Esat Kaplan

esatkaplan@enbursa.com

Mesele Kayıhan Hoca'nın değil, bilimin soruşturulmasıdır!

02 Temmuz 2020 Perşembe, 01:09

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşmenin başlamasından tam bir ay sonra 1 Temmuz'da uyardı: "Son iki hafta günlük vaka sayılarında dikkat çeken düzeyde artış olmuştur. Bu iller Ankara, Bursa, Gaziantep, Konya ve Diyarbakır'dır."

Bakan Koca, 21 Haziran'da da uyarmıştı: Bursa'da vaka sayısı artıyordu, neyse ki yoğun bakım hasta sayısı düşüktü!

Sağlık Bakanı'nın bir önceki uyarısı 17 Haziran'daydı: "Son bir ayda ortalama günlük vaka sayısı 64, son bir haftada ortalama günlük vaka sayısı 84, son üç günde ortalama günlük vaka sayısı 93, son gün 100'e kadar çıkmış oldu. Yani Bursa'da giderek bir artış olduğunu görüyoruz."

Aynı gün toplanan Bilim Kurulu, İstanbul ve Ankara ile birlikte Bursa için de maske kullanımının zorunlu hale getirilmesini öneriyordu.

Bakan Koca, Bursa'yı 12 Mayıs'ta da çarpıcı bir fotoğraf karesiyle uyarmıştı. Tuz Pazarı'ndan çekilen fotoğrafın üzerinde "Yakın mesafede maske yetmez" yazıyordu. O günlerde Bursa'dan her gün aynı kareler yansıyordu enBursa.com sayfalarına. Hafta sonlarını yasak olduğu için evlerinde geçiren vatandaşlar iki günün ardından hemen normale dönüyordu.

Bursa caddelerinde, sokaklarda, meydanlarda ne bir önlem ne bir uyarı vardı!..

O uyarıyı yapması gerekenler, o uyarının işe yaramadığını görüp önlem alması gerekenler, Twitter hesaplarından iki satır mesajla yasak savıyor; evlerine hapsedilen 65 yaş üstü vatandaşlara "ellerinden öperim" diye sevimlilik gösterisi yapıyordu.

Oysa Bursa Tabip Odası defalarca uyardı, defalarca açıklama yaptı. Başkan Dr. Güzide Elitez, Sağlık Bakanı Koca'nın "Bursa'da giderek bir artış olduğunu görüyoruz" dediği 17 Haziran'da enBursa.com'a yaptığı açıklamada, özellikle Bursa'nın doğusunda yaşanan vaka artışlarına dikkat çekiyor, "Bölgesel karantina uygulanmalı ya da bölgesel giriş-çıkışlar kontrol altına alınmalı. Eğer hızla önlem alınmazsa, şehrin diğer kısımlarına da yayılacak. Böyle bir ortamda birinci dalgada hiç ara vermeden ikinci dalgaya geçiş yapıyoruz" diyordu.

Sağlık Bakanı da Cumhurbaşkanı da defalarca illerde Valiliklerin gereken önlemleri almakla yükümlü olduğunu açıklamıştı. Buna karşın Bursa'da birkaç apartman ve birkaç kırsal mahallede karantina uygulanması dışında esaslı bir önlem alınmadı. Kaldı ki "küçük bir bölgeye ait bir karantina ilanı bile Bursa'daki olgu dağılımından çok daha yüksek olgu ya da ölüm varlığını" işaret ediyordu.

İl Pandemi Kurulu'nun ne zaman toplandığını sadece idarecilerin sosyal medya hesaplarından yayınlanan fotoğraflardan öğrendik. O toplantılarda kimin ne konuştuğunu, salgının Bursa'daki boyutlarının ne olduğunu, mevcut risk haritasına karşı ne yapıldığını hiçbir zaman öğrenemedik. Bursa'da alınan tek önlem Ankara'dan gönderilen genelgelerin İl Hıfzısıhha Kurulu kararına dönüştürülüp yayınlaması oldu, o kadar...

Oysa her Bursalı sadece ve sadece şunu bilmek istiyordu: "Bursa'da kaç vaka var, kaç ölüm var, bunların yaş ve ilçe dağılımları nedir, vakalar ve ölümlere eşlik eden hastalıklar nelerdir, hangi hastanelerde bunlar tedavi görüyorlar?"

Herkesin aklında tek bir soru vardı: "Neden ABD'de, İngiltere'de, başka ülkelerde koronavirüs istatistikleri internetten çarşaf çarşaf yayınlanırken biz akşamüstü açıklanacak üç beş veriyle yetiniyoruz?"

Örneğin Valilikler, örneğin Sağlık Müdürlükleri bu verileri neden açıklamıyor? Bu verileri milletvekili ya da belediye başkanı açıklayabiliyorsa ilin en yüksek amiri niye açıklayamıyor?

Son günlerde öğrendik ki bırakın bu masum sorulara yanıt aramayı, bu soruları sormak bile suçmuş!

Bursa Valiliği, salgının ta en başından beri herkesin sorduğu bu soruları enBursa.com'un canlı yayınında dile getiren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında hemen ertesi gün suç duyurusunda bulunmuş. Tabii YÖK Kanunu uyarınca dosya Rektörlüğün önüne gelmiş. Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da hemen soruşturma izni vermiş.

İnanıyorum ki bu süreçte hukuk ve vicdan galip gelecektir. Prof. Dr. Pala, haksız yere maruz kaldığı her soruşturmanın sonucunda olduğu gibi bu dosyada da vicdansızlara esaslı bir ders verecektir. Verecektir ama Türkiye'nin sayılı Halk Sağlığı Uzmanlarından birine bu ezayı çektirmeye kimin ne hakkı var?

Türkiye son 3 ayda ne kadar profesörü var, ne kadar doktoru var, ekranlarda gördü. O ekranlarda tam 45 yıllık bir kurum olan Uludağ Üniversitesi'nden, Bursa'dan sadece tek bir isim vardı. 32 yıllık hekim olan Kayıhan Pala, bugüne kadar binlerce hekim yetiştirmekle kalmadı, uzmanlık alanında onlarca projeye imza attı, bilimsel yayın karnesiyle göz doldurdu. Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'ne kadar ulusal ve uluslararası kuruluşlarda çalışmalar yaptı. Yetmedi, meslek odalarında, akademik odalarda, yeri geldi fakülte hastanesinde yöneticilik yaptı.

Halk sağlığını ilgilendiren her konuda bayrak elinde hep bir adım önde oldu. Bursalılar çevre hakkı için egemenlere karşı girişilen her mücadelede onun gür sesiyle uyandı. Bugün şehrin göbeğinde bir termik santral yoksa, bugün Uludağ eteklerindeki Karaağız'da bir atık yakma tesisi yoksa, Bursa'nın havası doğası biraz olsun korunabiliyorsa bu en çok da Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın aklı ve bilimi esas alan yaklaşımı sayesinde değil mi?

enBursa.com'da 21 Nisan'da Prof. Dr. Pala ile yaptığımız canlı yayında da bu yaklaşım vardı sadece. Hoca'nın bilimi ve eleştirel aklı ön plana koyan yaklaşımı vardı. Olmayan yanlış bilgilendirmeydi.

Prof. Dr. Pala, 2 günlük; 3-4 günlük sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı nisan ayında "Bursa'da toplumsal hareketliliğin azaldığını söylemek mümkün değil. Dolayısıyla Bursa'da bu işin kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kalkabileceğine dair bir öngörüye sahip değilim" diyordu. Aradan 2 ayı aşkın süre geçti. Gelinen noktada Sağlık Bakanı Koca, hemen her açıklamasında Bursa'yı işaret ediyor. Bu mu yanlış bilgilendirme? Buna ancak ileri görüşlülük denir.

Bir de halkı paniğe sürüklemiş Prof. Dr. Pala!

İlk sokağa çıkma yasağı kararında yaşananları hatırlayan herkes hakkı teslim etmelidir. Prof. Dr. Pala hakkında suç duyurusunda bulunmak da soruşturma izni vermek de en hafif deyişle abesle iştigaldir!

Mesele Kayıhan Hoca'nın değil, Hoca'nın şahsında bilimin soruşturulmasıdır!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar