Cennet Yüzer Cankılıç

Karacabey'in kalkınma reçetesi 3T formülünde!..

21 Aralık 2019 Cumartesi, 23:19

Enbursa.com ailesi olarak dönem dönem ilçelere gidip belediye başkanlarını ziyaret ediyoruz. Hafta içi Karacabey'de idik. Karacabey, sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin de bereketli tarım arazilerine sahip. Bu bölgenin domatesi, soğanı, patatesi ve biberi meşhur. Gerçi artık yerli tohum yerine ithal tohum yüzünden tatları, renkleri ve şemalleri değişti, ama olsun "yerli ve milli tarım politikası"nın uygulanmaya başlanmasıyla eski tadına ve bereketine kavuşacak inşallah.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, 31 Mart yerel seçimlerinde Gürsu ve İnegöl'le birlikte AK Parti içinde ikinci defa aday gösterilen 3 şanslı isimden biri.

O yüzden bu dönem daha bir güçlü ve tecrübeli irade ortaya koyuyor ve Karacabey'de bu iradeden nasibini alacağa benziyor.

Çünkü bize anlatmış olduğu proje ve yatırımların bazılarını yerinde gördüğümüzde hakikaten bu ilçede değişim başlamış!

Başkan Özkan'ın Karacabey için bu dönem geliştirdiği 3T formülü var.

Aslında buna ekonomik ve sosyal kalkınma hamlesinin reçetesi demek daha doğru.

Tarım, Teknoloji ve Turizm.

TARIM

Karacabey Ovası, zaten Allah'ın hikmeti olarak bereketli topraklara sahip. Ne eksen bitiyor. Başkan Özkan, mevcut ürün yelpazesine ilave bu yıl ilk defa defne ve lavanta ekimi için çiftçilere önderlik yapıyor. "Defne ve ıhlamur ormanları ile anılacağız. Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı defne tesisinin yatırımına başlıyoruz. 2 ay sonra açılışı yapılacak ve ilk etapta bin kişilik bir istihdam kapasitesi olacak. Bu sayı ilçemiz için büyük bir ekonomik katkı."

Daha çok Ege ve Akdeniz yöresinde yaygın olan lavanta ekimi de bu yıl başlamış. Fazla emek ve su istemiyor. Bir kaç yıl içinde bu bitkinin ilçeye katma değeri gözle görülür hale gelecek.

Tarım başlığında hayvancılığı unutmamak lazım. Devletin küçük ve büyükbaş hayvan desteğinden yararlanan Kararacabey yetiştiricisinin yüzü gülmeye başlamış.

Bir de Tarım AVM diye projesi var ki, Türkiye'de ilk.

TEKNOLOJİ

Bu başlıkta ovanın içinde veya yanında sanayinin ne işi var, diyeceğiz ama malum, BTSO'nun Türkiye'ye örnek proje olarak geliştirdiği bir TEKNOSAB var. Bursa'da meslek odalarının yer seçiminden tepkisini çeken Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, Taşpınar'da 8 bin dönümlük arazide kurulacak. Başkan Ali Özkan da bu projenin mütevelli heyetinde. Amaç itibariyle ilçeye katkı sağlayacağı kanaatinde.

"Bilinenin aksine bizim birinci sınıf diye tabir ettiğimiz verimli arazilerimizin dışında verimli olmayan bölgelerimiz var. Bu bölgeleri ya imara açacaksın ya da ülkeye katkı amaçlı yüksek nitelikli teknolojik üretim yapan sanayi alanı olarak kullanacaksın. TEKNOSAB'da Taşpınar'da bu bölgede kuruluyor. Arazi İstanbul-İzmir Otabanı üzerinde olduğu için lojistik anlamda da uygun."

TURİZM

Tarım ağırlıklı ve teknolojiye yönelmiş bir ilçede turist ne arasın diyeceksiniz. Doğru, ama bu başlıkta Başkan Özkan, Karacabey'in saklı doğal güzelliklerini ortaya çıkarıp turizm bölgesi olarak satmaya kararlı. Tabii ki satmaya derken parsel parsel satmak değil. Doğal güzelliğini turizme kazandırmaktan bahsediyorum.

Longoz Ormanları ilk başta geliyor. Türkiye'nin en büyük 4 longozundan biri. Uluabat Gölü, Özel Kuş Cenneti, Eskikaraağaç Leylek Köyü, Tarihi ipek Yolu üzerindeki Issızhan, Marmara Denizine açılan kapısı Karacabey Boğazı ve kentin içinde küçük bir vaha Atatürk Kültür Parkı bunlardan sadece başlıcaları.

Diyeceğim o ki Karacabey rutin belediyecilik hizmetleri dışında Başkan Özkan'ın 3T formülünü hayata geçirmesi halinde 5 yılın sonunda ekonomik ve sosyal alanda rahatı yakalamış nitelikli ova ilçelerimizden biri olacak!..

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar