Cennet Yüzer Cankılıç

Darısı bizim belediyelerin ve hatta Çalışma Bakanlığı'nın başına!

10 Aralık 2019 Salı, 00:32

Son dönemde aile içi şiddet ile kadına yönelik infaz olayları daha da mı artış gösterdi, yoksa haberlerin gündeme gelmesiyle farkındalığımız mı arttı ? tam bilmiyorum ama, sonuçta toplumsal olarak hepimizin en hassas noktası olarak canımızı yakıyor.

Giden her can, dağılan her aile sonuçta toplumu erozyona uğratıyor. Hiç birimizin dışarıdan bırakın eli kolu bağlı seyretmeyi, gazel okumak ve ahkam kesmek gibi bir lüksümüz de yok. Toplumsal boyuta varan bu bireysel şiddetin, cinnetin, insanlık dışı caniliğin önlenmesi ve caydırılması konusunda aile içi yetiştirmeden, devlet eğitimine, gelenek ve göreneklerden adalet mekanizmasına, muhtardan Cumhurbaşkanına kadar devlet hiyerarşisinde ve STK'lardan siyasi temsilcilere kadar her kademede artık ağlanmayı ve konuşmayı bırakıp ciddi adımlar atmamız gerekiyor.

İşte bu adımlardan biri önceki gün hem de tüm kamu ve özel sektöre örnek teşkil edecek fikir ve uygulama adına ne dersek diyelim Mersin'den geldi.

Mersin'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer 7 bin işçisinin toplu iş sözleşmesi için Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası ile masaya oturduğunda, sözleşmeye "Aile bireylerine şiddet uyguladığı tespit edilen personele hiç taviz göstermeden derhal onunla yolumuzu ayıracağız."maddesini ekletti.

Son günlerde toplumun en duyarlı olduğu bu konuda Başkanın gösterdiği inceliğe doğal olarak sendika temsilcileri de hiç itirazsız kabul etmesiyle toplu iş sözleşmelerinde de tarihi bir ilk yaşandı.

Başkan Seçer aile içi şiddet ve kadına yönelik eylemlerin caydırıcı olması nedeniyle belediyede böyle bir adım attıklarını söylüyor. Bundan böyle ailesinde şiddet uyguladığı öğrenilen personelin gözünün yaşına bakılmadan işine son verilecek.

Türkiye'de bir ilki teşkil eden örnek uygulamasından dolayı Mersin'in Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'i takdir ediyorum. Böyle bir uygulama hem kamusal alanda hem de özel sektörde bir ilk. Temennim başta bizim Bursa Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olmak üzere diğer tüm belediyelerin de toplu iş sözleşmelerine böyle bir madde koydurması.

Siyaseten örnek teşkil etmesi anlamında baktığımda CHP'li belediyelerden şüphem yok. Çünkü CHP'li belediye başkanı başlattığı için siyaseten hiç tereddütsüz en kısa zamanda onlarda bu maddeyi toplu iş sözleşmelerine ekleteceklerdir.

Benim temennim daha ziyade AK Partili ve MHP'li Belediye başkanları noktasında...

Belediye başkanlarının görevi topluma hizmet ise bu hizmetin sağdan ya da soldan gelmiş olmasının, ilk defa onların uyguluyor olmasının hiç önemi yok. O yüzden AK Parti'li ve MHP'li belediye başkanlarının da bu örnek uygulamadan hiç gocunmadan sosyal belediyeciliğin dışında toplumsal sorumluluk olarak benimsemeleri kamusal bir görevdir.

Darısı bizim Bursa'nın da başına dedik ama, bu konuda Bursa ölçeğinde içim rahat diyebilirim.

Zira;

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 6 aydır uyguladığı çocuklara ücretsiz süt uygulamasının bir benzerini dün Bursa'da da başlattığını açıkladı. Başkan Aktaş seçim beyannamesinde yer alan ücretsiz süt uygulamasına ilave olarak 4-6 yaş arası çocuklara yarı zamanlı ana okulu eğitimi de vereceklerini söylemesi sosyal belediyeciliğin güzel hizmetlerinden.Başkan Aktaş önümüzdeki sözleşme döneminde bu maddeyi de eklerse tam anlamıyla 12'den vurur.

Hatta ve hatta;

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nce hukuksal çerçeveye oturtulan uygulama sadece kamusal alanda belediyelerle de sınırlı kalmasın.

Tam zamanı. Önümüze gelmiş fırsat.
Şu günlerde tüm işçi sendikaları adına Türk-İş'le, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı asgari ücret görüşmeleri için masada bulunuyor. Tüm ezberleri bozsunlar, toplumsal sorumluluğumuz budur diyerek " Asgari ücret sözleşmesine aile içi şiddet ve kadına yönelik her türlü şiddet eyleminde bulunan çalışanların işten çıkarılması ve ya yaptırım getirilmesi "maddesini eklesinler.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar