Yüksel Baysal

Bu şehir elden giderken sessiz kalanlar!

08 Ocak 2020 Çarşamba, 23:12

Bursa Kent Konseyi'nin Cuma günü önemli bir etkinliği var:

"Bursa Konuşuyor" üst başlığı altında düzenlenen toplantıda "Bursa Kent Konseyi'nden Neler Bekliyorsunuz?" sorusunun yanıtı aranacak!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin propaganda aparatı haline getirilen Kent Konseyi'nin etkinliğini önemsiyorum.

Çünkü Bursa elden gidiyor.

Şehrin dört bir yanı organize rant gruplarıyla kuşatılmış durumda...

Tarla olarak aldıkları, imarsız arazi olarak köylüden gasp ettikleri yerlere Organize Sanayi Bölgesi imarı çıkartıp, köşeyi kısa yoldan dönmeye çalışanların işgali altında bu şehir!

Kent yöneticileri sık sık "Bursa sanayiye doydu, turizme yönelmemiz lazım; tarım elden gidiyor" söylemlerinde bulunsalar da, uygulamada tam tersini yapıyorlar.

Rantçılara teslim olmuş durumdalar.

***

Örneğin, Bursa'nın orta yerine dikilmiş hançer, TOKİ Doğanbey...

Şehrin bütün enerjisini emen, kaynaklarını yok eden, yeri ve yapım sürecine itiraz ettiğimiz stadyum...

İki kez para harcanan, Atatürk adını kaldırmak için Millet Bahçesi adı verilen, para tırtıklanan alan!

Otomobil fabrikası için tahsis edilen geniş arazi!

Bakan Varank'ın açıklamasında gördüm, "1 milyon metrekareden bir fazla arazi gidecek bu işe" dedi.

Gemlik'teki askeri arazi ve yeşil alan beş firmaya peşkeş çekiliyor; Genelkurmay sessiz, Bursa yanlışa alkış tutuyor.

Kent Konseyi nerde?

Yok!

***

Bir okurum şu iletiyi gönderdi, özetleyerek bilginize sunayım:

"Kent Konseyi'nin bu sorusuna (çağrısına/davetine) ben şahsen 'SADECE GÖREVİNİZİ YAPIN, YETER' derdim.

Görevleri ne? Özet olarak söyleyeyim; Belediye Kanunu'nun 76. maddesinde tanımlanan işleri yapmak.

Nedir bunlar?

Kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışmak.

Şimdi bana söyleyebilir misin; Tahsin Bulut'tan sonraki yönetimlerden hangisi;

Kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık ve hesap sorma/verme, yönetime katılım, yerinden yönetim gibi alanlarda düşünce üretti, öneri sundu, kamuoyu oluşturdu.

Kanun, Kent Konseyleri'nin işlerini daha iyi yapabilmesi için belediyelere de görevler yüklüyor.

Diyor ki, 'Belediyeler; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.'

Demiyor ki; 'Kent Konseyleri belediyelerin kültür sanat veya sosyal bir birimi gibi çalışır, belediye yönetimlerinin her türlü kararını onaylar, kamuoyunu buna göre yönlendirir, belediye yönetimlerinin aldığı kararların PR'ını yapar.'

Böyle bir şey demiyor. Yukarıda saydığım alanlarda proje-düşünce-fikir üretir ve bunu hem kamuoyuna hem de belediye yönetimine sunar. Hatta, Kent Konseyi'nde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir' de diyor.

Bana söyleyebilir misin, son 10 yıl içinde hangi konularda ne önerileri sunmuşlar belediye yönetimlerine de bu görüşler belediye meclislerinin ilk toplantısında ele alınmış. Belediye Meclislerinde, Kent Konseylerinin önerisi olarak ele alınmış?

Haksızlık etmeyeyim, 10 yıldan fazla süredir hiçbir şey üretmemiş olamazlar, ama Allah aşkına; Doğanbey dikilirken, eski Stadyum yıkılırken, yeni stadyum mevcut yere yapılırken, yeni stadyumun yanına dev hastane yapılırken, Şehir Hastanesi şehir dışına yapılırken, terminal hattı yer üstünden ve tramvay olarak yapılırken ne yaptılar?

Şehrin ana karakterini, yapısal durumunu etkileyen ve bu şehirde yaşayan milyonlarca insanın yaşamına tesir eden onlarca başka konuyu da sayabilirim. Yunuseli havaalanı konusunda ne fikir ürettiler mesela? İmara açılan tarım alanları konusunda ne düşünüyorlar, geçmişte hayata geçirilen 0,50 emsal meselesinde ne düşünmüşlerdi mesela?

Bursa KONUŞUYORmuş! Hani, ne konuşmuş Bursa?

Sıkıntı şu; Kent Konseyi görevini hakkıyla yapmadığı, Bursa gerçek anlamda KONUŞAMADIĞI için bugün yanlış yapıldığını düşündüğümüz onlarca dev yatırımı konuşuyoruz.

Mesela otomobilin yeri meselesi... Konuştuk mu, konuşabildik mi? Yeni stadyumun yerine kim karar vermiş idiyse, otomobilin yerine de o karar vermiş. Hanlar Bölgesinin çevresini açma projesini konuşabildik mi, Kent Konseyi bir fikir üretti mi? Mesela; 'Evet, en az 500 milyon lira kaynak gereklidir ama bu kaynağın şehirde harcanacağı en doğru proje budur' diyebiliyor mu? Şehir Hastanesine metro hattı yokken, Yıldırım metro hattı ihale bile edilememişken, şehrin ulaşımını rahatlatacak dikine ana yollar yokken, Çalı-Gürsu metro hattı yokken, sahillerde ve özellikle de derelerde kirlilik had safhadayken, ne bileyim, daha onlarca iş sayarım, Hanlar Bölgesi projesinden daha öncelikli olması gereken!

Biliyorsun, bir yerlerde bir karar alınıyor, sonra herkes o kararı şiddetle savunuyor, en doğru kararın o olduğunda diretiyor. Tamam, partililer, siyasetçiler, partili bürokratlar falan öyle yapsın da, siyasetten arınmış olması gereken Kent Konseyi öyle yapmasın."

ELAZIĞ BURSA'DA, GİTMEK İSTER MİSİNİZ?

Bursa Anadolu'dan, Balkanlar'dan, Kafkasya'dan göç edenlerin gelip yerleştiği topraklar...

Türkiye'nin her coğrafyasından insan, bu şehirde iş buldu, aş buldu, konut sahibi oldu.

"Toprağın kovduğu" insanlar oldukları, bir anlamda zorunlu göçe tabi tutuldukları için doğdukları, hasret duydukları toprakları da unutmuyorlar.

***

Elazığ'ın, Harput'un güzel insanları da öyle, memleketlerini, onların kültürlerini bu şehrin insanını incitmeden yaşatmaya çalışıyorlar.

***

Bu bağlamda Bursa Elazığlılar Derneği, ilkini gerçekleştirecekleri "Elazığ Bursa'da Yöresel Ürünler ve Lezzetler Fuarı" düzenledi.

Bugün Osmangazi Pazar Yeri'nde başlayacak, 13 Ocak'a kadar devam edecek fuarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Dernek Başkanı İbrahim Karaçin, "Elazığ'da doğan, Bursa'da doyan bizlerin üzerine düşen en önemli görevlerden biri de yaşadığımız topraklar ile doğduğumuz topraklar arasında ekonomi ve kültürel alanlarda işbirliğini arttıracak, köprü vazifesini sağlayacak bir misyonla çalışmaktır" dedi.

***

Elazığ'ın özgün ürünleri orcik, Ağın leblebisi, Baskil kayısısı, kuru dut edinmek isteyenler, saat 14.00'de açılışı yapılacak fuara bekleniyor.

Bizden duyurması!

***

Bu yazının dip notu: Toplantıda dernek yönetim kurulu üyeleri, Ergün Yıldız, Mehmet Alis, Harun Alsancak ile Sami Sümer de hazır bulundu.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar