Selahattin Adıgüzeller

sadiguzeller@gmail.com

Bayram gelmiş neyime, ter damlar maskeme!

22 Mayıs 2020 Cuma, 19:10

Hayatımızda ilk kez bir dini bayramımız sokağa çıkma yasağına denk geliyor.

İnşallah ilk ve son olur, bir daha ne dini ne milli bayramlarda bu burukluğu yaşamayız.

Önce sağlık!

Sağlıklı olana her gün bayram!

O yüzden katlanacağız virüs musibetinin yasaklarına mecburen...

Peki ne yapacağız, nasıl kutlayacağız ramazan bayramımızı?

Sizi bilemem ama ben aynen şöyle kutlamayı düşünüyorum:

* Yine sabah bayram namazına kalkacağım. Seccademi koltuk altıma alıp, camide yer kapmaya gidiyormuş gibi telaşla evin içinde iki üç tur attıktan sonra kıbleye duracağım. Bayrama sağlıkla ve sevdiklerimle birlikte ulaştıran Rabbime şükredeceğim.

* Ev halkıyla kahvaltı sonrası sosyal mesafe kuralını ihlal etmeden, Cem Yılmaz'ın klasik öpüşme esprisinde olduğu gibi uzaktan muck muck yaparak bayramlaşacağım...

* Çocukların bayram harçlığını vermeden önce güzelce dezenfekte edeceğim. Çocuklar "Baba, bu para niye bu kadar nemli, gözyaşınla mı dezenfekte ettin?" esprisine gülüp geçeceğim.

* Limon kolonyamı başucumdan hiç ayırmayacağım. "Bu şişe senin şerefsizliğine korona" diyerek döküp döküp koklayacağım.

* Telefon ve gönül rehberimde kayıtlı dostlarımı arayıp bayramlarını tebrik edeceğim. Ulaşamadıklarıma SMS atacağım. Benden atik davranıp arayanları ayrıca takdir edeceğim.

* Sosyal medyada da güzel bir esprili bayram mesajı paylaşmak istiyorum... Paylaşan dostların mesajlarını da gözüm kapalı beğenmek... "Nerdee o eski bayramlar?" esprisi yapanlar hariç tabii!

* Bayram için alınmış çikolata ve tatlıyı ev halkına çaktırmadan bol bol yiyeceğim. Yakalanırsam savunmam hazır: "Tatlı yiyelim tatlı konuşalım, korona yüzünden aman tadımız kaçmasın!"

* Arada sırada sokağa çıkıp, kapımızın ziline basacağım. Maksat zil paslanmasın!

* Kızımın sevimli köpeği Lupus'u parka götürüp, arkadaşlarıyla özgürce bayramlaşıp oynaşmasını, kedilerle dalaşmasını uzaktan gülerek izleyeceğim.

* İnternetten Barış Manço'nun "Bugün bayram, erken kalkın çocuklar" şarkısını indirip, "Bugün bayram, erken kalkın çocuklar / Giyinelim en güzel maskelerimizi" şeklinde söyleyeceğim...

* Yerel radyomuzun istekler bölümüne bağlanıp, Zeki Müren'den +65 yaş büyüklerimiz için "Elbet bir gün buluşacağız / Bu böyle yarım kalmayacak" şarkısını çaldırmayı da düşünüyorum... "Unutulmuş birer birer eski dostlar, eski dostlar" şarkısı da olabilir.

* Medyada "Trafik canavarından bayram mesaisi" başlıklı haberleri görmediğime mutlu olup sevineceğim... Ülke ve kent yöneticilerimizin, siyasetçilerin birlik beraberlik, kardeşlik, sevgi ve barış içerikli bayram mesajlarıyla da gurur duyacağım. O mesajları seçimlerde kullanmak üzere kesip arşivimde saklayacağım.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar