Cennet Yüzer Cankılıç

Eski Vekil Şahin'den Bursa'ya çağrı: 'Alinur Başkan'ımızın etrafında kenetlenmeliyiz'

26 Aralık 2019 Perşembe, 23:27

AK Parti kulislerinde İnegöl merkezli şöyle bir algı mevcut.

"Bursa iş ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinden 24., 25. ve 26. Dönem Milletvekili Hüseyin Şahin'le Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın arasında soğuk rüzgarlar esiyor."

İkisini de siyaseten iyi tanıdığım için burada bir parantez açayım.

İkisinin de en hassas ve ortak yönü AK Parti'nin belediye başkanı ve milletvekili olmalarının çok ötesinde Rahmetli Hikmet Şahin'e olan yakınlıkları. Aslında o dönemde ikisinin de iyi dost olduğunu İnegöl halkı da çok iyi bilir.

Doğrudur, aralarında bir dönem soğuk rüzgarlar esti, ama bu tamamen siyasetin getirdiği - siz deyin çatışma, ben diyeyim farklı bakış açısından kaynaklı. Yoksa birbirlerine karşı ikisinin de şahsi alıp veremediği yok ve ağızlarından aleyhte cümleler duymuş değilim. Ayrıca ikisi de tam bir Bursa sevdalısı. Ortak paydaları da Bursa.

Milletvekilliği döneminin ardından bir süre sessizliğini koruyan Şahin, 3 ay önce Orhangazi'de yaptığı özel okul ile karşımıza yatırımcı olarak çıktı. Bu okulu gezdim, hakikaten Milli Eğitim müfredatının çizgisinin yanında çocukları hayallerinden ufuk yolculuğuna çıkarma amaçlı sanatsal, sporsal, sosyal ve bilimsel açıdan her türlü imkanın düşünülüp tasarlandığı bir eğitim- öğretim yuvası halinde hizmet veriyor.

'BAŞKANIMIZA GÜVENMELİYİZ'

Kendisi geçen gün "enbursa.com"da konuğumuzdu.
Özellikle üzerinde durduğu konu Bursa ve yatırımları oldu.

Önce bir saptamada bulundu:

"Bursa, yerel seçimlerden sonra büyük bir fırsat yakaladı. Her şerde bir hayır vardır misali, Ankara, İstanbul, Antalya gibi büyükşehirlerin CHP'ye geçmesiyle, Bursa AK Parti'nin elinde kalan büyükşehirlerin içinde en büyük şehir oldu."

Ardından ortak akıl hareketi çağrısında bulundu:

"Artık Bursa olarak elimiz kuvvetli ve bunu da en iyi değerlendirmenin yolu Büyükşehir Belediye Başkanımızın etrafında kenetlenmekten geçiyor. Başkanımıza güvenmeliyiz. Seçimlerin üzerinden bakın kaç ay geçti, oydu, buydu tartışmalarını bırakıp Bursa'da Valisinden milletvekillerine, ilçe belediye başkanlarından ilçe başkanlarına, STK'lardan basınına, iş ve sanayi dünyasından bürokratlarına, BTSO ve Ticaret Borsası'ndan eski bakanlarına kadar ortak paydamız Bursa için arkasında dik durmalıyız. O'nun başarılı olması demek Bursa'nın başarılı olması demektir. Bakın Bursa'nın trafik sorunu, hava ve çevre kirliliği sorunu, ulaşım sorunu, kentsel planlama sorunu gibi pek çok yatırımsal sorunları da var. Bu problemlerden sadece Belediye Başkanımız sorumlu değil. "

'MUHALEFETİN GÜÇLÜ MİLLETVEKİLLERİ VAR'

Bu noktada sözü muhalefet partilerine de getirdi.

"Bursa'nın milletvekillerini sadece iktidar partisi olarak görmemeliyiz. Muhalefet partilerinin milletvekilleri de bu kent konusunda duyarlı ve katkı sağlayan arkadaşlar. Pozisyonları da güçlü. Onlar da Bursa için Büyükşehir Belediye Başkanımızın yanında yer almalılar. Ankara'da bakanlıklara mı gidiliyor, Cumhurbaşkanlığı'na mı ya da bir başka devlet kurumuna mı iktidarıyla, muhalefetiyle tüm milletvekilleri birlik olup Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Bey'le hareket etmeliler."

'ULUSLARARASI FON DESTEĞİ DE SAĞLANABİLİR'

Şahin, Bursa'nın yatırımları konusunda aslında çok şanslı bir il olduğunu da söyledi:

"Bursa'da belediyelerimizin kurumsal bir hafızası ve gücü var. Nitelikli insan kaynağı var. Aslında borçlu belediye olarak sıkıntılı süreçten geçiyor ama para kaynağı da var diyebiliriz. Çünkü, yatırım için gerekli sermayeyi sadece yurt içinden değil dışarıdan da bulabiliriz. Ankara yetmiyorsa uluslararası fon desteği alınmalı. Arap sermayesi de Batı sermayesi de rahatlıkla Bursa'ya çekilebilir. Önemli olan iyi planlama ve yatırım ve birlik beraberlik".

Hüseyin Şahin, son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın "Bursa ortak paydamız" doğrultusunda adım atması halinde Bursa'nın öteden beri en büyük sıkıntılarından biri olan "Bursa Lobisi'ni" kurup, aynen Gaziantep, Konya, Kayseri örneğinde olduğu gibi kentin çok sesliliğinden güç alarak tek yürek kuvvetini ortaya çıkarabileceğini söyledi ve "Önümüze gelen fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum" dedi.

Ben de inanıyorum ve Şahin'in çağrısına kulak verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar