Esat Kaplan

esatkaplan@enbursa.com

Ölmek için Bursa'da yaşamak yeterli!

21 Ağustos 2019 Çarşamba, 17:17

Haberi dün enbursa.com'da verdik.

BURSA'DA 'KİRLİ HAVA' ÖLDÜRÜYOR

Türkiye'de 4 yıl önce "Temiz Hava Hakkı Platformu" adlı bir sivil toplum yapılanması oluştu. Platform'un ne denli "güvenilir" olduğunu görmek için bileşenlerinin tamamını saymak gerek:

Tam 16 sivil toplum kuruluşu... Hepsi kendi özerk yapılarında da son derece kurumsal, ciddi çalışmalara imza atan kuruluşlar...

"Temiz Hava Hakkı Platformu", bir yıllık çalışmanın ürünü olan "Kara Rapor" yayımladı. Hava kirliliği ve sağlık etkilerini ortaya koyan rapor, 2016-2017 ve 2018 yıllarını mercek altına alıyor. Türkiye'deki 81 ilin 56'sında hava kirliliğinin uluslararası standartların üzerinde olduğunu ortaya koyan raporda, Bursa için ayrı bir başlık açılmış.

Özetle deniyor ki:

Raporun Bursa bölümü bu kadarla sınırlı değil. Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve "evlere şenlik" diyebileceğimiz "Bursa İli 2017 Yılı Çevre Durum Raporu"na da yer veriliyor. Bu raporda, şehirde hava kirliliğine yol açan kaynaklar ve hava kirliliğinin giderilmesinde karşılaşılan güçlükler "önem sırasına göre" tek tek yazılmış, ki benim de asıl dikkati çeken nokta burası...

Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne göre, şehirdeki kirli havanın kaynakları "önem sırasına göre" şöyle:

Bursa'da hava kirliliğinin giderilmesinde karşılaşılan güçlükler de yine "önem sırasına göre" şöyleymiş:

Temiz Hava Hakkı Platformu'nun bu sıralamaya itirazı var.

Diyor ki temiz hava hakkını savunanlar:

"Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün raporunda önemli bir konu dikkat çekmektedir. Raporda kirlilik kaynaklarına ve kirliliğin giderilmesinde karşılaşılan güçlüklerin önem sırasına ilişkin herhangi bir veriye dayalı bilimsel bir değerlendirme söz konusu değildir. Örneğin; Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Bursa'da hava kirliliğinin giderilmesinde karşılaşılan güçlükleri sıralarken birinci sırada Orhaneli Termik Santrali ve maden işletmeleri yerine imalat sanayi işletmelerinin yazılmasının sebepleri bilimsel bir temelle açıklanmamaktadır."

İşte zurnanın zırt dediği yer de burası!..

Orhaneli Termik Santrali neden kirletsin Bursa'yı, Bursalıları neden öldürsün?

4 yıl önce özelleştirilerek satılırken, baca filtrelerini çalıştırmama hakkı tanınmadı mı Orhaneli Termik Santrali'ne?

Geçen ay çıkan torba yasayla bu hak 3 yıl daha uzatılmadı mı?

Şu çevreciler de bir alem yani...

Ne bilimsel temeli, kanun var kanun!..

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar