Cennet Yüzer Cankılıç

İnşaat Mühendisleri Odası TOKİ Konutları için ne dedi?

16 Aralık 2019 Pazartesi, 23:42

Hükümetin dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan 100 bin konutluk TOKİ projesi için dün başvurular alınmaya başlandı. Yazıyı yazdığım saatlerde daha ilk günkü başvuru rakamları açıklanmamıştı. Ama iki üç katını bulacağı kesin.

Zira dün gördüm. Bursa'da da devlet bankalarının önünde kuyruk vardı. Önce maaş kuyruğu sandım, meğer TOKİ başvurusu imiş.

Siyasilere göre, bu hükümetin bir seçim yatırımı. Nasıl değerlendirirlerse değerlendirsinler. Sonuçta sosyal ve ekonomik anlamda önemli bir yatırım. Bana göre proje dar gelirli aileler için bulunmaz bir fırsat olduğu gibi son bir buçuk yıldır yüzde 11 civarında daralmış inşaat sektörü için de canlanmasını sağlayacak adımları içeriyor.

Malum.

İnşaat sektörü ekonomi zincirinin en önemli halkasını oluşturuyor. Bu sektör faizlerin yüksekliğinden dolayı adeta durma noktasına geldi. Her ne kadar faizler son bir buçuk ayda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarlı çabaları sonucu yüzde 9'lara kadar inmiş olsa da topyekün canlılık kendini henüz hissettirmedi. Dolayısıyla sadece yeni konutlar olarak değil, 2. el piyasası diye tabir edilen emlak alım satımları da büyük oranda etkilendi.

Şimdi böyle bir projenin Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı başlayacak olması her şeyden evvel sektörde işsiz kalan inşaat işçilerinin yeniden çalışmasına, demirinden çimentosuna, fayansından ahşap malzemesine, ev dekorasyonuna, su ve elektrik tesisatçısına kadar pek çok alanda çarkın işlemesine yol açacak.

Bu projede bizim Bursa da 9 ilçede toplam 3 bin 200 konut yapımıyla yer alıyor.

Ekonomik anlamda Bursa'ya da katkı sağlayacağını düşündüğüm projeyi dün İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Albayrak'a sordum.

Önce genel açıdan olumlu yaklaştı:

Dedi ki:

"Evet, sosyal anlamda faydası var. Bir kere vatandaşımız ucuz konut sahibi oluyor. Belli oranda iş imkanı doğuracak, sektörde firmalar açısından da canlanma olacaktır muhakkak. İlk etapta yapan müteahhit firmalar da kazanıyor, gibi görünüyor, ama uzun süreçte zararı olduğunu düşünüyorum".

Ardından Albayrak çekincesini dile getirdi:

"Biz meslek odası ve müteahhitler olarak her zaman TOKİ konutlarına mesafeli yaklaşmışızdır. Çünkü piyasada ciddi anlamda haksız rekabete sebep oluyor. Ayrıca Bursa ve Türkiye'deki sancılı örnekleri de bu görüşümüzü doğruluyor"

Konuya Bursa ölçeğinde farklı bir bakış açısıyla yaklaştı.

"Bursa'daki geçmiş TOKİ projelerinden biliyoruz. Genelde Bursa dışından firmalarla anlaşma yapılıyor ve o firma, demirinden çimentosuna kadar tüm malzemelerini ve hatta işçilerini büyük oranda dışarıdan tedarik ediyor. Arsa bedeli yok, proje dışarıda çiziliyor, ruhsat harcı yok dolayısıyla bizim Bursa firmaları bu firmalarla piyasada rekabet edemiyor."

İMO Başkanı Mehmet Albayrak'ın projeye yönelik temennisi de şu idi:

"Bursa olarak TOKİ projelerinden kentimize hem sosyal hem de ekonomik ölçekte reelde katkı sağlanması isteniyorsa mutlaka Bursa firmalarını bu proje içinde değerlendirmeye almalılar. Belediyeler açısından da kentsel dönüşüm projeleri içine dahil edildiğinde ancak bir getirisi olabilir."

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar