Av. Esra Aydın Ekici

avesraaydinekici@enbursa.com

Toplumsal şiddetin son durağı: Hayvanlar

06 Mayıs 2019 Pazartesi, 17:26

Enbursa.com'dan herkese merhaba...

Bugünkü konumuz hayvanları koruma kanunu tasarısının mevcut kanunda ne gibi değişiklikler getirdiği.

Bildiğimiz üzere haberlerde sık sık hayvanlara yapılan işkenceler gündeme geliyor. El ve ayakları kesilen yavru köpekler, yemek vaadiyle kandırılıp zehirlenen köpekler, öldürülüp sergilenen kediler ve daha nicelerini görüyoruz. İşin ilginci öldürdükleri hayvanları sosyal medyada paylaşıp yaptığı eylemle gurur duyanlar dahi var.

Tüm bunlara bakıldığında bu eylemlerin gerçekleşmesinde kanımızca toplumda hayvanların canlı olarak görülmediği hayvan koruma bilincinin gelişmediği ve hayvanların insan gibi saygı duyulmaya uygun bulunmadığı düşüncesi yatmakta. Ayrıca mevcut hayvan koruma kanunu hayvanlara karşı yapılan eylemlerde idari para cezası öngörmüş durumda ve bu cüzi miktarlardaki para cezaları kimse için caydırıcı değil.

Buraya kadar olumsuz konuşmuş ve henüz kabul edilmemiş olsa da gündemde hayvan koruma kanununda değişiklik yapılması ile ilgili bir tasarı var. Tasarı şu anki kanuna bakıldığında hayvanlar bakımından yapılan ayrım kaldırılmış daha kapsayıcı bir tasarı olmakla birlikte, hayvanlara yapılan eylemlere karşı hapis cezası öngörmesiyle de en azından caydırıcı olma yolunda ilerleyen bir tasarı olduğu kanaatindeyiz.

Şimdi tasarı kanunda ne gibi değişiklikler yapmış ve cezalar ne şekilde değişmiş onlara bakalım.

Öncelikle mevcut hayvanları koruma kanunu ve tasarıda hemen hemen hayvanlarla ilgili yasaklar aynıyken cezalar bakımından ciddi değişiklik yapılmış durumda.

Kesim hayvanları ve 1.7.2003 tarihli ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde avlanmasına ve özel üretim çiftliklerinde kesim hayvanı olarak üretimine izin verilen av hayvanları ile ticarete konu yabani hayvanlar dışındaki hayvanları kasten öldüren, hayvan başına 2500 TL idari para cezası öngörülürken tasarı da ise 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı öngörülmüş yani artık kapsam dışı bırakıla hayvanları öldüren kişiler sahipli veya sahipsiz olduğu önem arz etmeden hapis cezası alacaklar.

Öldürülmesi yasaklanmış hayvanları öldürüp hayvanları et ihtiyacı amacıyla piyasaya süren kişiler bakımından da yine idari para cezası öngörülmüşken yeni tasarı 4 aydan 4 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Yine aynı şekilde hayvanlara işkence yapan veya hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişi mevcut kanuna göre 250 TL idari para cezası alırken yeni tasarı da 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülmüş durumda.

Ayrıca hapis cezası öngörülmemiş eylemler bakımından da para cezaları arttırılmış.

Tasarı bunlarla birlikte hayvanlara karşı yasak olan eylemler bakımından yeni bir yasak getirmiş durumda ki hem ülkemizde hem de dünyada bu konu ile ilgili yasaklar her geçen gün ağırlaştırılıyor. Bu yasak ta sahipli hayvanları kasten başıboş bırakmak. Artık sahiplendiği hayvanı çeşitli sebeplerle sokağa bırakan kişiler 1000 TL idari para cezası alacaklar. Bu da en azından bir hevesle sahiplenilip eve alıştırılıp sonra sokağa salınan ve yaşam mücadelesi vermeye zorlanan hayvanlar bakımından güzel bir gelişme.

Görüldüğü üzere yeni tasarı caydırıcı cezalar içererek yeni yasaklar getirerek hayvanlara karşı yapılan eziyet kötü muamele öldürme eylemlerini engellemek için atılmış güzel bir adım. Her ne kadar bu eylemlerin bitmesi için toplumun hayvanlar konusunda bilinçlendirilmesi ve bu konu hakkında eğitim verilmesi gerektiği kanaatinde olsam da bu en azından bu cezalar bu eylemleri engelleme bakımından faydası olacak gibi gözüküyor. Haftaya yeni bir konu ile görüşmek dileğiyle.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar