Cennet Yüzer Cankılıç

Bu tezkere referandumdan çıkar mıydı?

03 Ocak 2020 Cuma, 23:10

Eğer önümüzdeki pazar günü "Libya'ya asker gönderelim mi, göndermeyelim mi?" sorusu için bir halk oylamasına gidilse idi, sandıktan yüzde 50+1'in üzerinde "hayır" oyu çıkma ihtimali yüzde 80'lerde idi. Ama bu soru milletvekillerine soruldu ve 325 oyla "evet gönderelim" cevabı çıktı.

Elbette öyle körü körüne "Libya'da ne işimiz var? diyenlerden değilim.

Çünkü ABD, Fransa, Rusya orada bulunuyorsa Türkiye'nin de orada olması gerekiyor. Öncelikle 400 yıllık bir Osmanlı Devleti'nin kara parçası olmasının ortaya çıkardığı tarihsel, kültürel ve siyasi bağı var. Sonra 27 Kasım tarihinde Libya Ulusal Hükümeti ile yaptığımız Doğu Akdeniz Mutabakatı var ki, Libya'daki hükümetin bekası doğrudan bizim anlaşmamızın bekasıyla örtüşüyor. Ayrıca yeniden dizayn edilen Ortadoğu için bizim masada her anlamda bulunmamız şart. Türkiye'nin güvenliğinin de Akdeniz sınırlarında Libya'dan başladığı tarihsel sürecini de unutmamak gerekiyor.

Ancak, Libya meselesinde kamuoyunun belli kaygıları, endişeleri, önyargıları, bilinmeyen çok denklemli soruları ve Ortadoğu halklarının arkamızdan hançerleme gibi tarihsel hafızası var.

İşte tüm bu realiteye karşılık, milletçe "Ya askerimiz orada küresel savaşın tarafı haline gelirse?"endişesini taşıyoruz.

Çünkü Libya da Arap Baharı'ndan bu yana Suriye, Irak gibi iç savaşın kanlı bir oyun merkezi.

İki büyük güç var.

Biri Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti. Bu hükümet bizim de üyesi olduğumuz BM tarafından destekleniyor. Avrupa Birliği ve uluslararası sermaye grupları tarafından da petrol merkezli olduğu için meşru görülüyor.

Diğer bir grup da Tobruk merkezli General Hafter güçleri. Bu büyük grubu da Rusya başta olmak üzere Mısır, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa destekliyor. Amerika'dan da destek aldığı biliniyor.

Askerimiz çok uluslu Hafter güçleriyle savaşan Libya Ulusal Hükümeti'ne destek vermek amacıyla gidecek. Hafter'in içinde de Wagner Grubu adı verilen Rusya'nın paralı askerleri bulunuyor. Yani karşımızda öncelikle Suriye'deki en büyük müttefikimiz, İdlib'te birlikte kara harekatı yaptığımız S-400'leri satın alarak ABD, BM ve tüm Avrupa ülkelerini karşımıza aldığımız Putin ve Rusya var.

Ve tabii Amerikan askerini karşımızda bulma ihtimali de olasılıklar içinde. Neresinden bakarsanız bakın karanlık!..

BELEDİYE BAŞKANLARININ AKRABALARINA YASAK GELİYOR!

Örnekleri mevcut.

Belediye başkanlarının akrabalarını, yakınlarını belediyede veya belediyeye bağlı şirketler ile kurullarda, komisyonlarda işe almaları kamuoyunda en çok tartışılan konuların başında geliyor. Siyasi partilerin genel başkanlarınca da etik ve ahlaki bulunmadığı belirtilmekle beraber daha bu güne kadar hiçbir hükümet bununla ilgili prosedür uygulamadığı gibi, Meclis de yasal düzenlemede bulunmadı.

İşte kamu vicdanını rahatsız eden bu konu artık yasal bir gerekçeye oturtuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkanlığı'nın hazırladığı ve Genel Başkan Mehmet Özhaseki'nin Ekim ayında kamuoyuna açıkladığı 9 maddelik Yerel Yönetimler Yasa Taslağı çalışmalarında sona gelindi.

Buna göre belediye başkanları birinci, ikinci ve üçüncü derece yakınlarını belediyelerde veya belediyeye bağlı şirket ile kurumlarda hiçbir şekilde doğrudan veya sözleşmeli olarak da işe alamayacaklar.

Yasa taslağının önümüzdeki bir ay içinde TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar