Cennet Yüzer Cankılıç

Bu yasa çıkmadan 'vekillere' izin yok!

22 Temmuz 2020 Çarşamba, 18:30

TBMM normalde geçen hafta yaz tatili iznine çıkacaktı. Ama çalışma süresi uzatıldı. Bu yarınla da sınırlı olabilir, bayram haftasına kadar da. Çünkü vekillerin önünde dün Meclis Başkanlığı'na sunulan, toplumsal anlamda da büyük beklenti yaratan sosyal medya yasa tasarısı var.

Bu tasarı yasalaşmadan Meclis kapanmayacak.

Sosyal medya mecraları, ülkemizde de yediden yetmişe herkesin kullandığı yeni dönem en etkili iletişim araçlarından biri durumuna geldi. Özellikle gençlerin adalet ve özgürlük kavramlarını doyasıya kullandığı bu mecra, sosyal ve siyasal alanda pek çok olumlu katkı sağlamasına rağmen kötü kullanımlar için de tam anlamıyla başı boş bir mecra.

Sık sık devlet mekanizmasının da saldırıya uğrayarak ülkemiz açısından iç ve dış güvenlik meselesi yaratan bu mecra, kişilik haklarına saldırı ve özel hayatın gizliliğini de ihlal ettiği için herhangi bir yaptırım veya hukuki müeyyideyi kapsamadığı gibi, ülkemizde gerçek veya tüzel bir temsilciliği bulunmadığından "hak arama" mücadelesinde başvurular çoğu zaman yanıtsız kalıyor.

İşte bir süredir bu mecrayı hukuki bir zemine oturtma mücadelesinde çalışma yürütülüyordu.

O çalışma dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu ve hemen görüşülmeye başlandı.

Bir dizi hukuki ve mali yükümlülükler getiren 5651 sayılı "Sosyal Ağ Sağlayıcıları" düzenlemesi adı altındaki yasa tasarısı 11 maddeden oluşuyor.

AK Parti ve MHP Gurubu'nun ortaklaşa hazırladığı yasa tasarısı çıktığında, artık öyle her önüne gelen sosyal medyada istediği kişiye çamur atma, asılsız iddiada bulunma, hakaret, itham ve zan altında bırakma gibi kişilik haklarına saldırıda bulunamayacak.

GEL DE CÜPPELİ HOCA'YA HAK VERME

Cüppeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı TV programları ve yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla bu ülkede en çok ses getiren hocalardan. Hatipliğine diyeceğim yok, şahsına münhasır, kırmadan, dökmeden, nüktedan yorumları da öyle. Kendini hem izlettiriyor, hem dinlettiriyor. Katılmadığım pek çok değerlendirmesi ve görüşleri bulunmasına rağmen belli konularda hiç eğip bükmeden, sakınmadan dosdoğru konuşuyor.

Dün de, artık toplumda infial uyandırma noktasına gelen kadın cinayetleriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı radikal paylaşımla dikkat çekti:

"İslâm'ın kısas emri uygulanmadığı sürece bu memlekette kadın cinâyetleri de durmaz, terör de bitmez! Çünkü insanlar 5-10 sene hapis yatıp bir af çıkması sonucu hayatlarına devam edeceklerini umuyorlar."

Dünkü yazımda da bahsetmiştim. Bizim yasalarımız maalesef kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet içeren darp gibi eylemlerin cezalandırılmasında "kadın" tanımı yerine bireyi esas aldığı için yetersiz kalıyor.

Zaten uzun zamandır kadın cinayetlerinin ve terör sonucu öldürülen, şehit düşen insanlarımızın katillerinin idam cezasına çarptırılması yönünde toplumsal bir baskı oluşmaya başladığından, bir kere daha can evimizden vurulduğumuz şu son Pınar Gültekin cinayeti sonrası Hoca'nın İslam'ın "kısassa kısas" emrinin uygulanması isteğine gel de sonuna kadar katılma...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar