gerçi yapılan bu paylaşımlar tepkilerden sonra silinmiş de olsa ekran görüntüsü kişilerin cezalandırılması bakımında yeterli delil olarak kabul edilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başkan nokta da bu paylaşım veya yorumları beğenen kişilerin de bu suçu işlediğidir. "Sadece beğendim, paylaşmadım" savunması bu kişileri cezadan kurtarmayacaktır.

Görüldüğü üzere sosyal medya her ne kadar hayatımızın her alanında olsa da çoğu suçun işlenmesini de kolaylaştırmış durumda. Bu sebeple bu şekilde suçu veya suçluyu alenen öven kişiler mevcutsa en yakın Cumhuriyet Savcılıklarına başvurabilir, suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar