Cennet Yüzer Cankılıç

Mezarlıklarımızın bakımsızlığı hepimizi derinden üzdü!

01 Ağustos 2020 Cumartesi, 17:51

Aslında bugün hizmet aldığıma bin pişman olduğum Türk Telekom'un bana 20 gündür yaşattığı internet bağlayamama rezaletini yazacaktım. Ama bu bayram gidip görenlerin içini acıtan büyük bir ihmalkarlığı anlatmayı daha doğru buldum.

Ramazan Bayramı'nı pandemiden dolayı evde geçirmek zorunda kaldığımız için aile ziyaretleri yapamadığımız gibi dua için mezarlıklara da gidememiştik. Bu bayram kurallara uyma çerçevesinde şükür her ikisini de gerçekleştiriyoruz, ama ebediyete intikal eden yakınlarımızın başında dua etmek için mezarlıklara gittiğimiz zaman ne yazık ki hayal kırıklığı yaşadığımızı üzülerek belirtmeliyim.

Ben bunca yıldır Bursa'dayım ve ilk defa mezarlıkları bu şekilde bakımsız ve çöp içinde gördüğümü belirtmeliyim. Sadece benim gittiğim Alacahırka Mezarlığı bu şekilde diye düşünüyordum ama hayır, bu bayram öncesinde arife günü ve bayramın birinci ve ikinci günü anne babalarına dua etmek, Yasin okumak için mezarlıklara giden komşularım ile arkadaşlarım da (Yeşilyayla, Pınarbaşı ve Hamitler) aynı sıkıntıyı dile getirince hakikaten üzüldüm.

Kadir gecesi, Arife günleri, Ramazan ve Kurban Bayramı günlerinde inancımız gereği mezarlık ziyaretinde bulunmak toplumsal değerlerimiz içinde öncelikli yer aldığı için genelde belediyeler günler öncesinden mezarlıkların bakım, onarım ve temizlik işlerine daha bir dikkat ederler.

AK PARTİ'Lİ BELEDİYEYE YAKIŞMADI

Hatrlayanlar bilecektir. Rahmetli Hikmet Şahin'in döneminde ilk üç yıl mezarlıkların hepsi böyle dini bayramlar ve dini günler öncesinde tertemiz olur, çöplerden otlardan arındırılıp çeşit çeşit çiçeklerle adeta bezenirdi. Ve Arife gününden başlayarak bayram süresince 24 saat Kur'an-ı Kerim okunurdu.

Zaten Rahmetli'den sonra mezarlıkların hiç biri bu üst seviyeye bir daha ulaşamadı. Recep Altepe döneminde bir ara çeşmelerden su bile akmadı.

Kaldı ki, mezarlıklarımızın bakım ve onarımı, temiz olması, çiçeklerle bezenmesi sadece böyle maneviyatı yüksek özel günlerde olması da abesle iştigal. Zira bırakın yurt dışında gerek Katolik Hiristiyanlar gerekse Ortadoks Hristiyan ve Musevilerin mezarlıklarının her daim 7/24 temiz ve bakımlı hallerini, İstanbul gibi metropol kentlerde bu dinlere mensup vatandaşlarımızın mezarlıkları bile bizim Müslüman mezarlıklarından daha temiz ve bakımlı. Tabii güvenli de...

Üstelik bizim mezarlıkların da 24 saat çalışanı, özel görevlileri, müdüründen işçisine kadar yüzlerce personeli bulunduğu halde...

Uzun zaman sonra ilk defa dün gittiğim Alacahırka Mezarlığı'nda otluk ve çöp içinde bakımsız, kurumuş, ağaçları devrilmiş, pek çok mezar alanı çökmüş içinde görmek hakikaten beni üzdü. Tabii Yeşilyayla, Hamitler, Pınarbaşı gibi diğer mezarlıklara dua için gidenleri de.

Mezarlıklarımızın bu bayram içinde bulunduğu durumun muhafazakar anlayışın hakim olduğu belediyelerimize hiç yakışmadığını da ayrıca belirtmeliyim. Bu arada sakın ha, siyasi kurnazlıkla "Siz zaten enBursa olarak Büyükşehir Belediyesini sürekli eleştiriyorsunuz" diye bir düşünceye kapılmayın.

Mezarlıklar orada. İsteyen gidip bahsettiğim ot ve çöp deryasındaki mezarlıkları görebilir. Eminim Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın bu durumdan haberi yoktur diye düşünüyorum.

Yoksa kendisinin de son derece rahatsız olacağı kanaatindeyim.

TÜRKİYE'DE MEZARLIKLARIN TEK IŞIKLANDIRILDIĞI YER

Bu arada, aynı muhafazakar siyasi düşüncenin başarılı belediye başkanlarından Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'i bir kere daha "hassasiyetinden" dolayı takdir ettim. Dün haber sitelerinde okudum. Gaziantep'te yılın her günü gece ve gündüz tüm mezarlıklar ışıklandırılıp, ot ve çöp bakımı yapılıp, yeşillendirilip çiçek dikimleri yapılıyormuş. Ayrıca tek başına mezarlık ziyareti yapmaya çekinen kadın ve gençler için de mezarlıkların çeşitli yerlerine telefon tabelaları konumş. İsteyen bu numaradan kendisine eşlik edecek görevli talebinde bulunuyormuş.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar