Yüksel Baysal

CHP'de ruhsuz kongrede değişim olmadı

14 Aralık 2019 Cumartesi, 23:43

Gün Cumhuriyet Halk Partisi'nde günüydü.

Sabah saatlerinde Erol Gülmez, il başkanlığı için aday olduğunu açıkladı.

İlk kez ilçe kongreleri yapılmadan il başkanlığı için açıklama yapıldı.

Erol Gülmez bunu, "Kimseyle pazarlık yapmamak, her koşulda yola devam etmek" olarak açıkladı.

****

Uzun yıllar DSP'de görev yapan, CHP'ye yeni sayılabilecek bir tarihte katılan Erol Gülmez, 2017 yılında gerçekleştirilen Hüseyin Akkuş'un başkanlığındaki İl Yönetimi'nde İl Sekreteri olmuştu.

Akkuş'un kongrede verdiği söze rağmen Nilüfer adaylığı için çalışması, Erol Gülmez ve arkadaşlarının yönetimden ayrılmasına neden olmuştu.

****

Adaylık açıklamasında kendine güvenen, dobra söylemi olan insan görüntüsü verdi Erol Gülmez...

31 Mart seçimlerinin kaybedilmesinde hem İl Başkanı Hüseyin Akkuş'u hem de "Paralel örgüt" kurduğu için Mustafa Bozbey'i eleştirdi.

İstanbul'u örnek verdi Erol Gülmez ama orada "Ekrem İmamoğlu Gönüllüleri" adı altına da il yönetimini yedekleyen bir örgütlenme olduğunu unuttu!

İstanbul'un farkı şu ki, Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu arasında uyum vardı; Bursa'da yoktu.

Ancak yine unutulmasın ki, Canan Kaftancıoğlu kendini bir yerden aday yaptırmak için uğraşmadı!

*****

Burada en önemli soru şu, kimler Erol Gülmez ile görüntü verdi?

Gülmez'in yanında milletvekili olarak sadece Nurhayat Altaca Kayışoğlu yer aldı. Seçim döneminde Erol Gülmez'in en önemli destekçisi milletvekili bazında Kayışoğlu olacak gibi görünüyor. Büyük olasılıkla diğer milletvekilleri Orhan Sarıbal, Erkan Aydın ile Prof. Dr. Yüksel Özkan, adaya olabildiği takdirde Hüseyin Akkuş'un yanında yer alacak. Prof. Dr. Lale Karabıyık'ın tavrı henüz net değil!

Erol Gülmez'in adaylık açıklamasında üç ilçe başkanı yerine aldı. Nilüfer İlçe Başkanı Özer Anaç, Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya ile Orhaneli İlçe Başkanı Yaşar Aslan...

****

NOSAB (Nilüfer Organize Sanayi Başkanı) başkanlığı da yapan Erol Gülmez, il başkanlığı için iddialı bir şekilde yola çıktı.

CHP OSMANGAZİ'DE DEĞİŞİM OLMADI!

Bursa CHP Osmangazi'de ölü- ruhsuz bir kongre yapıldı.

Divana verilen isim listelerinden dolayı oluşan gerilimli hava bir miktar tansiyonu arttırdıysa da, heyecanın olmadığı, adayların kimsenin içine sinmediği bir kongre gerçekleşti.

Mete (yıllar sonra bu ismin Metin olduğunu öğreniyoruz) Akyolcular, Zeynel Kirte ve Cengiz Çelikten'in adaylığı parti tabanında tam karşılık bulmadı.

İlk kez bir kongrede faaliyet raporu okunmadı, yönetimden bir genç, "Sabahtan bu yana perdeye faaliyetlerimizi yansıttık" diyerek, itirazlara karşın hiçbir şey söylemeden kürsüden indi.

O kadar ki, Divan Başkanı Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, "Bari hesap raporunu okuyun" demek zorunda kaldı.

****

Kongrenin yapıldığı fuayede son ana kadar mevcut yönetime karşı muhalefeti birleştirme girişimi sonuçsuz kaldı.

Zeynel Kirte ile Cengiz Çelikten'i birleştirme gayretleri son ana kadar devam etti, devreye eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan girdi ama başarılı olamadı.

Zeynel Kirte'nin arkasında duran Recep Çohan "Nuh dedi, peygamber demedi!"

****

Kürsüye çıkanlar CHP'nin iktidar umudundan söz ettiler ama görünen o ki, Osmangazi'de son birkaç seçimdir başarısız olan, hatta Büyükşehir'de Mustafa Bozbey'e kaybettiren en büyük ilçede statükonun devam etmesi, yeni başarısızlıklara yelken açılması anlamına gelecektir.

****

Bu yazının dip notu: En göz dolduran aday Dr. Halil Karaer'di. Partinin sağduyusu olsaydı, Karaer başkan olurdu. Bütün numaralara rağmen Mete Akyolcular 181 oy alabildi. Cengiz Çelikten 132, Zeynel Kirte 64 oy aldı. Muhalefet tek adayda uzlaşmış olsa, Osmangazi'de beklenen ve istenen değişim gerçekleşirdi.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılar