Esat Kaplan

esatkaplan@enbursa.com

EYT için kırmızı alarm!

12 Şubat 2020 Çarşamba, 16:47

Mücadele meşalesini 18 Kasım 2018 tarihinde Bursa'da yakmışlardı EYT'liler, yani emeklilikte yaşa takılanlar...

Bu Pazar günü, 16 Şubat 2020 tarihinde o meşaleyi yaktıkları yerde, Nilüfer Karaman Dernekler Yerleşkesinde, saat 13:00'de bir kez daha toplanacaklar. Sorunlarını ve taleplerini bir kez daha dile getirecekler. Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği'nin (BEYTD) düzenlediği buluşmada Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak ile EYT sorununun geniş kitlelerce fark edilmesini sağlayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Genç İşsizler Platformu Sözcüsü Dr. Mustafa Murat Kubilay ve BEYTD Başkanı Turgay Ölüç birer konuşma yapacaklar. Toplantının moderatörlüğü görevini de bana verdiler.

Bu önemli toplantı öncesi EYT'liler için adeta "manifesto" niteliğinde bir okur mektubu ulaştı elime. EYT'lilerin sosyal medyadaki seslerinden biri olan "Uzaylı Tonguç"tan geliyordu mektup. Tonguç, her ne kadar kendisine "Uzaylı" dese de dile getirdiği sorunlar ve yaptığı tesbitler güncel hayatın yakıcı gerçekleri olarak karşımızda duruyor.

Mektubunda EYT'lilerin "hukuksuzluk" karşısında azimle mücadeleye devam ettiğini belirten Tonguç, önce EYT vaadini yerine getirmeyen iktidar sahiplerine sesleniyor:

"EYT'lileri sadece seçim zamanı hatırlayıp sözler veren, seçim beyannamelerine ekleyen, ancak hiçbir sözünü tutmayan, taahhütlerini yerine getirmeyen, getirmediği gibi EYT'lilere; bu ülkenin halkına, emektarlarına, ağza alınmayacak sözler sarfeden, gerçeklikten uzak açıklamalarla algılar üreten iktidar ve ortağı; 2019 yılındaki keskin söylemleri ile hakkımızı asla ve kata vermeyeceklerini masaya koymuşlardır. Bu saatten sonra onlardan hayır beklemek, abesle iştigaldir. Her şey apaçık ortadadır."

İktidara sözü var da muhalefete yok mu Tonguç'un! Elbette var. Tonguç'a göre, muhalefet partilerinin EYT'lileri kazanması için "net, tatminkar, sonuç odaklı, tutarlı icraatlara geçmelerinin zamanı çoktan gelmiş, geçmek üzeredir." Tonguç'a göre, muhalefetin, siyasilere güveni ve inancı kalmayan halkı arkasından sürüklemesi mümkün değildir. Zira söylemleri yüzeysel ve bir o kadar da icraattan uzaktır!

En son söyleyeceğini en başta söyleyen Tonguç, sözü memleketin hali pür melaline getirmiş daha sonra. Ona göre, ülke resmen bir kriz ortamında, ancak iktidarından muhalefetine, sendikalarından STK'larına kadar kimsenin dişe dokunacak bir söylemi ya da icraatı yok. Kısacası "Ülkede bir kış uykusu havası hüküm sürmekte, herkes evcilik oynamaktadır!.."

Uzaylı Tonguç, gelinen noktayı bir hayli karamsar cümlelerle özetliyor ve "İşin özü 'zurnanın zırt dediği' yerdeyiz" diyor. Ancak ekliyor: "EYT'liler için umudumu hiç yitirmedim."

Bir süredir dikkatle izlediği EYT hareketinde farklı bir birlik ve dayanışma ruhu var. İşte Tonguç da bu noktaya parmak basıyor:

"Siyasi görüşleri yüzünden, toplumun içinde kardeşin kardeşe düşman olduğu, küstüğü bir dönemde, her siyasi görüşten insanın asgari müşterekte buluştuğu, mücadele verdiği, ülkede geleceğin barış elçisi olacağına inandığım EYT'liler, bir gün sadece haklı davalarını kazanmakla kalmayacaklar, bu ülke insanına örnek olacak, tarihe iz bırakacak, toplum içindeki kin, nefret duygularının üstüne büyük bir çizik atacaklardır."

Ancak Tonguç'a göre, EYT'lilerin de şöyle bir silkinmeleri, şapkayı önlerine koyma zamanı gelmiş durumda... Peki nasıl yapacaklar bunu? Tonguç'a göre reçete belli:

"Sadece bugün için yaşamayıp, çocuklarımıza, gelecek nesillere refah seviyesi yüksek, emekçi haklarının gasp edilmediği huzurlu bir toplum ve ülke bırakmayı şiar edinerek...

"Haksızlık karşısında direnme kültürünü gelecek nesillere miras olarak bırakarak...

"Madem iktidar görmezden geliyor; muhalefeti, sendikaları, STK'ları, basını arkalarına alarak...

"'Arka bahçe' söylemlerine, mahalle baskılarına kulak asmayarak...

"Ve elbette nihayetinde halkın da tam desteğini sağlayarak...

Ortak mücadelenin altını kalın çizgilerle çizen Tonguç'un mektubu şöyle bitiyor>:

"Gerçekler ortada, ötelenemez, ertelenemez. 2020 yılını; EYT mücadelesi ve haklarımızın iadesi için final yılı olarak görüyorum. Bu iş bu yıl bitmeli, her yıl yüz binlerce EYT'li emekli oluyor ve davadan kopuyor, azalıyoruz, umutlar her gün tükeniyor. Bu yıl çok daha örgütlü, bir ve birlikte olma, daha da güçlü mücadele etme zamanıdır. 'Alarm diyorum, kırmızı alarm.' Bir olursak, bölüşürsek kazanacağız, dağılırsak, bölünürsek kaybedeceğiz... Ve bu olacak, olmalı, haklı kazanacak, halk kazanacak..."

EYT'LİLERİN ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ NASIL ENGELLENİYOR?.. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar