Cennet Yüzer Cankılıç

Bu 4'lü Şentop'u neden ziyaret etti?

19 Aralık 2019 Perşembe, 00:25

Fotoğraf 27 Kasım'da TBMM'de Meclis Başkanı'nın makam odasında çekildi. Bursa'nın yakından tanıdığı 4 isim; bir önceki dönem AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Gemlik eski İlçe Başkanı Necdet Yılmaz, Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'u makamında ziyaret ettiler.

Bazı fotoğraflar vardır, öylesine bakar geçersiniz; bazıları vardır, hem görüntüde hem de perde arkasında çok şeyler anlatır.

Bu da onlardan biri.

Öncelikle bir dipnot aktarayım.

4'ününde ortak özelliği Milli Görüş çizgisinden geliyor olmaları ve AK Parti'nin kuruluşunda yer almaları. Ve yine ekip olarak görev yapıp, 2017'de partide başlayan değişim operasyonlarında görevden alınmış olmaları. Önce Cemalettin Torun görevden alındı, yerine Ayhan Salman atandı. Ardından Recep Altepe, 9 büyükşehir belediye başkanı ile görevden alınanlar içinde yer aldı. O'nu da Gemlik'ten Necdet Yılmaz, 2018'in ilk aylarında istifaları alınan 10 ilçe başkanından biri olarak izledi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da Mart 2019 yerel seçimlerinde partisinden aday gösterilmedi. AK Parti, 2001'de kurulduğunda İnegöl ve Gemlik Türkiye genelinde partiye ilk geçen belediyelerdi. Ve o dönemden beri sahil şeridinde olmasına rağmen AK Parti'nin yıkılmaz kalesi olarak kaldı, son seçimlerde parti içinde yaşanan yanlış aday tercihlerinden dolayı CHP'ye geçti.

Recep Altepe'ye gelince, AK Parti Genel Merkezi tarafından görevden alındığını öğrenince, kamuoyu önünde bunu sancılı ayrılmaya kadar vardırması Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Genel Merkez yönetimi nezdinde tepkiyle karşılandığı gibi parti içinde de bir takım hoşnutsuzluklara yol açtı. Başkanlıktan ayrılınca da uzun süre ortalarda görülmediği gibi hiçbir parti üst yetkilisiyle de görüşmedi.

O yüzden Meclis Başkanı Şentop'u ziyareti bu anlamda bir ilk.

***

Bursa grubu ziyaret sonrası birlikte çekilmiş fotoğrafı sosyal medya hesaplarından nezaket ziyareti adı altında paylaştı. İşte bu paylaşımın ardından AK Parti siyasi kulisleri hareketlendi ve bu fotoğrafın aslında basit bir nezaket ziyareti dışında "çok özel bir davet olduğu" konuşulmaya başlandı.

Deniliyor ki:

"AK Parti'den kopup parti çalışmaları yapan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan hareketine karşı geçişleri önlemek amacıyla parti içinden, özellikle görevden alınmaları sancılı şekilde gerçekleşen Torun ve Altepe ekibini Meclis Başkanı Ankara'ya davet etti. Bu görüşmede partinin eski isimlerine 'Sizlere davet yapıldığını biliyoruz, ama geçmenizi doğru bulmuyoruz, sizler bu davanın emekçileri, vefakar sahiplerisiniz, arkadaşlardan geçmek isteyenleri de kucaklamanızı istiyoruz' babından telkinde bulunuldu."

Kulislerde özellikle bu ekibe yakın isimlerden öğrendiğim kadarıyla onlar da AK Parti'den hiçbir yere gitme niyetlerinin olmadığını belirterek, "Lakin biz neden görevden alındığımızı bilmiyoruz, gerekçeli bir açıklama yapılmadığı gibi üzerimize hak etmediğimiz iddialar yapıştırıldı. Bunları temizlemenizi istiyoruz" dedikleri konuşuluyor.

Önceki gün önce eski il başkanı Cemalettin Torun'u aradım.

Önce, "Tamamen nezaket ziyareti idi. Zaten biliyorsunuz Meclis Başkanımız benim okuldan oda arkadaşım, dostum. Gecikmiş bir hayırlı olsun ziyaretinden ibaret" dedi.

Ardından da kulislerde konuşulanları aktardığımda "Kesinlikle böyle bir konuşma olmadı. Hiç siyaset konuşmadık. Bunları kim nereden çıkarıyor, bilmiyorum. Biz partimizdeyiz. Davet edilen yere de gidiyorum. Biliyorsunuz geçen ay il başkanları toplantısı vardı, davet ettiler gittik" dedi.

Son olarak da "Ben artık siyasetin dışındayım, işimle uğraşıyorum" diye ilave etti.

Gemlik eski Belediye Başkanı Refik Yılmaz'la da görüştüm. O da gayet nazik bir tavırla "Eski il başkanımız, belediye başkanımız ve Necdet başkanımızla beraber bir nezaket ziyareti yaptık. O gün Ankara'da başka arkadaş ve partili dostlarımızla da görüştük. Ne yeni oluşumları ne de başka yerel siyaset üzerine konuşma yapmadık. Zaten Meclis Başkanımız yoğundu, çok fazla sohbet olmadı" dedi.

Yılmaz da parti içinde "ayrılacaklar" yönünde çıkan dedikoduların asılsız olduğunu ve "Bu parti bizim evimiz, hiçbir yere gitme gibi bir niyetimiz ve düşüncemiz olamaz" diye konuştu.

Açıklamalar böyle, ama AK Parti'nin şu dönemde nitelikli hiçbir insanını başka partilere kaptırma lüksü olamaz. İade-i itibar noktasında da bu dört ismin bir şekilde onore edilmesi gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar