Cennet Yüzer Cankılıç

Büyükşehir-Mudanya restleşmesi Bursa'ya fayda getirmez!

28 Aralık 2019 Cumartesi, 23:16

Seçimler biteli 8 ay oldu ama nedense Büyükşehir Belediyesi ile Mudanya Belediyesi arasındaki soğuk rüzgarlar durulacağı yerde daha da artarak devam ediyor.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, enbursa.com'u ziyaretinde bu soğukluğu net gösterdi:

"Büyükşehir Belediyesi Mudanya'da yok" dedi.

"Partizanca davranıyor, ben öyle davranmıyorum." dedi.

"Mudanya'yı sinekler bastı, Büyükşehir ilaçlama yapmıyor, göreve davet ediyoruz diye masum bir haber yaptık, ertesi gün Mudanya'yı çöp götürüyor diye meclis üyeleri ayağa kalktı. Oysa Mudanya Türkiye'nin en temiz ilçesi" dedi.

"Mudanya trafiğini çözeceğim dedi, 8 ay geçti daha bir şey yapılmadı" dedi.

"Hizmet yatırımı yağmur gibi yağacak dedi, bana bir damlasını gösterin" dedi.

"Olanlar oldu, sonra geldi benim 60 metrekarelik anıtsal yapıyı mühürledi. Gecekondu dediler. Alakası yok. Anlamadım küçücük bir yer. Ne istediler. Atatürk isminden mi rahatsız oldular? Artık engellemeyi de geçtiler." dedi.

Dedi de dedi...

Büyükşehir'den maddi ve manevi hiçbir şey istemediklerini de söyledi.

Kendisine de söyledim. Sözleri bir siyasi eleştirinin çok ötesinde. Haksızlığa karşı bir başkaldırının da...

Bana sanki siyasi kavga şahsi kavgaya dönmüş, daha doğrusu döndürülmüş gibi geldi.

İkilinin arasının açıklığını fırsat bilenler rüzgarları ortaya öyle pompalıyorlar ki, çıkıp bir güzel yumruk yumruğa kavga etsinler. Bu konuda maşallah bayağı başarılı olmuşlar!

Halbuki ortada bu kadar restleşip, belediye başkanının makamına ve ağzına yakışmayacak, incitici kelimeler kullanacak, halka birbirlerini şikayet edecek büyük bir siyasi veya hizmet çekişmesi yok.

NEYİ PAYLAŞAMIYORLAR?

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ı muhabirliğimden tanırım. Yani tam 30 yıldır. Sözünü budaktan esirgemez. Kimseye papuç bırakmaz. Eser, gürler. Bu yüzden partisinin içinde de ayağına bastığı pek çok arkadaşı ve dostu ona düşmandır.

Ama Mudanya halkı için öyle diyemeyiz. Mudanyalı onu seviyor. Kredisi yüksek. Öyle olmasa ikinci dönem belediye başkanı olarak yeniden koltuğa güçlü bir oy oranıyla oturtmazdı.

Her ne kadar konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için "Alinur kazanmadı, Bozbey kaybetti; AK Parti kazanmadı, CHP kaybetti" dese de, kabul etmek gerekir ki hem Alinur Aktaş kazandı hem de AK Parti kazandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da öyle. O'nun gibi sözünü budaktan esirgemeyen, gerektiğinde resti çeken biri. Gerektiğinde adım atmasını iyi bilen biri. Başkan Türkyılmaz'a da hatırlattım.

"Recep Altepe döneminin kavgasını halk adına uzatmamak için ilk zeytin dalını o uzattı. Göreve gelir gelmez sizi makamınızda ziyaret etti. Bursa ortak paydasında buluşalım dediniz."

Bunun üzerine Türkyılmaz, "Ben de seçimlerden sonra gittim ziyaret ettim. Ama o sonra gelmedi" dedi.

Başkan Türkyılmaz'a sinek ilaçlamasından kaynaklanan restleşmeyi anlatırken, "Neden masumane dediğiniz o haberi yaptırmadan önce kendisini aramadınız. Veya belediyeden yetkili biri aramadı? İletişim kanallarını deneseydiniz daha iyi olmaz mıydı?" dedim.

Dedim de dedim...

Biri büyükşehir belediye başkanı diğeri ilçe belediye başkanı. Biri AK Parti'li diğeri CHP'li. Bulundukları makamlar itibariyle milletvekilleri gibi polemik ve restleşme lüksleri yok. Yaparlarsa kaybederler.

Bakın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu göreve geldiğinden bu yana hep şikayet ediyor. AK Parti ile ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hep kavga ediyor. Hep konuşuyor, hep konuşuyor ve halk nezdindeki kredisini yavaş yavaş tüketiyor.

Son anketlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İmamoğlu'nun üzerinde çıkıyor. Çünkü hiç kavga etmiyor, kameralar karşısında şikayette bulunmuyor.

Halk artık kavga eden belediye başkanı istemiyor. Büyükşehir ile Mudanya belediyeleri arasındaki bu kavga, polemik ve restleşme inanın ne belediye başkanlarına ne de Bursa halkına hiç bir fayda sağlamaz.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar