Davut Doğru

Ve karşınızda Doğrucu Davut

23 Kasım 2019 Cumartesi, 18:22

Efendim, merhaba... Bendeniz Davut Doğru... Namı diğer Doğrucu Davut...

Memlekette yaşa takılmayan şanslı azınlık arasında yer alarak, emekliliğimin tadını çıkarıyordum. "Bir gün okurum" diyerek, kütüphaneme istiflediğim kitapları okuyor, ilham perileri geldikçe birkaç dize karalıyor, yıllar önce yazıp yazıp bir dosyada sakladığım metinlere hikaye mi olur, yoksa roman mı diye bakıyordum. Tabii daha çok da akıllı telefonumda zaman geçiriyordum.

İşte o telefon geçtiğimiz günlerde manyetolu telefon melodisiyle çaldı ve buradan adını vermeye gerek duymadığım bir genç gazeteci, "Abi, bize yazar mısın?" dedi. "Evladım, benim bu saatten sonra sağa sola yazacak halim mi var?" dedimse de dinletemedim. "Ben artık Bursa'dan da meslekten de uzaklaştım" dedimse de olmadı. "Yahu ben emekliyim, bana çift dikiş mi yaptıracaksınız?" dedimse de ısrara devam etti. "İlla yazacaksın!.." diyor da başka bir şey demiyor. En son, "Ağabey, senin gibi çevresi olan bir kalem mutlaka bizimle olmalı. Sana her türlü kulis oluk oluk akıyordur" deyince dayanamadım tabii...

Ne de olsa çevreciyiz, çevremiz her şeyimiz...

Allah'a şükür, başka bir varlığımız da yok...

Velhasılı kelam bu sanal köşeden sizleri bilgilendireceğiz efendim... Köşe sanal olunca gülcemalimi size göstermenin de bir anlamı yok, diye düşündüm. Sağolsun enBursa'nın cevval grafikerleri hemen silüetimi ortaya çıkarıverip, köşe fotoğrafı işini de ayarladılar. Böylece ben de yeniden mesleğe dönüş yaptım. Zaten yıllar önce yazıp yazıp bir dosyada sakladığım metinlerden bir şey çıkmayacağı, gazeteciliğe zamanında veda edemememden belliymiş. Ve zaten ne demiş vakti zamanında Ernest Hemingway:

"Gazetede çalışmanın bir yazara zararı değil, yararı olur. Tabii gazeteciliği zamanında bırakmayı becerebilirse..."

Neyse... Bu kadar girizgahtan sonra ilk yazımda size ne havadis vereceğimi merak ediyorsunuzdur.

Efendim, biliyorsunuz, Bursa sanayisiyle matuf bir şehir. Türkiye'nin ilk yasal Organize Sanayi Bölgesi de Türkiye'nin ilk kaçak Organize Sanayi Bölgesi de (OSB) vakti zamanında Bursa'da kurulmuş. Hali hazırda tam 18 tane organize bölge var. Karması ayrı, ihtisası ayrı; mermercisinden dericisine, mobilyacısından boyahanecisine ve son olarak teknolojicisine kadar tam 18 OSB...

Şimdi moda yüksek teknoloji, yüksek katma değer, Endüstri 4.0 filan ya, en gözde olanı TEKNOSAB elbette... TEKNOSAB, biliyorsunuz bir de iktidarın "Mega Sanayi Bölgeleri" projesi kapsamına alındı. Durum böyle olunca, Bursa'nın ben diyeyim en üretken, siz deyin en kalantor sanayicileri arazileri birer birer kapattı.

Pardon, yeni yatırım hazırlığı yaptı...

Peki, yetti mi?

Kulağıma çalınanlara bakarsanız, yetmemiş!

İddia odur ki, memleketin yatırım ve istihdamına hizmet etmek, ürettikleri katma değeri biraz daha katlamak, e tabii bu arada ceplerini biraz daha doldurmak için...

İzmir yolu güzergahından sonra şimdi bir de Ankara yolu güzergahına göz koymuşlar...

Ve yine iddia odur ki, Gölbaşı'ndan hemen sonra Turanköy civarlarında, Bursa'nın 19. sanayi bölgesini kurmak için kolları sıvamışlar. Bir hayli de yol almışlar. Öyle ki arazi tahsis işini bile kaşla göz arasında halletmişler...

Gürsu'ya, Kestel'e, İnegöl'e, Yenişehir'e yakın yer, iş gücü kolay bulunur, taşıma işini de kolayca çözeriz, diye düşünmüşler.

Havaalanı yakın, hızlı tren geliyor, yanına bir de otoyol çaktık mı, lojistik işi de tamam, diye planlamışlar.

Unuttukları tek bir şey kalmış: Bursalılara sormayı unutmuşlar!..

Eee, o kadar kusur kadı kızında da olur canım!.. Olur da ben bu işi duyduktan sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Ağustos 2018'de yaptığı bir açıklama geldi aklıma. Onu da hatırlatarak, bir sonraki yazıda görüşmek üzere diyeyim:

"Fütursuzca sanayileşmenin kesinlikle ve kesinlikle acılarını çekeriz. Temmuz ayı itibariyle Organize Sanayiler'de doluluk oranımız yüzde 49. Yeni organize sanayi açmak isteyenlere duyurulur. Bizim yüksek teknolojiye ihtiyacımız var. Bizim bu saatten sonra katma değeri yüksek, şehre ciddi değer katacak, organizelerle beraber, mevcut organizelerin dönüşümleriyle alakalı ile de hesap yapmamız lazım. Mevcut organizeyi büyüterek yeni organize açarak sağlıklı yol alamayız. Bunları ben değil, plan söyleyecek ve biz bu planlara uymak zorundayız."

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar