Yüksel Baysal

Anketlerde AK Parti'nin oyu Bursa'da neden düşüyor?

03 Ocak 2020 Cuma, 23:06

Kasım 2017'de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanan Alinur Aktaş, ilk iş olarak trafik sorununa ve kavşaklara el attı.

Bunda kısmen başarılı da oldu.

24 Temmuz 2018'de kendisini ziyaret eden Bursa Esnaf Odası Başkanı Arif Tak ile Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Topçu'ya, alınacak önlemlerle 2019 yılında trafik sorununun Bursa gündeminden kalkacağını söyledi.

Peki kalktı mı?

***

Önceki gün saat 18.00 sıralarında Özlüce'den Ataevler'e gitmek için yola çıktım.

Yol, Gül kavşağından itibaren tıklım tıklım ve ben gıdım gıdım ilerleyerek, yarım saatte Ataevler'e vardım.

Heykel'e, Yıldırım'a gidenlere Allah sabır versin dedim!

***

Sadece sorun trafik de değil!

Henüz ortaya çıkan somut, elle tutulur, Bursalının yaşamını kolaylaştıran bir hizmet yok!

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, gelinen noktayı yorumlarken, "Yatırım yağmuru diyor Alinur Aktaş; bırakın yağmuru damla göstersin! Bursa hiçbir şey yapılmayan, şanssız bir şehir" diyor.

***

Merkezi iktidarın bakanları gelip gidiyor, neler yapacaklarını anlatıyor ama Gençlik Spor Bakanlığı dışında somut yatırım yapan bakanlık yok.

Yılbaşının ertesi günü Altıparmak'tan Heykel'e çıkarken bir kez daha alıcı gözle Hanlar Bölgesi'ne baktım.

Kamulaştırma maliyetinin 1 katrilyondan aşağı olması mümkün değil... Belki 2 katrilyon...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "Yatırımın yarısını Bursa Büyükşehir karşılayacak" dediğine göre, acaba yeni yılda borç yükü daha artan Büyükşehir Belediyesi bu parayı nereden bulacak?

***

Sanırım gidişatı halkımız da görüyor olmalı ki, araştırmalarda 31 Mart seçim sonuçlarından farklı bir tablo ortaya çıkıyor.

AK Parti'ye yakın bir araştırma kuruluşu olan ORC'nin anketinde AK Parti'nin en çok oy kaybettiği iller arasında, Kayseri, Aydın, Manisa, Antalya, Bilecik'in yanı sıra Bursa da sayılıyor.

O araştırmaya göre AK Parti yüzde 31, CHP yüzde 23, MHP yüzde 14, HDP yüzde 8, İYİ Parti yüzde 4...

Küsuratlı oy alacağı düşünülen Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi oyu ise 1.9 görünüyor ki, hiç de azımsanmayacak bir sonuç gibi duruyor.

***

Bu yazının dip notu: Bazı AK Partili dostlar araştırmanın sonuçlarına inanmayabilir. Bir de şuna baksınlar: Odatv'de yer alan haberin o bölümü şöyle: "Araştırma kapsamında katılımcılara ayrıca 'Sadece Recep Tayyip Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu'nun yarışacağı iki adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, oy tercihiniz hangi isimden yana olur?' sorusu iletildi. Katılımcılardan yüzde 50,9'u Recep Tayyip Erdoğan cevabı verirken yüzde 34,2'si Ekrem İmamoğlu dedi."

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar