Davut Doğru

Yeniden Büyük Bursaspor! Aslında ne oldu?

06 Ocak 2020 Pazartesi, 01:05

Kıymetli okurlarım merhaba!..

Benim manyetolu melodisiyle çalan akıllı telefon, iki gündür yine susmak bilmedi. Sebebi malum; medarı iftiharımız, Bursasporumuz...

Her arayan aynı şeyi soruyor: "Ne diyorsun ağabey bu açıklamalara..."

Açıklamalardan kasıt malum efendim. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay Beyefendinin 4 Ocak günü yaptığı basın toplantısında sarf ettiği cümleler...

Herkes iyi ya da kötü anlayacağını anladı. Bendenize de her zaman olduğu gibi aslında ne olduğunu anlatmak düştü.

Evvela şunu söylemek gerekir: Efkar-ı umumiyenin mütemadiyen sürdürdüğü tahakkümü olmasaydı, ne Bursa iş alemi harekete geçerdi ne de böyle bir açıklama yapılırdı! Demek ki idarecileri arada bir böyle dürtüklemek, onlara varlık sebeplerini hatırlatmak gerekiyormuş!

Hemen ardından şunu ilave etmek gerekir ki maalesef dağ fare doğurmuştur!

İş alemi, belediyeler, esnaf odaları birliği ve akademik odalarla taraftarlar 216 bin forma alarak 21.6 milyon lira toplayacakmış. Eyvallah da şimdi bendenizi aldı mı bir merak! Bu 21.6 milyonun tamamı kasaya mı girecek? Ya da o formaları üreten firma mı kapacak paranın yarısını?

Bunun dışında bir maddi yardım kampanyası başlatılacakmış. O hesaba kim ne kadar yatıracak, o da ayrı bir tartışma mevzuudur ki bu pilav daha çok su kaldırır!

Bunlar laf ola beri gele söylenen laflardır. Bakmayın siz BTSO Başkanı'nın "Ben yarı kamu kurumuyum. Kasadaki parayı öyle istediğim gibi harcayamam" dediğine... Daha işin en başından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in çağrısına kulak verseydi, verseydi de 40 bin üyesinden biner lira isteseydi. Hııı? İsteyemez mi, istese vermezler mi, yoksa istemek mi istemedi?

Arz ettiğim gibi efendim, bu pilav daha çok su kaldıracaktır. Ve lakin iki önemli konu vardır ki onların Bursaspor'u atiye taşıyacak gelişmeler olarak gündeme gelmesi bendenizi de bir hayli memnun etmiştir.

Birincisi aylar önce yazılıp çizilen "futbolcu sponsorluğu" mevzuudur. Toplantıda açık seçik dile getirilmemekle birlikte kısa vadede izlenecek metod bu olacak gibi görünmektedir. Mesela Burkay Beyefendi kendi şirketi namına transfer edilecek topçuya sponsor olacak. O topçu da "Benim paraya halel gelmez, maaşımı da primimi de tıkır tıkır alırım" düşüncesiyle kendini bütünüyle çalım atmaya, adam tutmaya, markaja, pasa, gole odaklayacaktır.

İkinci mevzuu ise şirketleşme olayıdır. Benim kulağıma çalınanlara göre, adına "Yeniden Büyük Bursaspor" denen kampanya toplantısı yapılmadan önce iş aleminin ileri gelenleri bu meseleyi etraflıca masaya yatırmışlar. Hatta aralarında Yunus Egemenoğlu ve Hakan Dinçtürk gibi hukuk bilgileri kadar futbol tutkuları da yüksek avukatlara danışmışlar. Birkaç iş adamı bir araya gelip şirket kuracak, ardından muhasebeye eleman alır gibi topçu alacak, sonra da o topçuları Bursaspor'a kiralayacaklarmış. Lakin hukukçular işin içinden çıkamayınca o iş olmamış!

Tabii bu şirketleşme meselesi öteden beri Bursaspor'un gündeminde. Zaten Burkay Beyefendi de açıklamalarında "Bursaspor'un yönetimini ve yönetim sistemini belirlemek kişilerin ya da grupların değil, Bursaspor Genel Kurulu'nun görevi ve tasarrufundadır. (...) Yıllardır konuşulan ve bir türlü gerçekleştirilemeyen şirketleşme konusunun da bir an evvel hayata geçirilmesini hem kulüp başkanımızın ve yönetimimizin hem de genel kurul üyelerimiz ve kent yönetimimizin dikkatine sunmak istiyorum" dedi.

Yalnız fazlasıyla belli oluyordu ki bu lafları biraz da kerhen sarf etti. Çünkü zatı alilerinin de işaret ettiği üzere şirket mevzuu bir genel kurul meselesiydi ve üstelik bizzat kulüp yönetiminin işin içinde olması gerekiyordu. Gelgelelim iş alemiyle Bursaspor Başkanı Mesut Mestan ve yönetimi arasında bir itimat sorunu vardı. Zaten aksi olsa iş alemi şimdiye kadar çoktan harekete geçer, öyle ya da böyle, yiğidi düştüğü yerden kaldırırdı!

İşte bu sebeplerden ötürü "Yeniden Büyük Bursaspor" açıklamaları, biraz dostlar alışverişte görsün biraz da dilek ve temennilerden ibaretti.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar