İsmail Kemankaş

AKP ve CHP sıfırdan!..

27 Temmuz 2020 Pazartesi, 16:38

Lise yıllarında Cebir dersi hocamız Şevket Bey'den duyardık; "sıfır da bir değerdir. Onun için veriyorum bu numeroyu" cümlesini... Cebir kelimesinin zor anlamına geldiğini bilemeden bu cümleyi anlamaya çalışırdık.

Doğruymuş... Son aylara değil, son günlere bakıyorum, İktidar zorlukları cebir gibi aşmaya çalışırken, sanki iki sıfırlı yüzüncü yılına gelen "Cumhuriyetin" sıfırı tükettiğini vurgulamak ister gibi, gündeme sürekli yeni bombalar atıyor. CHP de "İktidar Kurultayı" adını verdiği toplantısıyla, güçlendirilmiş biçimde yeniden "parlamenter sisteme" dönüş ve ülkeyi yönetmek iddiasıyla sıfırdan başlayacak bir program için uğraşıyor.

Özetle, her iki cenah da, aslına bakılırsa sıfırdan başlamak istiyor.

Peki bu durumda, toplum, yani bizler bir fert olarak ne yapıyoruz?

Önce, çağın gereği olarak sahip olduğumuz hakları kullanabiliyor muyuz, buradan hareketle, özellikle çalışma yaşamında bu konforu görebiliyor muyuz gibi soruların yanıtını arıyoruz. Daha doğrusu, gelecek kaygısı duymamak ve daha mutlu yıllar için hangi yolu seçeceğimize karar vermek istiyoruz.

Ya da; geleneklerimiz, inançlarımız ve "öğrenilmiş alışkanlıklarımızı" önceleyerek tercihimizi kolaylaştırıyoruz!

Yaklaşık 100 veya tamı tamına 98 yıldan beri bu iki kavram arasında gidip geliyor bu toplum... Belki de ikisi de değil... Hiçbir düşünce tarafında olmayarak, "işi oluruna mı bırakıyoruz?" Hepsi bizim için geçerli...

Aslında konuyu bu denli derinleştirmeden biraz da mizah katarak bazı gelişmeleri verecektim, satırlar buralara kaydı!

Konu sıfırdan açıldı ya, cahilliğime verin dün gördüğüm sıfırlı bir cümleden hiçbir şey anlamadım. Sosyal medyada paylaşılan haber aynen şöyle :

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni bir dönem, yeni bir hafta, yeni bir başlangıç... 23 yıl sonra Borsa İstanbul'da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz. Tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun' dedi."

Şimdi ne olacak? Asgari ücret artacak mı, emeklilerin ikramiyesinde bir değişim mi olacak veya milli gelirimiz artacak da biz de payımızı mı alacağız? Bir bileni bulup da soramadım bir türlü, bağışlayın!..

Son sıfır atma işlemi yine bu İktidar dönemindeydi sanırım... Türk lirasından altı sıfır mı atmıştık? Vallahi unutmuşum, attık da şimdi ne oldu? Emekli maaşımız iki üç yıl önce 600 dolar civarında falandı, şimdi oldu 350 dolar... Yine işi sıfıra bağladık galiba...

Rahmetli Şevket hocamız sıfırın bir değer olduğun boşuna söylememiş, her yerde karşımıza çıkıyor. Sayın hanımefendi de "sıfır atık projesi" başlatarak, özellikle kullanılmış yağ ve türevleri ile denizlerin temizliğine büyük katkı sağlamıştı. Aslına bakılırsa yaşamımız bol sıfırla geçiyormuş farkında değiliz. Bol sıfırlı projelerle yapılan oto yollar, köprüler, hasta garantili hastaneler, bol sıfırlı yanında kaymaklı kadayıf gibi kamu bankaları yöneticiliği, danışmanlıklar gırla gidiyor...

Bizler, futbol fakiri maçlar golsüz bittiğinde skor tabelasında görüyoruz ancak...

Laf kalabalığı yaparken CHP'nin "İktidar Kurultayı" sırasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun manifesto niteliğinde açıkladığı ve yine bol sıfırlı "Yeni Yüzyıl Beyannamesi"nden söz edecektim. Gerçekten de iyi çalışılmış, bizler gibi sahip olduğumuz hakları sonuna kadar kullanmak isteyen, böylesi bir konforlu yaşamı tercih edenler için (!) doyurucu bir metindi. Ama, yerim dar, daha fazla anlatamayacağım. Ama yarın derin bir analizle aktarmaya çalışırım. Aman siz siz olun, sıfırı tüketmeyin, isterseniz her şeye sıfırdan başlayın.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar