Cennet Yüzer Cankılıç

Evet iki kişi arasındaki yazışmaların yayınlanması yanlıştır!

29 Haziran 2020 Pazartesi, 23:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan başkası bu konuya dikkat çekmiyor. Daha 3 gün önce YouTube canlı yayında gençlerle yaptığı söyleşide yine düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi:

"Buradaki asıl mesele, sosyal medyanın ve internet platformlarının her türlü yalanın, iftiranın, sapkınlığının ve serbestçe dolaşabildiği mecra haline getirilmesidir. Yanlış içeriği kaldırmadığı gibi düzeltilmesine de izin vermeyen internet mecralarının mahkeme kararlarını dahi hiçe saymasını görmezden mi geleceğiz. Sizlerden birinin telefonuna sızılsa, kendinizin veya kardeşinizin mahrem görüntüleri çalınıp Twitter'da, Facebook'ta veya benzeri yerlerde yayınlansa ne olacak biliyor musunuz? Çaresiz kalacaksınız. "

Evet aynen öyle. Bursa'da bunun örneklerini maalesef son dönemde "Facebook gazetecilerinin" tehdit, şantaj içeren basın ve siyaset dünyasına ayar verme paylaşımlarında fazlasıyla görüyoruz.

Bir gün önce tehditvari paylaşım yapıyorlar, ertesi gün ya devamını getirmiyorlar ya da azgın boğalar gibi fütursuzca, ahlaksızca, özel yaşantısına, aile mahremiyetine varana kadar yazıp çiziyorlar.

Yanlışları düzeltmedikleri gibi mahkeme kararlarını da hiçe sayıyorlar.

Bir konu işlerine gelince özel, ahlaki ve etik oluyor, aynı konu işlerine gelmeyince ahlak dışı.

*****

İşte bu anlamda hafta sonunda AK Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü'nün birileri tarafından dışarıya sızdırılan ve daha önce de bir yayın mecrasında çıkan WhatsApp yazışmaları nedeniyle tartışma konusu oldu. Haber enbursa.com'da da geniş yer buldu.

Teşkilatlarda tartışma yaratan argo üslup içeren o yazışmaları hafta sonu ben de gördüm.

İnci Başkanla oturup konuşmuşluğumuz yok, tanımam.

İnci Söğütlü AK Parti Bursa tarihinde ilk kadın ilçe başkanı. 2 yıl önce ataması yapıldığında "kadın " olmasından dolayı hemcinslerim gibi ben de çok sevindim. Kadınların siyasette her daim erkeklerle eşit oranda olmasa bile (çünkü biz de bu oran yakalanamıyor)en yakın oranda olması gerektiğine inanan biriyim. Lakin, ister kadın ister erkek olsun bir ilçe başkanının ya da sade parti üyesinin partisinin milletvekili, il başkanı ve eski başbakan yardımcısı ile bir belediye meclis üyesi kadına yönelik ilçe topluluk grubundan böyle çirkin kelimeler kullanması gerçekten yakışıksız!

*****

Yazışmaların dışarıya yansımasıyla "bunlar kişiler arasında özel görüşmeler, sızdırılması etik değil" tartışmaları da beraberinde geldi.

Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak'ın da enbursa.com'a söylediği gibi ortada hukuki ve siyasi bir suç teşkil edecek delil ve belge yok. Yani bu yazışmalar hukuksal alanda "kişiler arasındaki özel görüşme" olarak geçiyor. Yayınlanması, yazılmasından daha büyük suç.

Kaldı ki, bizim enbursa.com'daki söz konusu haberde arkadaşlar içerik hassasiyetini korudular.

Ayrıca, suç unsuru olmasa bile düzeysizliğinden dolayı hiçbir şekilde yayınlanmasını doğru bulmuyorum. Artık siyasi tecrübesizlikten dolayı bir gaf mıdır, yoksa esprili söz müdür, yoksa hakikat mıdır bilemeyiz,ama ilçe başkanının siyasi itibar anlamında bir kayıp yaşadığı aşikar!

BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ!

Peki, bu yazışmalar gerçekte de özel mi ve dışarıya sızdırılması etik mi? Doğrudur, WhatsApp'ta iki kişinin karşılıklı yazışmaları özeldir ve kimseyi ilgilendirmez. Ama burada anladığımız kadarıyla ilçe başkanının dahil olduğu siyasi amaçla kurulmuş çoklu ve açık bir grup var. Yazılanlar, çizilenler artık özellikten çıkıyor. Bu çoklu gruplarda daha dikkatli ve özenli olmak gerekiyor. Bu tür çoklu topluluk gruplarında hiçbir şey gizli kalmıyor maalesef. Hele ki bu iktidar partisinin ilçe başkanı ise...

Her halükarda bir ilçe başkanının ağzına yakışmayacak parti büyüklerine yönelik sözler nasıl doğru değilse dışarıya sızdırılması da hiç doğru değil.

Ama öbür taraftan kaldı ki bu şehir son dönemde birbirinden türemiş "Facebook gazetecileri" tarafından iki kişi arasındaki özel görüşmeler ile 3. kişinin adını içeren yazışmaları da bilgi ve belge niteliği kabul edilip, tehdit unsuru, meydan okuma aracı olarak da çok gördü.

Hatta daha yakın zamanda Mudanya eski ilçe başkanının eşinin ses kaydı birilerince yayınlandı.

Peki bunlar ahlaksızlık değil de nedir?

Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da söylediği gibi meydan boş.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar