Esat Kaplan

esatkaplan@enbursa.com

Bursa'dan yükselen ses Ankara'dan duyuldu!

19 Şubat 2020 Çarşamba, 19:08

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, her ne kadar, "emeklilikte yaşı tutmayanlar" diyerek, kestirip atsa da...

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, "Cumhurbaşkanı tarafından EYT konusunda çalışma yapmak üzere görevlendirildiğim bilgisi doğru değildir" diyerek, kendi kendini yalanlasa da...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçim kaybetsek de yokum" dese de...

EYT gündemden düşmüyor, öyle görünüyor ki düşmeyecek de!.. Çünkü bugün artık EYT dediğimiz olgu, sadece 8 Eylül 1999 öncesinde işe başlayıp emeklilik koşulları sonradan değiştirilen insanları simgelemiyor. Artık EYT dediğimiz olgu, zaten düşük olan emekli maaşlarını, çalıştıkça; prim ödedikçe emekli maaşlarının düşmesini, bu garabete yol açan aylık bağlama oranlarını (ABO)... kısacası çalışma hayatındaki tüm sorunları kapsıyor.

İşte daha dün iktidar partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nda yine konuşuldu EYT. Hemen hemen tüm basın yayın organlarında yer alan ve iktidarın da yalanlamadığı habere göre, AK PARTİ MYK üyelerinden biri, toplantıda sorunu dile getiriyor.

"EYT'liler" diyor, o isim, "çalışmaya devam etseler bile maaşlarının düşmemesi için yeni bir sistem kurgulamak lazım." Bu görüş, net bir şekilde EYT'nin sadece yaklaşık 6 milyon insanın emeklilik sorunu olmadığını, Türkiye'deki tüm çalışanların sorunu haline geldiğini ortaya koyuyordu.

EYT'nin 16 Şubat'taki Bursa Çalıştayı'nın hemen arkasından AK PARTİ MYK'sında konunun ele alınmış olması da tesadüf değildi bana kalırsa. Zira EYT'liler 18 Kasım 2018'de Bursa'da yaktıkları mücadele meşalesini biraz daha harladılar pazar günü. Yine Türkiye'nin dört bir yanından geldiler, yine salonlara sığmadılar, yine taleplerini üst perdeden dile getirdiler. O sesin Ankara'ya ulaştığı da böylece görülmüş oldu...

Bakın birer cümleyle kim ne söyledi o toplantıda?

Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (BEYTD) Başkanı Turgay Ölüç, "Dünyanın en çok üye sayısına sahip konfederasyonu olabiliriz" dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı (EYTSYDD) Mustafa Avcı, "Biz çocuklarımıza gelecek kurmak için mücadele ediyoruz" dedi.

Toplantının daha öncekilerden farklı kılan bir yönü, daha doğrusu farklı bir konuğu vardı. Genç İşsizler Platformu Sözcüsü Dr. Murat Kubilay... Bakın genç ekonomist ne dedi EYT için?"

"Türkiye'nin en büyük dayanışma grubu... Türkiye tarihinin en güçlü örgütlenmesi... Hak aramanın en doğru örneği..."

Meselenin sadece bir emeklilik mücadelesi olmadığını, EYT'nin çalışma hayatındaki tüm sorunları ortaya koyan bir misyon üstlendiğini söyleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, tam da iktidar partisinin MYK'sında gündeme getirilen noktaya parmak basıyordu:

"Emeklilik hakkı verilse bile bir maaş sorunu var. Ben 'çalıştıkça maaşınızı düşecek' diyordum, 7-8 yıl önce, size 'inanmayın ona' diyorlardı. Kim haklı çıktı?"

Toplantının son sözünü ise EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak söyledi:

"Milletine sırt çevirenlerin, egemenliğin sahibinin millet olduğunu hatırlamaları gerekir. Biz milletiz, yüce Türk Milleti'yiz. Milletin de kendisine yapılan haksızlığa ses çıkarabileceği unutulmamalıdır."

EYT'liler Bursa'dan yine büyük umutlarla ayrıldılar ve sanırım seslerinin Ankara'ya ulaştığını bir kez daha görmüş oldular!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar