Esat Kaplan

esatkaplan@enbursa.com

Maske takılacak, tak!..

05 Nisan 2020 Pazar, 17:42

Korona salgınından sonra dünya nasıl bir yer olacak?

Soru her ne kadar "dereyi görmeden paçaları sıvamak" deyimini akla getirse de haklı ve yerinde. En azından kalacak sağlar için...

Dünya daha yaşanabilir bir yer mi olacak, yoksa işler iyice zıvanadan mı çıkacak?

Dileğimiz ilkinin gerçekleşmesi olsa da çok iyi biliyoruz ki perşembenin gelişi çarşambadan bellidir! En azından bizim memleket için böyle... Bu sonuca varmak için uzun uzadıya analizlere gerek yok. Türk halkının maskeyle imtihanına bakmak yeterli!

Herkes ta işin başından beri aynı soruyu soruyordu: Maske takalım mı takmayalım mı?

Hemen her konuda olduğu gibi yine karpuz gibi ikiye yarıldık. Kimisi 'gerek yok' dedi, kimisi 'olur mu canım maskesiz' diye ahkam kesti. 'Hasta olanlar maske taksın ki kimseye bulaştırmasın' diyen de vardı, 'hasta olan niye dolaşıyor ortada' diye hiddetlenen de...

Neyse ki sonunda Bilim Kurulu'nun tavsiyesini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıkça ilan etti: "... Kalabalık ortamlarda, market, pazar yeri, toplu taşıma araçları gibi yoğun ortamlarda maske takılması gerektiği Bilim Kurulu'nun önerisi..."

Ve yine neyse ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu tavsiye doğrultusunda ulusa seslendi: "Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi, insanların toplu bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır."

Kısacası maskeyi takacak mıyız takmayacak mıyız, daha fazla kafamıza takmamıza gerek kalmadı. Devletin başı kararını açıkladı:

Maske takılacak, tak!..

Son 2 gündür bakıyorum da 'maskesiz çıkmam abi' diyenlerin sayısı bir hayli arttığı gibi maskenin yanına eldiveni ekleyenlerin sayısı da az değil...

Maske talimatı sonunda geldi gelmesine ama bu arada ta Amerika'dan her fırsatta "Takın şu maskeyi, ne olur taksanız, boncuklarınız mı dökülür?" diyen Profesör işinden oldu! Neyse ki onun da çok umurunda değildi!

Maske meselesinin bir de 'savaş' boyutu vardı ki bana kalırsa bu işin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyordu.

Önce Fransa, İtalya ve İspanya'nın Çin'den ithal ettiği milyonlarca yüz maskesi ve eldivene el koydu. Ardından da ABD, Almanya'nın 400 bin maske siparişini iptal etti.

Neyse ki biz bu küresel savaşın içinde yer almadık. Okullarımızda, halk eğitim merkezlerimizde, merdiven altı imalathanelerimizde çatır çatır maske üretiliyor. Fiyatları biraz yüksek ama o kadar kusur kadı kızında da olur!

Hem parası olmayan dondan da sutyenden de maske yapabiliyor bizim memlekette. Ne var ki dondan maskeyle çarşıya pazara çıkmak, otobüse trene binmek konusunda biraz çekincemiz var!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar