Cennet Yüzer Cankılıç

İlber Hoca "O Hoca'ya" durup dururken neden şimdi çaktı?

14 Ocak 2020 Salı, 23:26

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Hoca tam 12 yıl önce İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in Bursa'da Yeşil Türbe ziyareti için dedi ki:

"Bir Kuran dinlemek istemiş. Bu mutlaka tesadüfen bir şey değil bu bizim seçimimiz de değil. O zamanki Bursa Valisi Şahabettin tutup oraya kendi arkadaşını seçti. İlahiyat Fakültesi hocası diye. Ben hayatımda bu kadar kötü Kur'an okuyan, tövbe estağfurullah, bir garip makam filan yok bize hiç uymuyor... Ve ekşidi Kraliçe'nin suratı onu bile belli etmedi. Böyle bir gaf yapıldı yani."

Hafta sonu katıldığı TV programında 12 yıldır sakladığı, ama rahatsızlık duyduğu bu anekdotu anlatırken de şunu özellikle vurguladı:

"Kayda geçirilmesini istiyorum."

2 gündür tüm Türkiye'nin konuştuğu bu açıklamalar nitekim öyle bir kayda geçti ki, "FETÖ kumpası mı?" olarak hafızalara da kazındı.

Ortaylı'nın FETÖ'den tutuklanan eski Bursa Valisi Şehabettin Harput'un arkadaşı dediği o Kur'an okuyan hoca, dönemin Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Emin Ay'dan başkası değil.

Prof. Dr. Emin Ay, dün İHA'ya yaptığı açıklamada "o kişi bendim" dedi ve eski Vali Harput'la aynı dönemde çalışmanın dışında dostluğunun bulunmadığını söyledi. Seçilme gerekçesini için de;

"Dönemin valisi tarafından bu görev için düşünülmüş olmamın iki sebebi vardır: Kur'an hafızı ve okuyucusu olarak bilinen bir isim ve icap ederse eğer ayetlerle ilgili bilgi paylaşmam için İngilizce bilen bir akademisyen olmam." dedi.

Ardından da İlber Hoca'nın "böyle kötü okuyan" hoca iddiasına şu cevabı verdi:

"Tilavet sonrasında yanındaki heyetin de şahit olduğu ortamda Kraliçe tebessüm ederek tarafımıza teşekkürlerini iletmiştir. Sayın Ortaylı'nın nasıl böyle bir kanaate varmış olduğunu anlamak mümkün değildir. Bursa İlahiyat Fakültesinde 1984 yılından bu yana görev yapan bir akademisyen olarak Kur'an tilaveti ve makamlar konusunda pek çok hocadan ve üstaddan ders alıp istifade ettiğimiz bir geçmişimiz vardır."

Halen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Emin Ay'la ortak tanıdıklarımızdan dün "Emin Hoca'nın sesi gayet güzeldir ve çok iyi de makam, uslup bilir. Kasideleri ve kıraatleri çok güzeledir" mesajları geldi.

Doğru. Çünkü Hoca'nın okumasına ben de birkaç defa denk geldim.

Ama...

Burada güzel veya kötü okuyup okumaması, makam, üslup bilmemesi değil. İlber Ortaylı Hoca, tarihi bilgi ve birikim hazinesine sahip olmasının dışında tam bir üslup ve anlatım ustasıdır.

Benim tahminim ve anladığım şudur:

Hoca bunu bilerek yaptı. 12 yıl sonra TV'lerin karşısına çıkarak, "kayda geçirilmesini istiyorum" demesi de bir yerlere mesaj göndermesi. Belki yargıda devam eden bir dosyaya katkıda bulunmuş olabilir. Veya yeni bir dosyanın açılmasına öncülük etmiş olabilir.

Yine İlber Hoca'nın üzerinde durduğu Kur'an'ın iyi veya kötü okunması, makamı beğenmemesi değil. Hoca burada ustalıkla ince bir bağlantıya dikkat çekti. "Kayırılma var" dedi, "arkadaşı" dedi vs.vs. Farklı bir durumu kastetti.

BU BİR TESADÜF MÜ İDİ?

Prof. Dr. Emin Ay'la ilgili şu detayı da paylaşmak isterim.

Emin Hoca, 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç saat önce yani mesai bitiminde saat 17.00 gibi İl Müftülüğü görevinden istifa ettiği dilekçesini Bursa Valiliği'ne sundu ve o andan itibaren de telefonlarını tamamen kapattı.

Çünkü darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren ben AK Parti İl Binası'nda idim ve kendisine o gece tüm uğraşlara rağmen ulaşılamadı.

Sonradan bunun bir tesadüf olduğu öne sürüldü.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar