Tolga Bahadır Şimşek

Ne olacak bu liglerin ve Bursaspor'un hali hocam!

26 Mart 2020 Perşembe, 10:40

Köşe yazımızın başlığı, aslında Covid-19 salgınının, ülkemizde yayılmaya başlamasıyla birlikte tüm liglere verilen ara kapsamında tarafıma çarşıda, pazarda ve özellikle sosyal medyada en fazla yöneltilen soruların özeti olmuştur.

TFF'nin bir haftalık seyircisiz müsabakaları oynatma kararı, futbol dünyasındaki gündem isimlerde Covid-19 vakasının pozitif çıkması, Federasyonun büyük eleştirilere maruz kalmasını sağlamıştır. Unutulmamalıdır ki insan ve sporcu sağlığı her şeyin önünde gelmektedir. Futbol ligleri ile ilgili değişik senaryolar, sosyal medyada ve basında hemen hemen her gün vuku bulmaktadır. Bu yıl oynanan Cemil Usta sezonunun oynanmamış gibi kabul edilmesinden tutun, şuan ki durumuyla ligin tescil edilmesi ve Avrupa Kupalarına katılacak takımların tayin edilmesi veya süper ligde bulunan ilk dört takımın kendi aralarında play off oynayarak sıralamanın tayin edilmesi gibi bir çok senaryoyu takip eder duruma geldik. Son söz Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonunun olacaktır. En iyimser olarak virüs yayılımının azalması ve kontrolü ile birlikte lige verilen aranın devam edebilmesi için futbol takımlarına en az iki haftalık kamp süresinin tanınmış olması ve bu şekilde maçlara devam edilebileceği uzmanlar tarafından ön görülmektedir. Futboldan ve sahadan kopan futbolcuyu fiziksel, mental ve psikolojik olarak saha şartlarına hazırlamanın belirli bir doğal süresi olacaktır. Özellikle bu dönemde futbol kulüplerinin mali yapılarını da göz önünde bulundurduğumuz da tünelin ucu karanlık gibi gözükmektedir.

Bursaspor cephesine gelince süreç ülke genelindeki diğer takımlarla aynı şekilde işlemeye devam etmektedir. Bursaspor ve camiayı düşündüren en önemli kaygı unsuru, Bursaspor'un süper lig bileti alıp alamayacağı düşüncesi olmaktadır. Süper Lig'de takım sayısının arttırılacağı söylentileri bir umut olsa da somut bir gelişme yaşanmadan, böyle bir beklenti içerisine girmekte çok doğru olmayacaktır. Ayrıca Başkanın mali yapı ile ilgili çözümsel önerileri başkasından beklemeden ortaya koyması da bu süreçte önemli diye düşünmekteyim.

Sözün özü değerli dostlar; Öyle yada böyle Bursaspor'un Allah korusun bu yıl Süper Lig'e çıkamama durumu söz konusu olursa, ertelenen borçlar, hacizler, FİFA'da bulunan dosyalar derken şampiyon camianın maalesef ki, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Mersin kulüplerinin düştüğü duruma geldiğini kara kara gözlemleriz. Onun için hep şunu söylüyoruz artık bu bir lig değil, var olma savaşıdır.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar