Yüksel Baysal

Bursa orta zeka tuzağına düştü!

17 Aralık 2019 Salı, 23:50

Bursa'nın yetiştirdiği en önemli siyasetçilerden biridir Mehmet Tunçak...

Genç yaşında AK Parti İl Başkanlığı yapmasının ardından milletvekili olmuş, sonrasında da Ankara'da daima üst düzey görevlerde kalmasını bilmiştir.

En sert eleştirileri siyasal diplomasinin incelikleriyle sarmalayıp söylemekten de geri durmamıştır.

***

Ankara'dan ayağının tozuyla gelip "enbursa.com"u ziyaret ettiğinde öylesine dikkat çekici bir analiz yaptı ki, siyaset bilimcilerine taş çıkartır:

"Organize orta zeka, her zaman üst düzeyi bozguna uğratır. Organize yapılar, kontrolün gevşek olduğu ortamlarda hamle yapıp güç elde ederler. Bu tıpkı Türkiye'nin yaşadığı Orta Gelir Tuzağı gibi orta kalite tuzağıdır. Bu tuzağın aşılması lazım... İl Başkanı Ayhan Salman'ın arzusu bu niteliği yükseltmek olmalıdır."

***

AK Parti'nin Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın yardımcılığını yapan Mehmet Tunçak, Bursa'da sivil toplum örgütü yöneticilerinin geçmişte çok etkili olduğunu dile getirdikten sonra şehrin bu konuda da geriye gittiğinin altını çizdi.

Tunçak, orta zeka konusundaki eleştirilerine şöyle devam etti:

"Bursaspor süper ligden düştü. Basın kan kaybetti. Belediyeler borçla boğuşuyor. Ankara'da bürokrasi anlamında temsil çok eksik... Bursa'nın dağı var, denizi var, ovası var diyecek durumda değiliz... Çözüm kötü adam olmayı göze alan il başkanında... En önemli yer iktidar partisidir. Anahtar oradadır. Bursa bu kaliteyi yakalamak zorundadır."

***

Bursa'ya, Konya ve Gaziantep'i örnek gösteren Mehmet Tunçak, "Bu şehirlerde iktidar partisi milletvekilleri, muhalefet milletvekillerini de yanlarına alarak, belediye başkanı, vali, sanayi ticaret odaları yöneticileri konuyla ilgili yetkililere birlikte gidiyorlar. Girdikleri yerden de sonuç alarak çıkıyorlar" dedi.

Ne yazık ki, 2011 yılından bu yana bu şehrin milletvekilleri bir araya gelmiyor. Ortak toplantı yapmıyor.

Aslında bu konuda en büyük sorumluluk, en deneyimli ağabey konumunda olan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'la, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu'na düşüyor.

***

Bu yazının dip notu: Bursa Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı da, benzer düşünceleri dile getiriyor. Bursa'yı yönetenlerin birbirinden habersiz olduğunu söylüyor.

Bursa Büyükşehir Ankara'dan umudunu kesti mi?

Biz bunları konuşurken, Odatv'de şu haber yer aldı:

"Satılıyor!"

Recep Altepe döneminde başkentin en prestijli yerlerinden biri olan Ankara kalesinin içinde açılan "Bursa Evi", Burulaş tarafından satışa çıkarıldı.

Başkentte yaşayan Bursalıları bir araya getirmeyi amaçlayan Bursa Evi, iki parsel satın alınarak inşa edilmiş ve 2013 yılında açılmıştı.

Açılışa Faruk Çelik, Bülent Arınç ile dönemin AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın katılmıştı.

Biri 147 metre kare, ötekisi 133 metre ahşap evin satış ihalesi 31 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

***

Ankara'da bir mekanı dahi elinde tutamayan bu görüntü Bursa'ya yakışıyor mu?

Şehrin Ankara'da bir lobisi nasıl olacak?

***

Bu yazının dip notu: İyi ki Ankara'da Bursa Derneği var. Kalenin içinde başkanlığını İsmet Kazancı'nın yaptığı bir başka Bursa evi daha var. En azından o faaliyette...

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar