Cennet Yüzer Cankılıç

En heyecanlı yolculuk başlıyor

17 Kasım 2019 Pazar, 01:18

Nereden nereye...

1985'te İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'na başladığımda ilk 2 yıl stenografi denilen, çivi yazısına benzer bir dersimiz vardı. Maksat, not alırken belli sembollerle hızlı yazmak ve sonradan deşifre ederek, haber haline dönüştürmekti. Sonra bu ders tedavülden kalktı, yerine daktilo dersi kondu. İlk yıl daktiloyu kitaptan öğrendik, sonra sırayla ve süreli daktilo kullandık. F Kalvye ve 10 parmak hızlı yazan dersi geçiyordu.

Mesleğe başladığımda da nereden baksanız 99-2000'li yıllara kadar daktilo kullandık. Hele bir de telefoto denilen, bir rengin 5 dakikada geçtiği bir fotoğraf gönderme makinası vardı ki sormayın.

Sonra her şey çok hızlı gelişti.

Türkiye için internetin miladı olan 12 Nisan 1993'ten sonra yeni bir dönem başladı. 2000 ve 2001 krizi internet medyacılığının da miladı oldu diyebiliriz. Çünkü o dönemde gazetelerden çıkarılan basın mensupları internet haberciliği adı altında haber siteleri açmaya başladılar. Ve böylelikle basın kuruluşları artarak çeşitlendi.

Süre içinde yazılı basın hakimiyetini hem internet medyası hem de sosyal medya ile paylaşmaya başladı. Etkisi azaldı.

Taa ki ikinci kirize kadar...

Yani son bir yıl ya da 5-6 ay öncesine kadar diyebiliriz.

Yazılı basın içinde bulunduğumuz ekonomik krizin de etkisiyle okuyucu nezdindeki hakimiyetini daha hızlı kaybetti ve dijitale evrildi. Hızla gelişen bilgi ve teknoloji her alanda olduğu gibi bilgisayarlarla cep telefonlarıyla klasik medyayı da dönüşüme mecbur kıldı.

Kaçınılmaz sondan Bursa basını olarak bizler de etkilendik. Gazetelerin tirajları sanal alemde tıklanma oranlarına dönüştü. Artık her şey sosyal medyada gelişiyor.

Özellikle "y kuşağı" denilen gençler bu teknolojik gelişimin en sıkı müdavimlerinden. Onlar tüm gelişmeleri, haberleri ve bilgileri ellerindeki cep telefonundan bir tıkla öğreniyorlar.

Bana gelince, klasik ve muhafazakar medyanın içinden gelen biri olarak bu yeni yolculukta, gerçi Bursa'daki dijital medyanın pek yabancısı değilim. Bugün AK Parti Milletvekili olan Dr. Mustafa Esgin'in öncülüğünde 10 yıl önce ilk özgün haber sitesi olan Gaste Bursa'nın kuruculuğunu yapmıştık. Bu deneyim beni bir ara Türkiye'nin ilk haber sitesi olan internethaber.com'un yazarları arasına da taşıdı.

Şimdi de Bursa'nın yeni nesil medyası olarak yeni ve büyük bir başlangıç yapan enbursa.com'da Bursa basınına emeği geçmiş güçlü isimlerle en yeni yayın yolculuğuna başlamanın heyecanını yaşıyorum.

Uygar Külhaşoğlu'nun 2 yıl önce kurup geliştirdiği, Esat Kaplan yönetiminde ve bugün 29 yaşında genç girişimci olarak İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük'ün ortakları arasına girip Bursa'ya bu iki büyük sanal yatırımı kazandıran iş adamı Mehmet Adanur'un oğlu Emin Adanur'un yatırımıyla daha da güçlenen enbursa.com, Bursa basını için yeni bir soluk, yeni bir medya olmanın yanısıra Bursa'nın ekonomisi, sanatı, kültürü, sporu ve sosyal yaşantısının gelişimi ve dünya ile bütünleşmesi için de büyük bir fırsat.

İşte dün bu yeni nesil medyanın öncülüğünü yapan enbursa.com'un EA Medya çatısı altında güçlü bir kadro ile yayın hayatına başlamasının tanıtımı vardı ve AK Parti, CHP, İYİ Parti milletvekillerinden, belediye başkanlarına, il başkanlarından ilçe başkanlarına, gazetecilerden iş adamlarına, STK temsilcilerinden okurlara kadar büyük bir katılımla sanal aleme kapılarını açtı.

Tüm katılımcılara bizi böyle güzel günümüzde yalnız bırakmadıkları için şahsım adına bir kere daha teşekkür ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar