Didem Çelik

EN ÖN: 'Her şey ülkem için!..'

08 Şubat 2020 Cumartesi, 17:25

Uzun zamandır Uludağ'da kayak ve board sporuna gönül veren, eski bir kayakçı olarak Kayak ve Snowboard Derneği Başkanı olan Yahya Usta ile sohbet ederken, bilmediğim birçok gerçeği öğrendim ve kendisine rica ederek, bu bilgileri paylaşmak istedim.

Kendisi Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı olup, bu branşların içinden gelen blr isim. Kayağın beşiği olan Sarıkamış'ta, doğalarında da kar olduğu ve müsabık ruhları taşıdıkları için kayak sporunu tercih etmiştir. Bütün hedefi Türkiye Şampiyonu olmak, milli forma giymek ve ülkesini en iyi şekilde temsil etmektir. Süreç bu doğrultuda ilerler ve gelinen nokta kulüplerde antrenörlük yapar.

Dernek; 68 yılında kurulmuş olup, 52 yıllık ana merkezi Bursa olmak üzere Bolu Kartalkaya, Kayseri Erciyes, Kars Sarıkamış, Kastamonu Ilgaz, Isparta Davraz, Erzurum Palandöken gibi kış turizminde ciddi altyapısı bulunan kayak merkezlerinde şubeler ve temsilcilikleri bulunmaktadir.

Bu alanda Türkiye'nin ilk sivil toplum örgütü olma özelliğini taşıyor. Hiçbir politik misyon taşımayan dernek, tamamen spora yönelik, ülkemizde kar sporlarının yaygınlaştırılmasında önemli bir rol üstlenmiş olup, kar tatili sayesinde on binlerce insanımıza kayak sevgisini kazandırmaya devam ediyor.

Dernek, dünyada 36 ülkenin üye olduğu Isia ve Interski gibi uluslararası birliklere üye olmanın yanı sıra, bu birliklerin yaptığı uluslararası etkinliklere sürekli katılmakta olup dünyadaki yenilikleri birebir takip edip etkinliklere de katılım göstermekteler.

Mesleğin tanıtımı ve işin disipline edilmesi açısından kendi imkanları ile kıyafet birliğini de sağlamışlar. Pistin bitim, teleskinin başlangıç noktasında sürekli gördüğü küçücük bir ahşap kulübenin cüssesinden çok daha büyük işler yaptığına da şahit oldum. Bilindiği üzere Uludağ'da bir enformasyon ofisi yok, dolayısıyla dağa yeni gelen turist için tek bilgi alma noktası görevi de bu kulubeden yürütülüyor. İşin ilginÇ yanı, çocuğu kaybolan anneden, pist öğrenmek isteyen kaçakçıya kadar herkese gönüllü hizmet verilmektedir.

Derneğe üye olan ve yurt dışında yaşamını ve kendi mesleklerini icra eden eğitmenleri mevcutmuş. Dernek üyeleri, bütün dünyada olduğu gibi kaza, kaybolma gibi ilk yardım ve kurtarma gerektiren faaliyetlere gönüllü destek vermektedirler.

Yahya Hoca'nın kim olduğunu detaylı bilmek istedim. Birçok soru işareti vardı kafamda ve ilk ağızdan dinleyince beni şaşırtan bilgilerle karşılaştım. Eski bir milli sporcu olup, yıllarca Uludağ'da farklı kulüplerde görevlerde bulunmuş. Aşk yaşadığı doğa ve kayak için bir misyoner olması ve bu doğrultuda verdiği büyük mücadele ve çabalarla elde ettiği başarı tüm camia için büyük şans. Kayağa kendini borçlu hisseden hocamın, bunu çıraklıktan soyadı gibi ustalığa taşıması ise tam bir serüven. Çünkü 15 yıl derneğin her kademesinde görev yaptığı için elde ettiği deneyimlerini başkanlık ve liderliğine yansıtabiliyor.

Sosyal sorumluluk projelerini sordum, toplum adına büyük katkı sağlayan birçok proje ile karşılaştım. Bunlardan birkaçı Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim ile her yıl yapılan organizasyonla yaklaşık 500 çocuk kayak eğitimi alıyor. Burada ki amaç spora yöneltmek, Türk kayağı adına büyük yeteneklere destek vermek. Kayak takımlarından, ulaşımından, yemek hizmeti ve eğitimine kadar dernek üstlenmektedir. Görme engelli kayak yapmak isteyen kişilere her yıl dernek kayak eğitimi hizmeti vermektedir.

Güncellenme ve yenilikçi bilgileri önemseyen dernek her sene bir kayak merkezinde üyelerine yenileme ve gelişim semineri yapmaktadir. Dernek genel anlamda milli forma giymiş, üniversite mezunları üyelerden oluşuyor. Tekrar gurur duydum.

Tüm hocalarıma eğitim süreçlerinde verdikleri emek için bir anne ve eski bir kayakçı olarak minnettarım.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar