Cennet Yüzer Cankılıç

Yineliyorum, bu bir akıl tutulması!..

09 Ocak 2020 Perşembe, 23:06

Gazeteci arkadaşım Yüksel Baysal'la 30 yıldır tanışıklığımız var. Siyasi görüşlerimiz birbirine zıttır. O yüzden sürekli siyasi didişme içindeyiz. Beni iktidarın temsilcisi olarak gördüğü için hükümetin yereldeki ve geneldeki yanlış yatırımlarının (ona göre) sorumluluğunu hep bana yükler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kızgınlığının acısını benden çıkarır. Esat Kaplan moderatörlüğündeki "Siyaseten" programını izliyorsanız, göreceksiniz. Esat olmasa neredeyse yakamızdaki mikrofonlar, masadaki kitaplar havada uçuşacak!..

Son tartışmamız da yerli otomobil üretimiyle ilgili. Tarihi yatırımın ne kadar milli olduğunu sorgulamaktan tutun da, "Bursa'ya kurulması"nın yanlışlığına kadar günlerdir yazıyor da yazıyor.

Dayanamadım, bu yatırıma karşı çıkmanın akıl tutulması olduğunu yazdım.

O da önceki gün enbursa.com'daki köşesinden cevap verdi:

"Beni hedef tahtasına oturtarak, iktidara selam çaktı"dedi.

Devamında;

"Anladık, iktidar sevdandan vazgeçmeyeceksin Cennet, ama anımsatırım sana Bursa'yı rezil eden pek çok yatırıma karşı çıkanlara da aynı sözlerle yüklenilmedi mi?" dedi.

Benim çarpıtma uzmanı olduğumu yazdı.

Yazısını da şöyle bitirdi:

"Ey Cennet Cankılıç, akıl tutulması yaşayan ben değilim. Sorgulamadan, iktidarın söylediklerini doğru kabul edenlerdir. Sen ve Bursa iktidarı o kadar desteklediniz de, ne oldu? Ne kazandınız?"

Yazdıklarımın arkasındayım. Çarpıtmıyorum. Bardağın dolu tarafını görüyorum. 60 yıllık hayalimiz yerli otomobili üretecek seviyeye gelmemizden dolayı heyecanlıyım. Bugün otomobil, yarın uydu. Bugün tank, yarın uzay mekiği. Yerli ve milli üretim esaslı yeni devletçi politika çizgimizin bizi güçlü, büyük, özgür ve tam bağımsız ülke konumuna getirme umudunun kapısını açtığımız için seviniyorum.

(Ha, bir de ben öyle dün karşı mahalleden çakarken, aradığını bulamayınca soluğu bu mahallede alıp iktidara selam çakan çakallardan değilim. Çizgim net. Bilmem anlatabildim mi?)

EVET, BESOB BURSA İÇİN DOĞRU BİR PROJE

Sayın Baysal, Kestel Çataltepe'deki Esnaf Odaları Birliği'ne ait olan Büyük Sanayi Sitesi'nin iktidarın yanlış yatırım projelerinden biri olduğunu ve bu yüzden bitirilemediğini söylüyor.

Evet, bu projeyi başından beri destekledim. BESOB, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak 2011'de temeli atıldı.

Yerini biliyorum. Bursa'da yanlış algılanmaya sebep olan yerin projenin doğal güzelliklerle insanı büyüleyen bölgede olması. Ancak bu yer tamamen birinci sınıf tarım arazisi değil. Altından çakıl ve kum çıkıyor. 307 hektarlık arazi kırık. 24 esnaf grubunun dükkanlarının bulunacağı ve 11 etap halinde hizmete girmesi beklenen proje, pek çok sosyal donatısıyla dev bir kompleks niteliğinde.

Doğrudur, bu büyük proje şu anda atıl duruma geldi. Alt yapının yüzde 80'i tamamlandı. Ankara Yolu'na bağlantı yolu yapılamadı. Üst yapıda da büyük eksiklikler var. Etaplar halinde 24 imalatçı sektör firmalarının buraya taşınması bekleniyordu. Sektör sayısı 3'te kaldı. Çünkü zaman içinde hukuki, siyasi, toplumsal ve yönetim beceriksizliği nedeniyle kendi kendini baltaladı. TOKİ de çekildi.

Şimdi kooperatifleşmeye gidiliyor. Maliyetlerinin düşürülüp, üyeleri için cazibesini yeniden kazandırılması planlanıyor. Tabii Büyükşehir Belediyesi'nin desteği olmadan bu iş yürümez...

Şunu söyleyeyim, projenin Bursa'ya uygulanmasındaki öncü isim dönemin milletvekili Mehmet Tunçak'tır. Eğer Tunçak'ın milletvekilliği bir dönem daha devam etse ve BESOB yönetimi de profesyonel bakış açısıyla hareket etse idi, bu yatırım bugün çıkmazda olmazdı!

Bu arada belirtmeliyim ki, Yüksel Baysal Muhtelif Esnaf Odaları Başkanı Özkan İlhan ve Akif Erol'la olan sohbetimizde Özkan İlhan'ın bu projeye olumsuz yaklaştığı izlenimini vermiş. Oysa Özkan İlhan da başından beri bu projenin Bursa için doğru olduğunu söyleyip, önemseyenlerden...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar