Yüksel Baysal

AK Parti'den bir bir gidiyorlar!

02 Aralık 2019 Pazartesi, 00:22

Bakmayın siz, Ali Babacan'ı küçümseyen iktidar partisinin sözcülerine...

Bütün AK Partililerin bir kulağı, bir gözü Ali Babacan hareketinde...

Ne kadar şeytanlaştırmaya çalışırlarsa çalışsınlar, hem Ahmet Davutoğlu hem de Ali Babacan AK Parti tabanından bir parça koparacak.

Hatta koparmaya başladılar bile...

***

İki örnek vereceğim; birinin açıkça ismini yazacağım; ötekini anlatacağım.

Bursa'da hemen herkesin tanıdığı, düşünen, eli kalem tutan dostumu ziyaret ettiğimde söyledi:

"Ben bir süre önce AK Parti'den istifa ettim."

Çok şaşırdım ve nedenini sordum...

Her vicdanlı insanın söylemesi gerekeni söyledi; yapması gerekeni yapmanın rahatlığıyla konuştu:

"Şehit cenazesinde Kemal Kılıçadaroğlu'nu linç etmek istediler. Bekledim ki, Reis çıksın, 'Benim yönettiğim ülkede ana muhalefet liderine kimse saldıramaz' desin. Öyle yapmak yerine saldırganı ödüllendirdiler. Ben de gittim partiden istifa ettim."

***

Keşke, bu arkadaşımız gibi vicdanlı binlerce AK Partili, MHP'li çıksa da, bir daha muhalefet liderine saldırdığında inek hırsızlarını korumasa!

***

AK Parti'den kopan bir diğer isim Avukat Şakir Çalışkan...

Ali Babacan hareketine destek vereceğini her platformda ifade ediyor.

Dahası, düşündüklerini 'Reis'in en amansız savunucusu Nezir Asaroğlu'nun sahibi olduğu Bursa Şehir gazetesinde yazdı.

29 Kasım 2019 tarihli yazısının başlığı "Sakin Güç Babacan"dı.

Avukat Çalışkan, gazete adı altında çıkan propaganda bültenlerini ve onların tetikçi yazarlarını yerden yere vurdu:

"Köşe yazarları diğer konularda olduğu gibi önce konum belirlemiş sonra yorum yapmışlar. Açıkça başarısız diyemedikleri için olsa gerek 'iyi ama lider değil' diye dudak bükmenin yanında işi daha ileri götürüp sadece bir 'konu' dur diye küçümseyenler, iyi işte bize 'mevzu' çıktı diye alaya alanlar var. Eh büyük küçük demeden hizaya sokulup bir nevi devlet hizmetine alınan, 'yandaş medya', 'havuz medyası' tabirlerinin cuk diye üzerine oturduğu bir medya düzeninden objektif bir yorum beklemek de fazla iyimserlik olurdu zaten."

****

Sonra yeni partinin stratejisini yansıtan bir bakış açısıyla Tayyip Erdoğan'la Ali Babacan farkını analiz etti:

"Bana göre ise Ali Babacan sakin bir güç profili çizmiştir. Tayyip Erdoğan gibi baskın karakterli, karizmatik bir lidere karşı böylesine yumuşak huylu, sakin bir siyasetçinin başarı şansı olabilir mi sorusu haklı bir soru olmakla beraber, ülke insanının da sürekli yüksek gerilim hattı altında yaşamaktan usandığı, hiç değilse biraz nefes almaya, rahatlamaya ve huzura ihtiyaç duyduğu da bir gerçek."

***

Şakir Çalışkan yazısına bir çağrıyla nokta koydu:

"Her konjonktür kendi siyasetini ve siyasetçisini üretir, Türkiye karizmatik bir liderle gidebileceği yolun sonuna gelmiş, tam sükûnete, barışa ve huzura ihtiyacı olduğu dönemde Ali Babacan gibi sakin bir güç sahnede yerini almıştır.

Bu sakin gücün önderlik ettiği siyasi hareket sayesinde, içeride ve dışarıda olağanüstü halden çıkar, insan hakları, demokrasi, özgürlük, adalet, hukukun üstünlüğü gibi kavramların hayata geçtiği bir Türkiye'ye kavuşuruz inşallah.

Babacan'ın söylediklerini başarmasının bu ülkenin ve halkın lehine olduğunu düşünüyorum."

***

Kentimizin en önemli düşünce kuruluşlarından, içinde olmaktan onur duyduğum Demokrasi ve Uzlaşma Grubu'nun üyesi olan Avukat Şakir Çalışkan, adını daha çok Mazlum-Der'le duyurmuştu.

Uzun yıllar bu derneğin Bursa şube başkanlığı, sonra da genel başkan yardımcılığı yapmıştı.

Şakir Çalışkan'ın yazısından anlıyoruz ki, Müslümanların uğradığı haksızlıklara karşı kurulan, şimdilerde yapılan zulümlere rağmen adını duymadığımız Mazlum-Der ekibi Ali Babacan'ın kuracağı partide yer alacak!

Türkiye ve Bursa için hayırlısı olsun!

MUSTAFA ÖZTÜRK KURUCU OLACAK!

Ali Babacan'ın uyandırdığı ilgi kadar olmasa da Ahmet Davutoğlu ekibi de yeni parti hazırlıklarını tamamlamak üzere...

Geçtiğimiz hafta, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Aydoğdu ve Genel Başkanvekili sıfatıyla Yüksel Baysal, Gençlik Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Şahin'i ziyaret ettik.

Ardından AK Parti eski milletvekillerinden, Ahmet Davutoğlu ekibinin kritik adamı Feramuz Üstün'le Ankara'da Rize yemeklerinin en güzel yapıldığı yer olan Ayme'de (Çukurambar'daki vergi dairelerinin önünde) yemekte buluştuk.

Partinin kuruluş sürecini, Davutoğlu'nun ne yapmak istediğini anlamaya çalıştık. Feramuz Üstün, kurucu olarak Bursa'dan Mustafa Öztürk'ün yer alacağını söyledi. Ancak il başkanlığı konusunda arayışlarını sürdürdüklerini kaydetti.

***

Önceki gün de Kemal Cüneyt Erdem'le, yeni adresim enBursa'nın önünden, Nilüfer istasyonundan trene bindik; Şehretüstü'ne giderken, Mustafa Öztürk'e rast geldik. Bursa milletvekilliği de yapmış olan Öztürk, sıradan bir yurttaş gibi trenle seyahat ediyordu.

Yeni partinin çok kısa sürede kurulacağını, Bursa il başkanlığı için birkaç isimle görüşüldüğünü söyledi.

***

Evet, AK Parti'nin içinden çıkacak iki partiyle ilgili haberler şimdilik böyle...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar