Cennet Yüzer Cankılıç

AK Parti'de kongreler öncesi değişim başladı!..

12 Kasım 2019 Salı, 23:27

AK Parti'de kongre takvimi başladı. Bu ay içinde delege seçimleri var. Gerçi pek çok ilçede delege listelerinin hazır olduğu biliniyor, ama olsun, yine de biz delege seçimi olacak diyelim. İlçe kongreleri de Ocak 2020'de başlayacak. 26 Nisan'a kadar 970 ilçenin kongresi tamamlanacak ve il kongreleri de 1 Haziran-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Büyük kongrenin ise tarihi henüz belli değil. Kimine göre Kasım ya da Aralık'ta, kimine göre 2021'in bahar aylarında.

Buraya kadar her şey normal. Kongre takvimi olağan seyrinde işliyor. Daha doğrusu işliyordu. Ta ki 2 gün öncesine kadar. AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, süreci bir anda olağan seyrinin dışına çıkardı. Aralarında Bursa'nın da bulunduğu pek çok il ve ilçe teşkilatlarında yeni dalgalanmalar, yeni hareketlenmeler ve beklentiler oluştu.

Çünkü, O'nun açıklanmasına kadar partide il ve ilçe başkanlıklarında, yönetimlerde değişimin ancak kongrelerde olacağı beklentisi vardı .Ya da birkaç ufak değişimlerle kongrelerin tamamlanacağı...

Ama o çıktı dedi ki:

"İleriki günlerde il ve ilçe başkanlıklarında görev değişiklikleri olacak. Bir kısım istifalar olacak. Oralarda yeni arkadaşlar tespit edeceğiz. Onlar kongre sürecini yönetecekler."

Demeye kalmadı. İstifalar gelmeye başladı.

Zira, Kandemir'in açıklamasından birkaç gün önce Bursa kulislerine, "İl Kadın Kolu Başkanı Gülten Kapıcıoğlu görevinden ayrılacağını, yeni dönemde il kadın kolu başkanı olmayacağını açıkladı" yönündeki istifa haberi düşmüştü.

Bu açıklamayla beraber kadın kolları başta olmak üzere teşkilatlar nezdinde yeni bir siyasi yol ve oluşum çizilmeye başlandı.

Şimdi sırada İl Gençlik Kolu Başkanı Tarık Köse var.

Kulislerde hem gençlik kolu başkanı hem de belediye meclis üyesi olmasının, partinin kurallarıyla bağdaşmadığı belirtilirken, onun da yeni yapılanma için başkanlıktan istifa edeceği konuşuluyor.

İlçe başkanlıklarında zaten bir değişim olacağı öteden beri beklenen ve konuşulan bir durum.Nilüfer ve Osmangazi'den de istifa haberi gelebilir. Asıl can alıcı soru:

"İl Başkanlığında değişim olacak mı?"

Bu açıklamadan sonra değişecek beklentisi içine girenler, hatta Ankara-Bursa arasında iletişime çoktan geçenler oldu, ama açıkcası ben hala değişeceği kanaatinde değilim. Ankara'dan görüntü net. İl Başkanı Ayhan Salman'ın genel merkezle, Hakan Çavuşoğlu'yla, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'la, milletvekilleriyle, birkaç ilçe başkanı dışında diğer ilçe başkanları ve yönetimleriyle arası iyi.

Görevden alınması için görünürde bir neden yok!

Ama yine de siyaset bu. Bir günde bile dengeler değişebiliyor. Yakın siyasi geçmişimizde İl Başkanı Cemalettin Torun da çok güçlü idi. Bir anda değişim dalgasının içine giriverdi.

Hoş bulduk!

Bizim Türklerde adettendir. Önce hiç tanımadığınız birileriyle muhabbete girer, neden sonra elinizi uzatıp kendinizi tanıtırsınız. Ahbaplık da böyle başlar. Benim ki de öyle oldu. Önce yazı konusu, ardından hoş bulduk. Bizim meslek yazılı basından dijital basına evrilince biz de yeni gidişata uyduk ve sanal alemde yerimizi aldık. Artık günlük siyasi yazılarımla enBursa.com'da bu sanal sütundayım.

Sizi de beklerim...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar