Can Emir

Bursa'nın spor markası: Bursaspor Basketbol

18 Eylül 2019 Çarşamba, 16:14

Markanın spor pazarlamasından beklediği nedir?

Heyecan, coşku, topluluk, adrenalin, tutku, feda, mücadele, başarı... Kendi markasıyla özdeşleştireceği metafordur.

Markalar bu metaforu yıllarca futbolda aradı. Ama futbol endüstriyelleştikçe pazarlanabilme yeteneğini kaybetti, kaybediyor. Bunun etkilerini adı süper kendi vasat altı olan ligde görüyoruz. Ancak yükselen sportif değerler markaların ilgi odağı olmaya başladı. Bunlardan birçoğu bireysel ya da amatör sporlar.

Uludağ Gazoz'un milli okçu Mete Gazoz'a sponsor olması bu örneklerden sporcunun soyadının gazoz olması yanı sıra küçük yaşta gösterdiği başarılar sonucunda efsane adayı olarak gösterilince Uludağ Gazoz bu metafor ve kelime oyuncunun yakalayıp şahane bir marka iletişim fırsatı yakalıyor.

Daha kitlesel ve satış etkisi sağlayacak başka bir fırsatı Bursaspor Basketbol takımı sunuyor. Şehri 1. Klasman seviyesinde temsil edecek takım markalara çok değerli iletişim fırsatları sunuyor. Geçen yıl dramatik bir şekilde 1.ligi kaçıran takım bu sene büyük bir fark ile şampiyon oldu. Futboldan kaçan önemli bir topluluğun birleştirdi ve büyük bir topluluk oluşturdu. Başkan Sezer Sezgin kimlikleri ile yaratılan takım ruh, heyecan, mücadele, asla pes etmeme, bir olma mesajlarını üreterek şampiyon oldu. Aynı başarının 1. Lig'de de devam edecek.

Birçok marka takımın taşıdığı bu değerler ile kendi mesajlarını özdeşleştirebilir ve güçlü bir topluluk yönetimi yapabilir. Bu konuda biraz cesur olmak gerekiyor. Çünkü takımın ürettiği enerjik mesajları kullanma fırsatı çok fazla. Aynı zamanda takımı bir marka gibi konumlayan Nedim Yücel iş geliştirmelere çok açık. Sadece forma reklamı, led, pano reklamları olarak değil proaktif bir etkileşim sağlayacak birçok iş geliştirme üretilebilir. Bu konuda marka yöneticileri, ajanslar, pazarlama müdürleri kreatif proje fırsatlarına sahip. Standart ve klişeden kurtulup gerçek bir spor pazarlama projesi için çok dinamik, heyecanlı ve aç bir takım var. Ayrıca şehrin basketbola olan ilgisine gerçek sadakatle karşılık veren bir arma ile işbirliği yapmak markalara avantaj sağlayacaktır.

Bursaspor Basketbol çatısı altında oluşan topluluk bu sene TOFAŞ spor salonunda olacak. Kişisel görüşüm hem adıyla hem de uğuruyla Atatürk Salonu'nda oynanmasıydı ama şartlar takımı Nilüfer'e taşıdı. Podyum Park'ta bulunan markalar ve Podyum Park için güzel bir iletişim ve satış fırsatı değil mi? Tabii Podyum Park'ın Bursaspor taraftarlarına nasıl baktığı da önemli.

Pazar ola...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar