Cennet Yüzer Cankılıç

İmamoğlu'nun balonu hava kaçırıyor!

08 Aralık 2019 Pazar, 00:20

İstanbul ve Ankara'ya gitmeye gerek yok. Bursa'da çıkın sokağa.

Sorun vatandaşa.

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş mı daha medyatik?"

"Tabii ki İmamoğlu" cevabını alırsınız.

"Hangisi daha çok konuşuyor?" sorunuza,

"İmamoğlu",

"Hangisi daha çok geziyor?" sorunuza,

"İmamoğlu" ,

"Hangisi daha çok kentinin sorunlarına odaklanıp, çalışıyor?" sorunuza da,

"Mansur Yavaş" cevabını alırsınız.

İşte yerel seçimlerden sonra gelinen noktada toplumdaki genel algı bu:

"Biri sürekli konuşuyor, diğeri susuyor."

"Biri sürekli şikayet ediyor, diğeri çalışıyor."

*

O yüzden;

Geçen gün Adil Gür'ün CHP Genel Merkezi için yaptığı CHP'li belediye başkanlarının memnuniyetlik derecesini ölçen araştırmada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açık ara önünde çıkması şaşırtıcı değil.

Yavaş yüzde 63.06 ile birinci çıkarken, İmamoğlu'nun yüzde 54.21'le ikinci çıkmış.

Başka ne çıkacaktı ki?

İmamoğlu, göreve geldiğinden bu yana sürekli şikayet ediyor. "Çalıştırmıyorlar" diyerek iktidarı suçluyor. Medyada istediği gibi yer almayınca kendi sosyal medyasından her gün canlı yayınlarla basıyor feryat figanı.

İstanbul'u sel götürürken, o Bodrum kıyılarında yorgunluk çayı içiyor. Türkiye, Diyarbakır annelerinin acısına kilitlenmişken, o kapı önündeki anneleri es geçip, Diyarbakır'da HDP İl binasını ziyaret ediyor.

İstanbul depremi için Valiliğin düzenlediği toplantıya çağrılmadım diyerek gitmeyip, ertesi gün alternatif toplantı yapıyor. İstanbul'un sokaklarını dolaşmak yerine Avrupa'da ülke ülke geziyor.

Üstelik sürekli Cumhurbaşkanı Erdoğan ile polemiğe giriyor. İstanbul'un sorunları için kavga verse gene iyi, kendini olası Cumhurbaşkanı adayı gibi görüp genel siyaset üzerinden ya Cumhurbaşkanı'na cevap veriyor ya da dış basına açıklamalar yapıyor.

Diğeri ise hiç sesini çıkarmadan, ağır başlı, sakin ve tüm polemiklerden uzak, herkesi kapsayan kucaklayıcı tavrı ile sadece Ankara'nın sorunlarına odaklanıp işini yapıyor.

Tamam katılıyorum.

Her ikisinin de üzerinde çok büyük bir siyasi baskı var. Neye dokunsalar karşılarına iktidar partisi çıkıyor. Meclis'e getirdikleri kararların pek çoğu özellikle İstanbul'da AK Parti'li meclis üyelerinin sayısal üstünlüğü yüzünden geri dönüyor.

Makamlar şikayet etme yeri değil, icraat yeridir. Bizim milletimiz de sonunda konuşana değil, icraata bakar.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar