Can Emir

Devrik pazarlama müdürlerine merhaba

18 Temmuz 2019 Perşembe, 14:04

Pazarlama müdürü neden var? Yani ekosistemde şirketin en stratejik çalışanı ve yöneticisi olan pazarlama müdürleri, şirketin içinde ne yaptığı anlaşılması en zor kişiler. Bir kere görevi net değil. Her işe karışması gerekiyor. Üretim hakkında da fikri var, ambalaja da karışıyor, basında o görünüyor, ziyaretler, kahveler, çaylar... Bu adam/kadın ne işe yarıyor?

Yanıtı çok basit. Bu adam/kadın ay sonu aldığımız maaşların, yatırımların parasını kazandırıyor. Zor görünen bir gerçek ama pazarlama şirketin gerçek amacı. Pazarlamanın amacı da para kazandırmak!

Ekonomi 4.0 çağında üretmek artık bir lüks değil. Şirketin görevinin üretmek ve daha çok üretmek olduğu hard sanayi yaklaşımı bitti. Şimdi katma değer ve fenomen yaratan ekonomi dönemi. Bunun için de markalaştırmayı da kapsayan pazarlama zamanı. Ne üretileceğine, nerede üretileceğine, ne anlatılacağına ve kime satılacağına pazarlama ruhu karar veriyor.

Pazarlama, şirketi ele geçirdi. Şirketin geleceği, pazarlama ruhuna bağlı artık. Bu da pazarlama müdürlerine hem fırsat hem de tehdit olarak döndü.

Önce fırsat; şirketin geleceği, pazarlama gücünün elinde. Başındaki yönetici bunu iyi yönetirse yıldızı parlayacak. Zaten parlayanlar da var. Kim onlar? Zaman zaman burada onlarla buluşup yaptıklarını okuyacağız ama önce genel özelliklerine bakalım. Yıldız pazarlamacıların ortak özellikleri:

Tanıdığınız pazarlamacılara bakın. Bu standartlara uyuyorlarsa, yıldız bir pazarlamacı tanıyorsunuz.

Tehdit ise şu; patron pazarlamanın önemini kavradı, "iş" yapmayan pazarlama yöneticisini görmeye başladı. Bu da birçok "Krallığın" devrilmesi demek. Yani önümüzde devrik pazarlamacıların yıldız pazarlamacılara dönüştüğü bir dönem var.

Devrikler; hantal yaklaşımları, klasik medyacı tavırları ve sarıldıkları klişeleri ile gidiyorlar. Yeni çağ ise odağında verimlilik ve para olan pazarlama ile geliyor.

Teknolojinin dünyayı düzleştirmesi ile üretim değil pazarlama, tanıtım değil deneyimleme formülü oluştu. Bunu gören pazarlama bölümleri para kazandırmaya başladı. Patronun en sevdiği.

Bursa özelinde bakarsak, devrik pazarlamacılar hala sahada, son dönemlerinde. Son bir umut diyorlar ama yakında bir önceki yazımın kahramanı ölen reklamcı ile kafe açma, güneye yerleşme projeleri için buluşacaklar. Yerlerini zehir gibi pazarlamacılara bırakarak. Bursa'da görünürlüğü, cirosu ve kârlılığı yüksek markalara bakın, yeni nesil pazarlama ile neler yaptıklarını göreceksiniz.

Pazar ola.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar