Cennet Yüzer Cankılıç

Bu tarihi dev yatırıma karşı çıkmak akıl tutulmasıdır!

02 Ocak 2020 Perşembe, 23:18

Bir haftadır takip ediyorum. Yazılanlarla çizilenleri görünce, söylenenleri duyunca üzülüyorum.

Sen kalk 60 yıl sonra bir büyük iddia ortaya koy. İHA'lardan, SİHA'lardan, tanklardan, uydudan, helikopterden sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin gururu olarak yerli ve milli bir otomobil üret ve bu ürettiğin otomobil dünya otomobil piyasasının rekabetçi düzeyine endeksli, yeni akımı elektrikli araç olsun, sonra içimizden bazıları kalksın, tasarımının İtalya'da yapılmasından, yüzde 100 yerine yüzde 52'sinin yerli üretim olmasından, pilinin 50 bin doları aşan maliyetinden, fabrikanın Gemlik'te deniz kenarına kurulacak olmasından, otomobilin AKP propagandası haline dönüştüğünden tut da şimdiden 300 bin TL'lik satış fiyatıyla alıcı bulamamasına kadar pek çok alanda vursun da vursun!..

Bizim Bursalı gazetecilerden Yüksel Baysal da "yerli üretime mesafeli yaklaşanların en başında gidenlerden olduğu gibi, bir de bu dev yatırımın Bursa'ya gelmesini istemeyen 'istemezüklerden.'"

Önceki günkü yazısında "Yine işin kolayına kaçıldı. Yatırım Bursa'ya verildi. Trafik, hava kirliliği, çarpık yapılaşmanın önü bir kez daha sonuna kadar açıldı. Allah sonumuzu hayır etsin!"

Derken;

Zamanlama açısının da yanlış olduğunu söyledi:

"2022 yılında araçların yolda olacağının söylenmesi gerçekçi olarak kabul edilmedi. Bu dönemde hem fabrika yapılacak hem üretim bantlarından araç çıkacak; bu mümkün mü acaba?"

Oysa ki biz bu dev yatırımın Bursa'ya gelmesinden dolayı ilk etapta ana başlık halinde sıralayabileceğimiz, "kentin otomotiv üssü haline geleceğini, 10 aydır vardiya sayısını 3'ten 2'ye düşüren Tofaş gerçeği ile 2018'i daralma ile kapatan ve hafta sonları tek vardiyaya düşüren Renault'ya karşı ciddi anlamda piyasayı hareketlendireceğini, rekabet koşullarıyla yeni rol model olacağını ve istihdama katkı sağlayarak daralan otomotiv sektörünü canlandıracağını" büyük bir heyecanla dile getirmeye çalışırken;

O ise bir, bir önceki yazısında da "vizyonsuz yatırım" dedi:

"Ne yazık ki, sanayiye doymuş kentimize yeni ve büyük bir yük getirildi. TEKNOSAB ile batıdan sıkıştırılan şehrin doğusunda yeni sanayi bölgesi çalışması var. Güneyde Allah vere Uludağ bulunuyor da, oraya çok fazla dokunamıyorlar. Ama kuzeyde, Körfez zaten bitik durumdaydı, iyice perperişan olacak."

(Ha hakkını yemeyeyim, genel çerçevede kentin planlanmasında bir büyük vizyon sorunu olduğu doğru. 60'lı yıllardan itibaren kent hormonsuz büyüdü. Önemli olan artık bundan sonra önümüzdeki 5, 10, 30 ve 50 yılın hatta 100 yılın planlamasını doğru yapabilmek. İşte bu sorun da bugünkü yerel ve genel iktidarın yöneticilerinin omzunda.)

Artık kabullenin be dostlar. Bardağın boş değil, dolu tarafını görün. Meseleye siyasi yaklaşmayın. Biliyorum artık gözünüzün önüne öyle bir perde inmiş ki, yapılan onca olumlu işleri göremiyorsunuz. Yüreğinizi AK Parti ve Erdoğan kini öyle bir kaplamış ki, siyaset üstü devlet, millet meselelerini dahi kişiselleştirebiliyorsunuz. Yazıktır, günahtır, etmeyin, eylemeyin. Milletin önüne set çekmeyin, milletimizin yaşadığı sıkıntılı ve zor süreçte yakaladığı bu teknolojik ivme moralini ve sevincini örselemeyin...

Zaten iç ve dış meseleler yüzünden bu güne kadar 3 sanayi devrimini ıskaladık. Bari bırakın da bu dijitalleşmeyi içeren 4. Sanayi Devrimi'ni kaçırmayalım. Bunu kaçırırsak, dünya devlerinin hazırlanmakta olduğu 5.0'a hiç erişemeyiz.

YAZININ DİPNOTU:

Yüksel Baysal, yazısında dipnot olarak demiş ki:

"Bütün kurumlar yerli otomobil almak için seferber olmalı. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere kamu kurum yöneticileri, belediye başkanları yerli otomobil kullanmak için adım atmalı... Öyle ya, başkalarının sırtından 'yerli ve millilik' taslamak yerine gerçek milliyetçilik yerli malı kullanmakla olmaz mı?"

Çok doğru. Ama atlamışsın. Çünkü Cumhurbaşkanı'ndan bakanlara, AK Partili belediye başkanlarından - içlerinde bizim Bursa da var- kamu kurumlarına ve özel şirketlere kadar herkes şimdiden sipariş için sıraya girdi. Peki ya sen? O kadar emperyalizme, dışa bağımlılığa karşı çıkıyorsun ya, neden yabancı marka cipe biniyorsun arkadaş. Gerçek milliyetçilik yerli malı kullanmak değil mi? Bak ben Bursa'da üretilen TOFAŞ otomobilini kullanıyorum!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar