Cennet Yüzer Cankılıç

Bakan ve devleti hedef alan o bürokratın ataması durduruldu!

19 Aralık 2019 Perşembe, 23:55

Bir tarafta, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra İçişleri Bakanlığı'na atanmasıyla birlikte PKK, FETÖ, YPG, DAEŞ ve türevlerine yönelik kelle koltukta giriştiği büyük mücadelede, terörü bitirme noktasına getirerek sokaktaki vatandaşın gönlünde taht kuran Süleyman Soylu...

Diğer tarafta, bu bakanı açıkça hedef alan paylaşımlarda bulunmaktan çekinmeyen, devletin bakanlarını ve hükümetini oy uğruna katliam yapmakla itham eden eşinin paylaşımlarına rağmen Bursa'ya Sağlık Müdür Yardımcısı olarak ataması yapılan Uzman Dr. Hamza Dinç.

Her şey 2 Aralık tarihinde Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ndeki atama ile başladı. Bursa'da 10 yıldır İl Sağlık Müdürlüğü yapan ve başarılı çalışmalara imza atan Dr. Özcan Akan, ani bir görev değişikliği ile müdürlükten alınarak yerine Yalova İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Halim Ömer Kaşıkçı atandı.

Bursa'da sağlık alanında onca başarılı bürokrat dururken, Yalova'dan atama yapılması - o da ayrı bir mesele, ama bu konuya sonra değineceğim.

Yeni Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı, Yalova'dan kendi kurmay ekibinden Anestezist, Sosyolog, Sağlık Yönetimi ve Tıp hukukçusu (Twitter hesabında kendini böyle tanımlıyor) Dr. Hamza Dinç'i boş olan başkan yardımcılığına atamaya kalktı. Atama yazısı yazıldı.

Devletin bürokratı olarak Sağlık Bakanlığı'nda müdür yardımcılığına kadar yükselen ve uzun süre bu görevde bulunan malum şahıs, terörist ağzıyla devletin bir bakanına saydırıyor. Bugüne kadar kelle koltukta amansız mücadele verip terörü bitirme noktasına getiren, gelmiş geçmiş en başarılı İçişleri Bakanı olarak milletin gönlünde taht kurmuş Süleyman Soylu'yu hedef alan paylaşımda bulunabiliyor.

Sosyal medya hesaplarında (ki açığa çıkınca silmiş ve Twitter hesabını da gizlemiş), İstanbul'da seçimlerin yenilenme kararı alınmasının tek sorumlusu olarak Bakan Soylu'yu gösteriyor.

3 Nisan tarihli paylaşımında demiş ki:

"Bakın tüm bu iddiaların sorumlusu da yine kim? İçişleri Bakanı. Neden sandık güvenliğini sağlayamamış, neden bizim oylarımıza, halkın iradesine sahip çıkamamış, çıksın açıklasın. Üç gündür ortada yok, neden?"

Yetmezmiş gibi paylaşımlarına hükümeti ve Bakanı eleştiren yazıları da ekliyor.

Ya eşi Yasemin Dinç'in twitlerine ne demeli? Sosyal medyada dönüyor. Tam bir PKK sempatizanı ağzı.

Bir tanesi şu:

"Bugün ülkenin kanlı günlerinden biri daha. Suruç patlaması, ardından yine masumların can verdiği Ankara Gar patlamasının yıl dönümü. Oy uğruna aldığınız canlarla affedilmeyeceksiniz!"

İddiaya göre;

"Hamza Dinç ile Yasemin Dinç'in kızları Ece Dinç, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 32 kişiden biri."

O gün Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun organizasyonunda üniversiteli gençlerin ağırlıklı olduğu bir grup Kobani olaylarına destek vermek amacıyla Suruç'a gitmişlerdi. Ece de üniversiteli gençlerden biri olarak o patlamada ölenler içinde idi. Ece'nin İstanbul'daki cenazesinde yasa dışı bayrak ve flamalar açılmış, cenaze törenine HDP'li vekiller ile partililer de katılmıştı (Google'da fotoğraflar var).

İşte hakkında böyle büyük iddialar bulunan Dr. Hamza Dinç, Bursa'ya İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak atanmak istendi. Paylaşımları sosyal medyaya düşünce dün AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve milletvekilleri devreye girdi. 11 AK Partili vekil dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile TBMM'de görüştü. Atamanın durdurulmasını istediler. Ve dün akşam mesai bitimine bir saat kala bakanlık atamayı durdurdu. Eğer iddialar doğru olmasa, isim benzerliği gibi bir yanlış bulunsa idi bu atama durdurulmazdı. Dün Milletvekilleri Ahmet Kılıç ve Refik Özen'le görüştüm. Onlar da böyle bir atamanın yapılmasının şaşkınlığı içindeydiler.

Akıl tutulması dedim ya, devlet kurumlarında memurluğa alınacak bir kişi için bile istihbarat çalışması yapılırken, devletin en üst kademesinde görev alan bu memurun Yalova'daki atamasında veya Bursa'ya atamasında hiç mi istihbarat çalışması yapılmadı? Yeni İl Sağlık Müdürü nasıl böyle bir atamaya cesaret etti?

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar