Cennet Yüzer Cankılıç

Bu 2 gelişme gelmekte olan erken seçimin habercisi mi?

04 Ağustos 2020 Salı, 22:41

Bayram sonrası siyasetin hızlanacağını, tansiyonunun yükseleceğini bekliyorduk ama seri biçimde peş peşe bu kadar hızlı başlangıç yapacağını beklemiyorduk. Birincisi CHP'li Muharrem İnce'nin parti kuracağının kesinleşmesi, diğerinin de MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Akşener'e "EVE dön" çağrısında bulunması.

İlkini değerlendirecek olursak;

CHP'den bir buçuk yıl önce ihraç edilen Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz "parti kuracağım" diyerek aylardır kanal kanal gezip siyasi gündem yaratmaya çalışırken, asıl bombayı Muharrem İnce patlattı.

CHP'li Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiaları Bayram süresince çok konuşuldu. Bu iddialar doğru mu, yoksa yanlış mı idi?derken dün Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'ün "bir yakınından sordurdum" diyerek köşesine taşıdığı İnce'ye ait söylediği açıklamalardan anlıyoruz ki, bu iddialar doğru. CHP 'de AK Parti gibi içeriden kopmaların eşiğinde...

Öncelikle şunu belirteyim. Gazetecilerin çok sık yaptığı bir taktiktir. Kaynağını gizleme anlamında, ya ikinci, üçüncü şahısların ağzından açıklamalar alınır, ya da asıl şahsın bire bir kendi ağzından açıklamaları ikinci , üçüncü şahıslar olarak aktarılır.

Burada Gazeteci Saygı Öztürk'ün doğrudan İnce ile görüşmediğini ama yakını vasıtasıyla soru cevap gibi açıklamalar aldığını belirtmesi bana göre bir meslek taktiği. Öztürk dün ülkenin gündemine damga vuran bu açıklamaları doğrudan İnce'ile görüşmesi sonrası yayınladı, iyi de yaptı. Çünkü bu cephede artık soru işaretleri kalmadı.

İnce" Evet CHP'den ayrılacağım" dedi. Parti kurma amacını da "Türkiye'nin gidişatından iktidardan da muhalegetten de memnun değilim. Türkiye'ye yeni bir çıkış yolu lazım" diye belirten İnce, en geç yıl başına kadar partisini kurmuş olacağını söyledi.

Bu demektir ki, CHP içinde önümüzdeki kısa zaman diliminde ciddi anlamda bir yol ayrımı yaşanacak. Kılıçdaroğlu'nun yönetiminden memnun olmayan ve belli binr hizip partisi görünümüne bürünmesinden rahatsızlık duyan Kemalist, ulusalcı kesim İnce ile partiden kopacak. Bu kopuşun Bursa'da da ağırlığını hissettireceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

HER YENİ PARTİ KENDİ ALANINDA GÜÇ

İki kutuplu yeni siyasi sistemde her kurulan yeni partinin yüzde 50 artı 1'i yakalama şansı yok ama yüzde 1'lik bir dilime ulaştığında doğrudan iktidarın küçük ortağı olma şanşı bulunduğundan kendi siyasal alanında bir güç dengesi durumuna geliyor.

O yüzden İnce'nin de partisini kurması halinde kısa sürede bir güç unsuru olup, erken genel seçimde ittifakların içinde kendine yer bulacağı kesin.Yine kurulan her bir yeni partinin iki kutuplu sistemde ayrışan toplumun normalleşmesine katkı sağlayacağını, seçmenin alternatif arayışlarında yeni bir açılım teşkil edeceğini de ifade etmeliyim...

EVE DÖN ÇAĞRISI BÜYÜK BİR SİYASİ TAKTİK

Bayramın hemen sonrasında güne damgasını vuran 2. siyasi gelişme de MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e "EVE dön " çağrısı oldu. Bahçeli bu çağrıya elbette , Akşener'in red cevabını vereceğini biliyor du ama yapma gereği duydu, çünkü bu çağrı ile İYİ Parti içinde sol ittifakın içinde CHP ve HDPden rahatsız olan ülkücü ile milliyetçi kesime kapısını açtığını belirtirken, diğer taraftan İYİ Parti'yi bu Millet İttifakı'ndan koparmanın alt yapısını oluşturdu.

Bahçeli'nin İYİ Parti'ye yönelik siyasi taktikleri önümüzdeki günlerde de artarak sürecek.
Çünkü, dün ülke gündemine damga vuran ve bundan sonraki günlerde de artarak devam edecek olan her iki siyasi gelişmenin "Türkiye'nin önümüzdeki 6 ila 8 ay içinde bir erken genel seçim yaşayacağının işareti olarak algılandığını" ya da "yaklaşmakta olan erken seçimin habercisi" olduğunu söylemeye gerek yok heralde...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar