Esat Kaplan

esatkaplan@enbursa.com

AK PARTİ'nin 'gençlik' sınavı

15 Ocak 2020 Çarşamba, 16:33

ENBURSATV'de meselelere "siyaseten" baktığımız programın son bölümünde enbursa.com yazarları Cennet Yüzer Cankılıç ve Yüksel Baysal'ın dikkat çekici değerlendirmeleri oldu. Siyasetteki yeni parti oluşumlarını yorumladığımız programda AK PARTİ ve CHP'deki kongre süreçlerini de ele aldık.

CHP cephesinde deyim yerindeyse artık takke düştü, kel göründü! Zira büyük bir sürpriz olmazsa Hüseyin Akkuş, İsmet Karaca ve Erol Gülmez, il başkanlığı için kozlarını paylaşacak. Asıl merak edilen ise AK PARTİ cephesinde neler olduğu ve daha neler olacağı! Bu noktada da Cankılıç'ın ilginç değerlendirmeleri vardı.

Soru şuydu: AK PARTİ, 2020'de yapacağı kongrelerle 2002 ruhunu yakalayabilecek miydi ya da bu süreç AK PARTİ'ye yeni bir ruh kazandırabilecek miydi?

Meraklıları programın tamamını izleyebilirler, ama mealen şu kadarını aktarayım. İzlenimi şuydu Cankılıç'ın: "Şu anda Cumhurbaşkanı'nın en büyük rakibi AK PARTİ. Teşkilatlarda yozlaşma var, rantçılık var, ekipçilik, adam kayırma var. Liyakat yok, sadakat yok. Ha, sadakat var, ama devlete değil, güce sadakat var."

Dolayısıyla Cankılıç, eğer böyle giderse "değişim ve yenilenme"nin slogandan öteye geçemeyeceği görüşündeydi. Üstelik AK PARTİ'nin en zayıf halkası artık gençlere hitap edememesiydi. Bugün AK PARTİ ile yaşıt olan gençler 18 yaşındaydı. Bazıları son seçimlerde sandığa gitmiş, gidemeyenler de ilk seçimlerde sandığa koşacaktı. Oysa bugün AK Gençlik denen teşkilatla apolitik gibi görünen, ama aslında hiç de öyle olmayan genç kesim arasında büyük bir kopukluk vardı!

Kendini yenileyemeyen kurumlar ister siyasal bir oluşum olsun, ister sosyal bir örgütlenme olsun, farkına bile varmadan büyük bir atalete doğru sürükleniyor. O atalet de ileride yazılacak tarihte "sonun başlangıcı" başlığını taşıyor. Bursa'da yaşayan - bırakın gazeteci olmayı, her şeyden önce bir yurttaş olarak - iktidar partisinin gençlere yönelik bir projesini işitmedim. Etkinliklerini de görmedim. Bu kimin sorumluluğu? Teşkilatın başında hali hazırda Sayın Ayhan Salman olduğuna göre, sorunun yanıtı belli.

Ve fakat bu madalyonun bir yüzü...

Öteki yüzünde ise Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Alinur Aktaş var. Büyükşehir Belediyesi'nin, bünyesindeki kurumlar aracılığıyla gençlere dönük çok sayıda proje hayata geçirdiği de yadsınamaz bir gerçek.

Örneğin son etkinliğinde gençleri ve gençleri adeta ele geçiren teknolojiyi ele almış Büyükşehir. Türkiye'nin ilk Vlogger Workshop etkinliği 18 Ocak Cumartesi günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacakmış. Başkan da sosyal medya hesabından "Hem çok eğlenmeye hem de bir 'YouTuber' nasıl olunur öğrenmeye hazır mısın?" diyerek, gençleri etkinliğe davet etmiş.

Dikkatimi çeken bir başka örnek de Görükle'dendi. Büyükşehir Belediyesi'nin bir hayli masraf yaptığı Görükle Gençlik Merkezi, sınav dönemi nedeniyle 7/24 hizmete başlayınca adeta dolmuş taşmış. Çay, kahve, çorba bedavaymış...

Hizmet güzel tabii ama her gencin merkezden yararlanamadığı gibi bir eleştiri de var. Buradan Başkan Aktaş'a çağrı yapalım o halde.

Görükle'ye ikinci gençlik merkezi için söz vermiştiniz. Acele davranmakta fayda var!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar