Cennet Yüzer Cankılıç

İMO seçimlerinin kaderi neye bağlı?

11 Ocak 2020 Cumartesi, 23:46

İnşaat Mühendisleri Odası'nın 22-23 Şubat tarihlerinde seçimli genel kurulu var. Seçimler odanın tarihinde olduğu gibi bu yıl da iki grubun çekişmesine sahne olacak. Sağ tandanslı ekip Çalışma Grubu ile sol tandanslı olarak bilinen Çağdaş Mühendisler Grubu.

2 yıl önceki seçimlerde çalışma Grubu olarak Mehmet Albayrak, güven tazeleyerek 2. dönem yeniden oda başkanı seçilmişti.

Bu yıl da Mehmet Albayrak Çalışma Grubu'nun adayı olarak seçim yarışına girerken, Çağdaş Mühendisler Grubu'nun adayı henüz belirlenmedi.

Dün sabah ise Altınceylan Tesisleri'nde İMO Başkanı Mehmet Albayrak'ın adaylık açıklaması vardı. Katılım yönetim taraftarlarına göre binlerde, rakip ekibe göre taş çatlasa 200'lerde idi. Bana göre ise en iyi tahminle 450-500 civarında idi. Aslında küçümsenmemesi gereken bir sayı.

Hafta sonu, ki pek çok inşaat mühendisinin çalıştığı için katılamadığını biliyorum, bu rakamı yakalamak bile kayda değer.

Çünkü 2 yıl önceki seçimlerde Albayrak ve ekibi bin 900 oyun bin 83'ünü alırken, karşı gurubun adayı Kemal Cüneyt Erdem 720 oyda kalmıştı.

Gerçi şöyle bir rakamsal boyuta da dikkat çekmek isterim.

İMO'nun Bursa merkezli Yalova, Kütahya, Bilecik illeri ile 6 ilçe temsilciliklerini kapsayan bölgede toplam 4 bin 900 kayıtlı üyesi var. 2 yıl önce bu rakam 4 bin 381 idi.

Ve bir önceki seçimlerde sandığa gitme oranı 4'te 1 idi. Yani katılım çok çok azdı. İMO'nun son dönemdeki seçimlerini arkadaşım Yüksel Baysal gibi çok yakından takip edemesem bile benim son birkaç gündür elde ettiğim izlenim, bu seçimlerde salonu dolduranlar değil sandığa katılımı sağlayanlar yönetimi kazanacaklar!

MERKEZDEN YÖNETİM YERİNE YERELDEN YÖNETİM

Dünkü toplantıda İMO Başkanı Mehmet Albayrak'ın dışında sahneye çıkıp konuşma yapan olmadı. Albayrak da adaylık açıklamasında bugüne kadar yönetimin yaptığı çalışmaları anlatırken mesleki açıdan önemli bir detaya dikkat çekti.

"Bursa Şubesi'nin üye sayısının 4 bin 900'e ulaştığı dikkate alındığında artık meslek örgütümüzün merkezden değil yerelden yönetilme zamanının geldiği sonucu ortaya çıkar."

Albayrak, önerisini de şu şekilde anlattı:

"Daha dinamik bir yönetim sistemine adım atmanın yolu da İl Odaları Sistemine geçmektir. Şubelerimizde 2 yılda bir yönetim kurullarının seçimleri yapılıyor ve arkadaşlarımız 250 km. uzaklıkta Kütahya'dan geliyorlar. Bilecik'ten, Yalova'dan kimisi geliyor, kimisi gelemiyor. Ayrıca denetleme kurulumuz, disiplin kurulumuz yok."

BİN İNŞAAT MÜHENDİSİ İŞSİZ GEZİYOR

Başkan Albayrak konuşmasında rakam vermedi ve kısaca değindi ama İMO'nun en büyük sorunu üyelerinin işsizliği. Benim bildiğim bin civarında inşaat mühendisi işsiz. Çünkü ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar en çok inşaat sektörünü vurdu. Küçük firmalar kapanırken, büyük firmalar da çalışan sayısını azaltmaya gittiği için nitelikli mühendisler de bundan etkilendi. Ayrıca sayıları her yıl artan okuldan mezun yeni genç mühendisler de bu işsiz mühendisler ordusuna katıldı. (Hali hazırda benim masamda bile inşaat mühendisi 3 gencin CV'si var ve bunlar 2 yıldır iş arıyorlar. Hatta biri iş bulamadığı için evde boş oturmak yerine yüksek lisansa başladı).

Dünkü toplantıda dikkatimi çeken işte bu genç mühendislerin hemen hemen salonda bulunmayışlarıydı. Yaş ortalamasının yüksek olduğu katılım, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Bir dipnot:

İMO Çağdaş Mühendisler Grubu'nun bir önceki başkan adayı Kemal Cüneyt Erdem'in babası dün geçirdiği ağır bir rahatsızlıktan dolayı hastanede yoğun bakıma alındı. Cüneyt Bey'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar