Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa'nın makus talihi değişmeye başladı!

27 Kasım 2019 Çarşamba, 00:25

Yaklaşık 20 gün önce Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık'ın başkanlığındaki Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği'nin organizasyonunda 45 kişilik bir heyetle Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ı kapsayan bir Güneydoğu Anadolu turu yaptık.

Geçtiğimiz ay da Diyarbakır'a 2 günlük bir program gerçekleştirmiştim.

Bu 6 ilde sanayi yok denecek kadar az. Daha ziyade tarım ve turizmle kalkınma hamlesini gerçekleştirmiş, beraberinde kırsal kesimde olmasına rağmen modern kentleşme süreçlerini de en iyi şekilde götürmeyi başarmış ve Ankara merkezli yatırımlarla ivmesi istikrarlı büyüyen, cazibe merkezi haline gelen kentlerimizden.

Bu bölgeyi gezip, Bursa'ya dönünce kentin yatırım anlamında ne kadar mağdur ve yalnız bırakıldığını daha iyi anlıyorsunuz. Hatta Stadyum, TOKİ Doğanbey Konutları, T2 hattı ve kentsel dönüşüm adı altında ortaya çıkan küçük ucube yerleşim yerleri, Yunuseli Havaalanı ile Yenişehir Havalimanı gibi kentin dokusuna aykırı trilyonluk yanlış projeler ile şehir içi metro hattının yetersizliği, hızlı tren ve deniz ulaşımı gibi yatırımı eksik projelere bakıp, hızlı sanayileşme ile çarpık kentleşmeye kurban giden ve bir de üzerine tarihi zenginliğinin ve kültürünün farkında olmaması eklenince...

İster istemez hayıflanıyorsunuz.

Çünkü;

Bursa hala 10 yıl önce rahmetli Hikmet Şahin'in yaptığı o batçıklar ile Merinos AKKM'yi, planlarını ve İpekyolu Film Festivali'ni, kent girişlerini konuşuyor. Aradan geçen sürede hayatı kolaylaştıracak ve değer katacak bu yatırımların üstüne yeni vizyon yatırımlar eklenemedi.

Demek ki "Büyükşehir ölçeğinde" ortada yetersiz bir yönetim anlayışı var.

"Daha doğrusu vardı" demek gerekiyor!

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 7 ay önce aday olduğunda, "Ben Bursa'nın daralan ufkunu ve makus talihini açmaya geliyorum" diyerek, iddialı bir cümle kullanmıştı. Aradan geçen sürenin sonunda önce Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Çevre Yolu açılarak Bursa'nın makus talihi değişti ve Ankara kaynaklı yatırımlar bir bir akmaya başladı.

Son 25 günde önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Tarihi Çarşı, Hanlar Bölgesi, Soğanlı ve Gökdere'ye 2 millet bahçesi, yeni kentsel dönüşüm alanlarının yaratılması gibi çok büyük yatırımların sözünü alırken, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan da ilçeler dahil 85 milyon TL'lik 39 ayrı yatırımın sözünü aldı. Ve bu yatırımların hemen 2020 yılında başlanacak olması ise daha bir önemli.

Dahası da var.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün sabah Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde basın mensuplarıyla buluşmasında bu yatırımları aktarırken, geçen hafta Çarşamba günü Ankara'da il başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştüğünü ve ondan Şehir Hastanesi ile Emek arasına metro hattının yatırım sözünü aldığını da söyledi.

Ve yine 2 yıldır çalışmaların durduğu Yalova Yolu'ndaki T2 hattının yeni bir firma ile yeniden projelendirilip tamamlanacağını, Stadyum'un yarım kalan timsah kafasının da bitirilmesi için başka bir firma ile anlaştıklarını anlattı. "2020'de tamamlanacak" dedi.

Konuşmasında benim önemsediğim 2 konu daha vardı. Biri rahmetli Hikmet Şahin döneminde film sektöründe belli bir düzeye gelen, Recep Altepe döneminde sonlandırılan İpekyolu Film Festivali'nin Bursa Film Festivali adı altında 2020 yılında yeniden düzenleneceğini ve en kısa zamanda da kentin yeni markası haline getirileceğini söylemesi;

Diğeri de tarihi kimliğinin turizm ve ekonomik boyutuyla yeniden ön plana çıkarılması. Hatta dün itibariyle Hanlar Bölgesi imara kapatılarak, tarihi çarşı düzenlemesi projesi başlatıldı.

Tabii ilave olarak kentleşmede Ankara Yolu'nun altının kentsel dönüşümle revize edilmesi ve yeni yollar açılmasıyla Bursa'nın daha modern bir kent hüviyetine bürüneceğini de anlattı, ama söylediği gibi Ankara Yolu'nun altı öyle önümüzdeki 5 yılda bitirilecek bir çalışma değil. Planlarının çıkması bile büyük bir kazanç.

Neticede Başkan Aktaş, Bursa'nın makus talihini değiştirmeye başladı.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar