Cennet Yüzer Cankılıç

Başkan Erdem'den Başkan Aktaş'a çağrı

27 Temmuz 2020 Pazartesi, 23:53

Kaçak yapılaşma Bursa'nın kangren olmuş en önemli sorunlarından biri. Her dönem belediye başkanlarının başının derdi. Özellikle de şu son imar barışı denilen "imar affından" sonra sorun vatandaş nezdinde çözülmesine rağmen, yerel yönetimler nezdinde daha da arttı.

Dün bu bağlamda Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'le sohbet ederken, ortaya öyle bir radikal çözüm önerisinde bulundu ki, aslında fena bir fikir de değil..

Ziyaretimizde dedi ki:

"Kaçak yapı ile mücadele edemiyoruz.Hem yerel yönetimler hem merkezi yönetim hem de vatandaşın mağdur olmaması için en kesin çözüm kaçak yapı yapının arsasını Maliye'ye irat olarak kaydettireceksin. Bunun başka da radikal çözümü yok.Bizim insanımızın malı değerlidir. Bilecek ki kanun dışı bir uygulama yaptığında elindeki arsası, arazisi elinden gidecek".

Başkanı bu kadar radikal çözüm önerisine götüren gerekçe yasaların yetersizliği:

"Ben 35 yıldır gerek mesleğimin mimar olmasından kaynaklanan meslek odaların da, gerekse de yerel yönetimlerde çalışan biri olarak tecrübelerimden elde ettiğim çözüm bu. Neticede mevcut mevzuat ve bürokrasi yerel yönetimlerin kaçak yapılaşma ile mücadelesini yavaşlatıyor. Öbür türlü gideceksin kaçak yapı için önce tespit edeceksin, ihtarda bulunacaksın, olmuyor zabıt tutacaksın, sonra Encümen'e yazacaksın, bir hafta sonra karar çıkacak. Bir hafta sonra cezası çıkacak.Cezasını göndereceksin, bu arada insanlar yarı ise bitirmiş ve içine girmiş olacak.Yıkım kararı alacaksın, yıkım için güvenliğin sağlanması amacıyla emniyete başvuracaksın oradan gün almak en az 2 ay bekleyeceseksin,uğraşacaksın".

Tabii bu arada yıkıma gidildiğinde yapı sahipleri ve yakınlarıyla istenmeyen olaylar da çabası.

****

Başkan Erdem,hakikaten bu konuda dertli mi dertli.

"Nilüfer Bursa'nın en modern ve planlı bölgesi olarak bilinir değil mi? Evet öyle, ama gelin görün ki kaçak yapı bizim de büyük derdimiz. Hele şu pandemi sürecinde benim arkadaşlarım zabıt tutmaya yetişemiyorlar.Her yere bir şey kondurmaya çalışıyorlar.Tarım alanına fabrika yapmaya çalışıyorlar.İmar Barışının getirdiği olumsuzluklarla kendilerini haklı görüyorlar. Yaylacık'ta 3 tanesini yıktık, şu anda 30 tanesi fabrika olarak faaliyette.Bakın görün yarın öbür gün oraya OSB kurarlar kurarlar, size şimdiden söyleyeyim. Ben de 9 tane OSB var. Her gün bir tanesi gelip benden alan büyütmesi talebinde bulunuyor. Dertliyim yani..."

Kaçak yapılaşma ile mücadelenin bir belediye veya büyükşehir belediyesinin çabalarıyla olamayacağının da altını çizen Başkan Erdem bunun için topyekün bir mücadele gerektiğini söyledi:

"Birbirimize top atmanın bir anlamı yok. Hepimizin sıkıntısı. Eğer Bursa'ya iyilik yapmak istiyorsak Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, büyükşehir ve ilçe belediyelerin içinde bulunduğu bir ekip kurulsun,başkanlığını da Bursa Valisi yapsın. Kararlılıkla bir gün tespiti yapılsın, ikinci gün yıkılsın".

BAŞKAN AKTAŞ'A GÖNDERME

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Yunuseli Havaalanı'nın olduğu bölgenin imara açılacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak muhabir arkadaşımızın sorusuna da net şekilde "Orası bizim kırmızı çizgimizdir"cevabını verdi. Avrupa kentlerinde kocaman kocaman parkların olduğunu, insanların nefes aldığını söyleyen Başkan Erdem"Buralardaki insanların aklı yok muydu, rant için kocaman binalar yapamazlar mıydı?" dedikten sonra, Başkan Aktaş'a göndermede bulundu:

"Eğer tarihe geçmek istiyorsan burayı gel rekreasyon doğal yaşam alanı yap.Nasıl Reşal Oyal zamanında yaptıysa , sen de bunu yap. Ve bununla insanlar seni ansın."

Bu noktada bir hatırlatmada bulunacak olursam;

Gerçekten de öyle. Reşat Oyal Kültürpark'la,Erdem Saker Botanik Park'la, Hikmet Şahin Merinos'la, Recep Altepe Mihraplıpark'la kente nefes aldırdıkları için minnetle anılıyorlar.

Yunuseli bölgesi pekala Yunuseli Millet Bahçesi projesi şeklinde kente nefes aldıracak büyük bir rekreasyon alanı haline getirilebilir!Bunun için öyle büyük yatırım maliyetine gerek yok. Önümüzdeki 4 yıllık süre zarfında kaynak yetersizliğinden dolayı rutin belediyeciliğin dışında hiç bir şey yapmayıp, sadece bu projeyi yapsa bile inanın kente en büyük katkıyı sağlamış olur!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar